Забраната за користење пластични кеси одложена до 1 јуни

Пластична кеса

Првично беше закажано за 1 јануари. Потоа беше одложено за 28 март. Конечно, тоа ќе биде од 1 јули кога ќе се донесе декретот за забрана за пластични кеси еднократна употреба.

Одлучи во рамките на законот за транзиција енергија Прогласена во август, забраната за пластични кеси за еднократна употреба е анализирана од Европската комисија и Државниот совет, за да се специфицира видот на вреќите погодени во однос на европските регулативи.

Конечно ќе биде пластични кеси со дебелина помала од 50 микрометри, без оглед на нивниот волумен, и кои се бесплатни или платени, што ќе биде забрането во кутиите во продавниците од 1 јули 2016 година. Од 1 јануари 2017 година тие исто така ќе бидат одбиени и ги забрани сите пластични кеси за еднократна употреба и пакување, вклучително и оние предвидени за пакување овошје и зеленчук или сирење. На потрошувачите ќе мора да користат вреќи за повеќекратна употреба, со повеќе од 50 микрометри, или хартиени кеси.

И покрај влегувањето во сила на декрет за извршување, многу големи продавници веќе престанаа да користат пластични кеси за една употреба. Според Сојузот на трговски и дистрибутивни компании, бројот на торби дистрибуирани по брендови би се зголемил од 10,5 милијарди на 700 милиони годишно од потпишувањето на договор волонтер во 2003 година. Многу бизниси бараат од клиентите да плаќаат 3-5 центи за да ги намамат да донесат свои торби за рециклирање.

Во 2010 година, бројот на пластични кеси напуштена во дивината годишно на европско ниво беше 8000 милиони. Типично се користат помалку од 20 минути, помеѓу дистрибуцијата во продавницата и распакувањето на набавките дома. Како и да е, торбата трае од 100 до 400 години за да се деградира.

Овој втор живот е особено опасен за фауна marina. Tелките, цицачите и птиците можат да ги проголтаат и да се удават. Според студија објавена во 2015 година, 700 морски видови би го преминале патот на пластичен отпад во водата, а 10% од овие лица би го проголтале.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Купете рециклирана пластика dijo

    Се надеваме дека нема повторно да го одложат ...