Proteinsивотински протеини и животната средина, опасна комбинација

Црвено месо

Ако има хранлива состојка што се припишува на мускулите, тоа секако е онаа протеини. Навистина, тоа е главен состав на мускулното ткиво, чии придонеси заслужуваат да се оптимизираат секој ден кога поединецот е заинтересиран за спорт, кога сака да изгуби тежина или едноставно се грижи за здравјето. Слабеење и честа практика на а активност физика всушност тие предизвикуваат зголемување на теоретските потреби.

Ова размислување е физиолошко и е предмет на главната препораки нутриционистички. Но, ако погледнеме нешто поглобално во улогата на храната, во колективна димензија, ситуацијата не е толку едноставна. Навистина, гледајќи го демографска еволуција и сегашниот тренд на светската популација да ги зголеми своите придонеси во животински протеини, конечно почнува да создава проблем.

Додека проекции тие не доведоа до повеќе од 9,6 милијарди жители на планетата до 2050 година, одржувањето на овој вид потрошувачка во животински протеини е навистина еколошки проблем. На хуманитарна скала, ревидирајте ја потрошувачката на протеини животните е неопходен. Сточарското производство монополизира 70% од обработливото земјиште, а 40% од житариците одгледувани ширум светот се предодредени да ги хранат говедата што ја преселуваат оваа земја.

Ова е една од суштинските точки за да се гарантира зголемената побарувачка за протеини animales. Од суштинско значење е да се зголеми производството на житни култури на штета на плодноста на почвата и почитување на екосистемот. Сумирајќи, додека повеќе од 840 милиони луѓе страдаат од глад во светот, и 2000 милијарди недостатоци нутриционистички, сегашниот систем дава приоритет на слабиот принос на енергија за да одговори на зголемените потреби на животински протеини на штета на глобалните раствори, нутриционистички, еколошки и економски.

Навистина, во зависност од видот, Кост енергичен од проценетата животинска калорија е приближно од 3 до 9 растителни калории. Ако земеме пример за говедско месо кое одгледуваше индустриски три години за да обезбеди 200 килограми месо, овој вол ќе потроши 1300 кг жито и 7200 кг фуражни производи. Во просек, потребни се 7 килограми житарици за да се произведе еден килограм месо во интензивно сточарство. Кој вели одгледување, исто така вели и потрошувачка на вода.

La отпечаток вода Тоа е виртуелна мерна единица, која овозможува да се измери количината на вода неопходна за производство на храна во сите фази, директна и индиректна. Помеѓу 1996 и 2005 година, водниот отпечаток на човештвото беше огромен, 92% од ова беше наменето за земјоделство и одгледување стока. Според извештајот објавен во 2010 година од страна на ХИЕ на УНЕСКО, за производство на еден килограм говедско месо се потребни 15.000 литри вода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.