Ефтини електрични мотоцикли

Емоцикли Торнадо 3.0

Кога зборуваме за електрична мобилност, не се осврнуваме само на електричниот автомобил. Електричните мотоцикли го отвораат патот, и тоа многу побрзо од автомобилите. И тоа е дека електричните мотоцикли се многу поудобни и поевтини. Да се ​​направи чекор кон енергетската транзиција кон обновливи извори и електрични мотори кои не загадуваат, мотоциклот е поедноставен.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ве научиме на некои од ефтини електрични мотоцикли за да можеш да започнеш на овој свет.

Евтини електрични мотоцикли како почеток на енергетската транзиција

Електричен мотор

Само во 2017 година продадени се 4.386 примероци (1.816 мопеди и 2.570 мотоцикли), со раст од 188% во однос на 2016 година за првиот и 223% за вториот. Иако нивната цена е нешто повисока од моторите со внатрешно согорување, новите регулативи што се воспоставени во големите градови во врска со загадувањето значат заштеда на среден и долг рок во горивото и одржувањето. Ова е она што ги тера електричните мотоцикли да започнат да имаат нешто попривлечно.

Евтините модели на електричен мотор од Шпанија треба да се натпреваруваат како оние што доаѓаат директно од другата страна на светот. Кина е главниот светски пазар за овие одржливи возила. Од списокот на ефтини електрични мотоцикли што ќе ви ги дадеме подолу, треба да имате предвид дека, заради неговата ниска цена, некои не ја надминуваат максималната брзина од 45 км на час. Оваа брзина ја означува границата според законодавството за употреба на дозволи за управување со електрични мотоцикли во Шпанија. Овие мотоцикли можат да се возат со дозвола за мопед и може да се добијат на 15-годишна возраст.

Постојат некои модели кои ја надминуваат оваа брзина и за ова ќе биде потребно да имате Б дозвола за управување со автомобили.

Ефтини електрични мотоцикли

Toе направиме список на најпопуларните ефтини електрични мотоцикли во овие времиња.

Емоцикли Москито 500: 1.299 евра

Ова е еден од најевтините мотоцикли таму. Ова го прави неговиот квалитет нешто понизок. Нивните главни недостатоци што имаат многу мала автономија. Има само моќност од 1 CV. Поседуваат екстраполатирани батерии со оловна киселина кои овозможуваат полнење на независноста од само 35 километри. Максималната брзина е 40 км на час.

На прв поглед може да изгледа дека овој велосипед не вреди многу. Сепак, тој е скоро совршен за мал град каде што треба постојано да се движиме од едно на друго место. На пример, тоа лице кое работи како продавач и мора да оди од едно до друго место, може да биде интересно да има ваков тип на мотор. Она што треба да го земете предвид е растојанието до патувањето. Во спротивно, ќе мора да го наполните моторот во средината на денот.

Lifan E3: 1.950 евра

Овој електричен мотор е помалку познат во Шпанија, но е широко распространет во Кина. Неговата батерија е отстранлив литиум и има моќност од 1.5 CV што достигнува до 49 км на час. Тој е прилично мал по големина, но ова го прави лесен и компактен со тркала до 10 инчи. Можете да изберете помеѓу прилично оригинални и впечатливи бои. Неговата дигитална кутија е многу добро дизајнирана и има малку, но точни информации.

За разлика од другите ефтини електрични мотоцикли, тој има LED светла и на постојката и на пилотите. Исто така, има USB приклучок како стандард и држач за удирање што го исклучува моторот.

Emocycles Spirit 2000: 1.999 евра

Емоцикли Дух 2000

Ова е бренд кој повторно е рангиран на третото место на најевтиниот на пазарот. Врв на овој електричен мотоцикл е дека има прилично агилно и динамично возење. Наменет е главно за градско возење. Има малку повеќе моќ да виси наоколу 3 CV и тоа достигнува брзина од 50 км / ч со автономија до 50 км.

Има прилично брз старт и добра стабилност. Има погон на задните тркала и урнатини до 10 инчи, што е малку понапредна идеја за оние кои не сакаат да страдаат од вознемиреност што ја има за автономија.

Лектричен урбан: 2.495 евра

Лектричен урбан

Скокот е нешто подобар во однос на квалитетот. Вие сте чисто шпанска марка која понуди прилично достапен модел. Овој ефтин електричен мотоцикл е поголем и чини уште неколку евра. Сепак, можете да добиете велосипед со моќност од 6.7 КС и 5000W, што овозможува добро забрзување. Што повеќе, неговата автономија е позначајна со 90 км и максимална брзина од 92 км на час.

Како што можете да видите, овој модел е многу пософистициран за цената што вреди. Највпечатливо кај овој мотор е тоа што е дизајниран да циркулира и во градот и на патот. Може да издржи товар од 150 кг, а велосипедот тежи 165 кг. Ова им овозможува на две средни луѓе да патуваат во него.

НИУ серија М: 2.499 евра

Ова е бренд со кинеско потекло, но се продава во Шпанија во два модела. Од една страна, ја имаме серијата М која е поевтина, но не штеди на футуристички дизајн без да заборавиме на леснотијата при возење. Тоа е оној што најчесто се споредува со останатите електрични мотоцикли. Бидејќи е помал, тој е многу лесен и има вкупна тежина помала од 100 кг. Автономијата е нешто висока околу 80 километри и може да се постигне благодарение на нејзината отстранлива батерија со конвенционален приклучок.

Времето на полнење е приближно 6 часа. Максималната брзина на овој мотоцикл 45 км / ч.

Емоцикли Торнадо 3.0: 2.599 евра

Оваа компанија има модели кои се доста конкурентни на овој пазар. Овој мотоцикл има моќност од 3CV со силиконски батерии што можат да се отстранат и максимална автономија од околу 70 км. Има хидраулични сопирачки за дискови и на предните и на задните тркала и на алуминиумските тркала. Брзината можеби е нејзината најголема привлечност за нас бидејќи достигнува само 45 км на час. Сепак, станува збор за мотор дизајниран да циркулира низ градот.

Како што можете да видите, бизнисот со електричен мотор цвета. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ефтините електрични мотоцикли.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.