ЕУ бара објаснувања од Шпанија за пречките во само-потрошувачката на електрична енергија

домашна потрошувачка на електрична енергија Брисел е последниот во обвинение против многуте пречки што Владата на Шпанија се обидува да и наметне електрична потрошувачка на струја во нашата земја. Европската комисија испрати тешко писмо до Министерството за енергетика и индустрија, со кое раководи моментално Елваро Надал, за да ги разбере причините за административните пречки наметнати од портфолиото.

Во ова писмо, до кое имал пристап Ел Периодико де ла Енергија, Брисел е против до примена на регулативи за енергија што е извршување на владата. Тоа е, до низата барања што една личност мора да ги исполни за да може да се снабдува со енергија самостојно.


Комисијата иницираше контакти со шпанските власти со цел да ги разјасни причините за што е воведена оваа постапка ", увери Паула Абреу, шеф на обновливи енергии во Генералниот директорат за енергетика на Европската комисија. Шефот на обновливи енергии во Генералниот директорат за енергетика на Европската комисија, Пола Абреу, го стори тоа да бидат запишани во писмо испратено до канцеларијата на Холтроп, која ја советува Платформата за нов модел на енергија, организација која ги осуди регулативите за само-потрошувачка до Брисел.

Во оваа смисла, Европската комисија го привлече вниманието кон Шпанија за неколку пречки за правата на Европејците и даде примери на Шпанија за правилно ажурирање на прописите за само-потрошувачка. Така, таа бара од Владата да ги поедностави административните процедури

Европската директива бара поедноставување на процедурите и дава примери на Шпанија, додека Рахој инсистира на одржување на сегашниот систем за електрична енергија врз основа на критериумите за наплата на данок. Оваа мерка би чинела помалку за јавната каса отколку предвремено пензионирање на 20% од работниците кои се занимаваат со сместување.

Во моментов, за да можете да користите само-потрошувачка, Во нашата земја, потребна е барем двојна дозвола за врска од одреден дистрибутер, како општо правило, меѓу другите елементи што треба да се бараат, и период на чекање од неколку месеци. Од друга страна, во Европа известување е доволно.

Во оваа смисла, од Шпанија се бара да воспостави „поедноставени и помалку тешки постапки за овластување, вклучително и едноставно известување доколку е дозволено во важечката регулаторна рамка, за помали проекти и за децентрализирани тимови за производство на енергија од обновливи извори, доколку е применливо “.

Соларната

 Вет на ПП и Ц е закон за само-потрошувачка на електрична енергија

Бирото на Конгресот го одобри ветото со поддршка на ПП и Сиудаданос на Владата на предложениот закон за само-потрошувачка на електрична енергија, кој, меѓу другото, се обидува да го елиминира повикот данок на сонцето, и покрај фактот дека партијата на Алберт Ривера ја поддржа оваа мерка со остатокот од опозицијата.

Алберт Ривера

Извршната власт стави вето на обработката на овој предлог-закон со образложение дека неговото одобрување ќе значи опаѓање во наплата од 162 милиони евра, можност вклучена во членот 134.6 од Уставот, за ДДВ што само-потрошувачи тие би престанале да плаќаат со намалување на потрошувачката на енергија од електричната мрежа. Единствената надеж на промоторите на новата норма беше дека Бордот на Конгресот ќе го укине ветото. Но, Сиудаданос се сојузи со ПП и не го стори тоа. Ова значи одложување на дебатата за ова прашање без датум.

Граѓаните имаат ја оправда својата поддршка за ветото на Извршната власт, тврдејќи дека Уставот Припишува на Владата можност за ставање вето на иницијативи кои вклучуваат измена на буџетите, како што е наведено од портокаловиот заменик Игнасио Прендес, прв потпретседател на Бордот на Конгресот. Прендес објасни дека не се за тоа да се прескокне она што е утврдено во Уставот и со тоа да навлезе понатаму во судирот помеѓу извршната и законодавната власт, на кој Уставниот суд сè уште трае.

На ист начин, нејзината колешка од партијата, заменик Мелиса Родригез, се изрази на прашањето за ова прашање: „Членот 134.6 и дозволува на Владата да стави вето на секој предлог-закон што има буџетско влијание“, Се правдаше. Сепак, тој појасни дека на состанокот на Табелата „не е изгласано ветото“.

И покрај тоа што заеднички гласаа со владејачката партија, и Ривера и останатите пратеници од неговата формација го критикуваа ова вето, бидејќи со тоа, Популарни тие не успеваат да усогласат со друга точка од договорот за инвестиција. Поточно, точка 20, во врска со данок на сонце (само-потрошувачка), потпишан во август минатата година. „Не може да се престане неговиот збор и ПП потпиша само-потрошувачка во својот пакт со граѓаните минатиот август“, го осуди Родригез, кој исто така го критикуваше тоа ниту ние можеме ниту PSOE Тие „го кренаа својот глас“ за да го укинат ветото кога портокаловата формација го претстави својот закон во септември.

Сиудаданос веќе побара средба со министерот за индустрија, енергетика и туризам, Елваро Надал, на „разоткријте ја ситуацијата “и да се усогласат со пактот за инвестиции, имајќи предвид дека и оваа мерка беше вклучена во неа. Од своја страна, портпаролот на ПП во Конгресот, Рафаел Хернандо, денес го оправда ветото за новата влада, тврдејќи дека овој предлог-закон не појаснува од каде ќе се појават потребните ресурси за покривање на ова зголемување на трошоците.

само-потрошувачка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Џозе Лопез dijo

    Целосна субвенција за инсталација на соларни панели, 100% и целосна долгорочна наплата за повеќе луѓе да имаат корист без дискриминација