Енергијата на јаглен и нејзините последици како извор на енергија

Енергија на јаглен

Енергијата на јаглен е главниот извор со децении за производство на електрична енергија и затоа е главниот виновник за загадувањето на воздухот во животната средина и климатските промени.

Но,како енергијата на јагленот влијае на животната средина и какви се последиците за сите нас? Ајде да го видиме.

Влијание врз животната средина на енергијата на јаглен

Фабрика за генерирање енергија од јаглен

Растенија електрична енергија чија основа е јаглен за производство на енергија, тие загадуваат како илјадници тони годишно јаглерод диоксид и други штетни материи.

Само во САД има 600 електрани на јаглен, а во светот има илјадници централи кои користат јаглен како извор на енергија, што го објаснува брзото влошување на животната средина и квалитетот на животот на многу популации низ целиот свет.

Тоа е најзагадувачки горива не само поради тоните јаглерод диоксид, туку и поради другите високо токсични материи како што се жива, саѓи, меѓу другите, што се емитуваат во атмосферата. Овие емисии произведуваат сериозни последици врз здравјето на популациите што се наоѓаат во близина на овие растенија.

Слабости на моќноста на јагленот

Јаглен

Една од слабостите на јагленот за производство на електрична енергија е неговата мала енергетска ефикасност бидејќи се пресметува само тоа се користат најмногу 35% од вкупниот јаглен што се користи.

Но, зошто сè уште се користи и покрај овие негативни аспекти? Одговорот е едноставен, изобилува со оглед на тоа што има големи резерви и поевтино е да се извлече и преработи од другите чисти и обновливи извори, покрај тоа, старите постројки сè уште се користат без дополнителни инвестиции.

Во некои земји оваа активност се субвенционира, што го обесхрабрува нејзиното претворање кон обновливи енергии, како на пр Извори на енергија.

Иднината на моќта на јаглен

Да се ​​запре климатски промени и деградација на животната средина од витално значење е да се запре изградбата на постројки базирани на јаглен и тие постепено да бидат заменети со други извори на енергија бидејќи нивните еколошки последици се страшни.

Енергијата на јагленот е главниот виновник заедно согорување на масло на глобалното загадување на животната средина и лицето одговорно за нерамнотежата на планетата чии последици почнуваат да се гледаат.

Секоја нафтена фабрика што е инаугурирана или килограм јаглен што се вади е лоша вест за оние кои се загрижени за животната средина. Сигурно иднината поминува престанете да користите енергија од јаглен на ден за ден и обложување, сè повеќе, на обновливи извори на енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   андр dijo

  СИТЕ енергии имаат последици и јагленот мора да биде еден од ретките во кои се бараат решенија за подобрување на ефикасноста цело време, како и ефектите врз животната средина.

  Тие веќе можеа да ги научат хидроцентралите и нивната штета на екосистемот

 2.   Елои dijo

  СИТЕ енергии имаат последици и јагленот мора да биде еден од оние што генерираат најмногу влијанија врз животната средина. Енергијата мора да се промовира во мал обем и на дистрибуиран начин: мини-хидро, мини-ветер, соларни панели дома, итн. и да престане да гради големи паркови за производство на електрична енергија.

 3.   камила андреа габилан муњоз dijo

  Кои последици ќе продолжат да користат нафта и јаглен како извор на класична енергија

 4.   потео dijo

  јади ја мојата poronga petite shit der blog заинтересирани девојки ми одговараат мери 5 метри

 5.   Улфридо dijo

  Лижи ми кучешки Гатпооооо