Разлики помеѓу плимата и брановата енергија

Бранови од 5 метри

Двете енергии доаѓаат од морето, но дали знаете од каде доаѓаат плимната енергија и енергијата на брановите?

Вистината е многу лесна за да се знае каква е енергијата и тоа е дека името дава многу индиции, на пример плима, доаѓа од плимата и осеката, веќе малку потешко, доаѓа бран

Накратко и со основните информации што треба да ги задржите е дека Енергија на морска вода Како што рековме, тоа доаѓа од плимата и осеката, движење кое се состои од а покачување на нивото на морето и произведува до двапати на ден од атракција на Месечината.

Користењето на овој вид енергија е многу слично на хидроенергијата (Talkе зборуваме за тоа во иднина). Штом имаме брана лоцирана во вливот (устата на вливот е формирана од една широка рака во форма на проширена инка) со инсталирани порти и хидраулични турбини, ние и даваме значење на висината што може да ја достигне плимата и осеката.

Тоа е, кога ќе се достигне плима (плимата се крева), портите се отвораат со ротирање на турбините со водата што влегува во вливот, а потоа се акумулира доволно оптоварување на водата и со тоа може да се затворат портите со што се спречува водата од враќање на море.

Откако ќе пристигне слабата плима (мала плима), водата се испушта преку турбините.

Овие движења на вода ги прават турбините да се свртат и при влегување и излегување од водата и е тоа што го создава ова производство на електрична енергија.

шема на плима и енергија

Во плимната енергија можеме да најдеме и предности и недостатоци.

Во рамките на предностите може да се каже дека тоа е обновлива енергија и дека е многу редовна енергија, бидејќи секогаш постои такво движење на плимата и осеката без оглед на годината.

Сепак, недостатоците се поголеми, како што е тоа што има повремено производство на енергија, треба да почекате рано и доцна во денот за да го произведете, големината и цената на вашите објекти итн.

Од друга страна имаме енергија на бранот, што не е ништо повеќе од енергијата на брановите како што споменав претходно и е тоа океанските бранови содржат голема количина на енергија добиени од ветровите, така што површината на океанот може да се гледа како потопен собирач на енергија на ветерот.

Тој е еден од видовите на обновливи енергии што најмногу се изучува денес и постојат неколку уреди како што е Сплав на Кокерел и патка на Салтер да го претвори движењето на брановите во електрична енергија

Патката Салтер е плови во форма на патка (оттука и нејзиното име) каде најтесниот дел им се спротивставува на брановите со цел да го апсорбира нивното движење што е можно подобро. Овие плови се вртат под дејство на брановите околу оската, обезбедувајќи ротационо движење околу нејзината оска, успевајќи да активираат пумпа за масло, задолжена за движење на турбина.

Солтер патка

Напротив, сплавот Кокерел се состои од артикулирани платформи подготвени да го примат ударот на брановите. Овие сплавови се искачуваат и спуштаат со помош на ова движење за да возат мотор кој го движи генераторот низ хидрауличен систем.
Сепак, постојат и предности и недостатоци, бидејќи предност сметаме дека влијанието врз животната средина е практично нула, многу од крајбрежните објекти може да се вметнат во пристанишни или други комплекси без да се каже дека тоа е обновлив извор на енергија.

Како недостатоци; Енергијата на брановите не може точно да се предвиди, бидејќи брановите зависат од временските услови, во морските инсталации е многу сложено да се пренесува произведената енергија на копното итн.

Како што можете да видите, лесно е да се разликуваат двата вида на енергија што се произведуваат во морето, иако можеме да ја искористиме и енергијата од океанските струи, конверзијата на океанската топлинска енергија, па дури и енергијата од солен градиент, нешто помалку вообичаено, но дека Денес ние учиме да го извлечеме најдоброто од океаните и да се обидеме во иднина цели градови да бидат само-доволни со овие типови на обновлива енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосеп Рибес dijo

  Французите веќе 50 години го имаат својот центар за моторни болести во устието на реката Ранче, и за разлика од Запатеро, тие се обложуваа на истражување во оваа енергија, со едно искуство, наместо да даваат милијарди обувки во енергија, во транс од да бидат испитани, и без уште да бидат профитабилни. Ако веќе знаеме дека ќе биде профитабилно во иднина, тогаш ќе инвестираме соодветно во технологии.

  1.    Даниел Паломино dijo

   Не можам да се согласам повеќе со тебе Joseозеп.

   Поздрав и благодарност за вашиот коментар.