Енергија на бран или енергија на бран

Енергија на бран

Океанските бранови содржат голема количина на енергија изведени од ветровите, така што на површината на океанот може да се гледа како на неизмерен собирач на енергија на ветерот.

Исто така, морињата апсорбираат огромни количини на сончева енергија, што исто така придонесува за движење на океанските струи и бранови.

Брановите се бранови на енергија генерирани, како што веќе реков, од ветровите и сончевата топлина, кои се пренесуваат од површината на површината на океаните и се состои од вертикално и хоризонтално движење на молекулите на водата.

Водата близу до површината не само што се движи од врвот до дното, со премин на гребенот (тоа е неговиот највисок дел, обично се прелива со пена) и синусот (најнискиот дел на бранот), се движи напред на сртот на бранот и назад во пазувите.

Индивидуалните молекули имаат приближно кружно движење, се зголемуваат кога гребенот се приближува, потоа напред со гребенот, надолу кога заостанува и назад во рамките на бранот.

Овие бранови на енергија на површината на морињата, бранови, тие можат да поминат милиони километри и на некои места, како Северен Атлантик, количината на зачувана енергија може да достигне 10 KW за секој квадратен метар океан, што претставува огромна сума ако се земе предвид големината на површината на океанот.

Областите на океанот со најголемо количество енергија акумулирани во брановите се оние региони надвор од 30º географска ширина и југ, кога ветровите се најсилни.

На следната слика можете да видите како висината на бранот варира во зависност од морското дно според неговиот пристап кон копно.

амплитудата ги менува брановите

Искористување на енергијата на бранот

Овој тип на технологија првично се работеше и беше имплементирана во 1980-тите години на минатиот век и имаше голем прием, поради тоа обновливи карактеристики и неговата огромна одржливост имплементација во блиска иднина.

Неговата имплементација станува уште поизводлива помеѓу географските широчини 40 ° и 60 ° поради карактеристиките на брановите.

Од истата причина, веќе подолг период се прави обид за претворање на вертикалното и хоризонталното движење на брановите во енергија што може да ја користат луѓето, генерално, енергијата на ветерот, иако се извршени и проекти за претворање во механичко движење.

Проект за енергетски бран

Пионерски проект на Канарските острови

Постојат широк спектар на уреди дизајнирани за такви цели, кои можат да се лоцираат во крајбрежјето, на отворено море или потопено во океанот.

Во моментов, оваа енергија е имплементирана во многу развиени земји, со што се постигнуваат големи придобивки за економиите на овие земји, ова се должи на висок процент на испорачана енергија во однос на вкупната енергија потребна годишно.

На пример:

 • Во САД се проценува дека околу 55 TWh годишно се заменуваат со енергии од движењето на брановите. Оваа вредност е 14% од вкупната енергетска вредност што земјата ја бара годишно.
 • И во Европа се знае дека околу 280 TWh Тие доаѓаат од енергии генерирани од движењето на брановите во годината.

Акумулатори на бран на енергија на копно

Во областите каде трговски ветрови (Овие ветрови дуваат релативно постојано во лето, северна хемисфера и помалку во зима. Тие циркулираат помеѓу тропските предели, од 30-35 ° географска ширина кон екваторот. Тие се насочени од високи суптропски притисоци, кон ниските екваторијални притисоци.) Обезбедуваат континуирано движење кон брановите, можеш изгради резервоар со закосен wallид од бетон свртен кон океанот, на кој брановите можат да се лизгаат за да се акумулираат во резервоарот лоциран помеѓу 1,5 и 2 метри надморска височина.

Оваа вода може да биде турбина, дозволувајќи to да се врати во морето, да произведува електрична енергија.

Порастот и падот на плимата и осеката, во некои области каде што оваа технологија би била применлива, се многу мали, така што нема да произведе никакви пречки.

Во крајбрежните области каде што брановите имаат многу акумулирана моќност, брановите може да се водат со помош на бетонски блокови закотвени на отворено море, кои можат сконцентрирајте ја скоро целата енергија на фронтот на бран широк 10 километри во мала област ширина 400 метри.

Брановите во овој случај би имале висина од 15 до 30 метри кога се движат кон крајбрежјето, така што водата лесно може да се акумулира во резервоар лоциран на одредена висина.

Со ослободување на оваа вода во океанот, електрична енергија може да се произведува со употреба на конвенционална хидроелектрична опрема.

Употреба на движење на бран

Постојат различни уреди од овој тип.

На следната слика можете да видите една што е практично користена и дала доста задоволителни резултати.

притисок на бран и депресијаТоа е систем за искористување на енергијата на брановите чие работење е прилично едноставно и се состои од следново:

 • Бранот оди нагоре гради воздушен притисок внатре во затворената структура. Точно исто како да притиснеме шприц.
 • Вентилите го „присилуваат“ воздухот да помине низ турбината, така што тој се врти и го движи генераторот, произведувајќи електрична енергија.
 • Кога бранот се спушта, тој произведува депресија во воздухот.
 • Вентилите уште еднаш го „присилуваат“ воздухот да поминува низ турбината во иста насока како и во претходниот случај, со кој турбината продолжува со ротација, го придвижува генераторот и продолжува да произведува електрична енергија.

Истиот овој принцип беше применет во Брод Каимеи напојувана од компресирана воздушна турбина, заеднички проект на јапонската влада и Меѓународната агенција за енергија.

Резултатите од овој проект беа многу продуктивни, иако неговата употреба не стана широко распространета.

Истата технологија неодамна се применува, но се користи големи пловечки бетонски блокови, во проект изграден во Шкотска.

Постојат и други уреди кои исто така претворете го движењето нагоре и надолу на бранот за производство на електрична енергија како што се:

Сплавот Кокерел

Овој уред се состои од артикулиран сплав што се свиткува со минување на брановите, со што се искористува движењето за да се вози хидраулична пумпа.

сплав енергетски бранови

Патката на Салтеr

Друга попозната е патката Салтер, која е составена од континуирана серија тела во форма на овална, кои се движат наизменично напред и назад, кога „трескаат“ од брановите.

движење на бран

Воздушно перниче на Универзитетот Ланкастиr

Воздушното перниче се состои од цевка од армиран гумен оддел во должина од 180 метри. Како што брановите се зголемуваат и паѓаат, воздухот се влече во одделите на торбата за да се вози турбина.

Цилиндар на Универзитетот во Бристол

Овој цилиндар има конфигурација слична на бурето поставено на негова страна што лебди веднаш под површината. Бурето ротира со движењето на брановите, влечејќи ланци поврзани со хидраулични пумпи лоцирани на морското дно.

Директна употреба на движење на бран

Биле тестирани други системи за директно користење на движењето нагоре и надолу на брановите.

Еден од нив, врз основа на движењето на делфините и китовите, можете да го видите на овој дијаграм.

симулација на делфин

Принципот на работа е многу едноставен и се состои од следново:

 • Кога бранот се крева и турка перка, која може да се движи помеѓу 10 и 15º.
 • Следно, перката го достигнува својот крај на патувањето и бранот продолжува да се зголемува, тука има нагорен притисок од бранот што перката се трансформира во назад.
 • Подоцна, кога бранот се спушта, тој ја движи перката надолу и се јавува истиот феномен како и во претходниот случај.

Ако бродот има системи од овој тип, тој се придвижува од ефектот на брановите без да троши најмала количина на енергија.

Експерименталните тестови на овој систем се задоволителни, иако како и во претходниот случај, неговата употреба не е генерализирана.

Предности и недостатоци на енергијата на брановите

Енергијата на брановите има големи предности како што се:

 • Тоа е извор на обновлива енергија и неисцрпна од човечка скала.
 • Неговото влијание врз животната средина е практично нула, ако освен системите за акумулирање на бранова енергија на копно.
 • Многу крајбрежни објекти можат да бидат инкорпорирани во пристанишните комплекси или друг вид.

Соочени со овие предности што ги има Некои недостатоци, некои поважни се:

 • Системи за акумулација енергијата на бранот на копно може да има силна влијанието врз животната средина.
 • Е скоро исклучиво употреблив во индустриски развиените земји, бидејќи поволен режим на бран ретко се наоѓа во Третиот свет; Енергијата на брановите бара големи капитални инвестиции и високо развиена технолошка база што ја немаат сиромашните земји.
 • Енергија на бранови или бранови не може точно да се предвиди, бидејќи брановите зависат од временските услови.
 • Многу од уредите споменати тие сè уште имаат дефекти и тие се соочуваат со сложени технолошки дилеми.
 • Крајбрежните објекти имаат а големо визуелно влијание.
 • Во оф-шор објекти е многу комплексен за пренесување на произведената енергија на копното.
 • Објектите мораат издржат многу екстремни услови за долги временски периоди.
 • Брановите имаат голем вртежен момент и мала аголна брзина, кои мора да се трансформираат во мал вртежен момент и голема аголна брзина, што се користат во скоро сите машини. Овој процес има многу ниски перформанси, користејќи ги сегашните технологии.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.