Енергија добиена со балони на топол воздух I

енергија со балони со топол воздух

На воздушни балони топли се способни за производство на енергија. Овој австралиски изум може да произведе енергија преку балони со топол воздух, што би вклучувало производство и инсталација на истиот цена многу слична на фотоволтаичната или енергијата на ветерот. Многу компании за производство и производство за алтернативни извори на енергија го проценуваат овој метод на производство на енергија со цел правилно да се имплементира и развие.

Енергијата се произведува од специјални балони, се разбира, тие се спортски балони на топол воздух. Овие балони се нарекуваат ако се во основа затоа што се користат во спортски или изложбени натпревари. Со овие спортски балони се постапува на следниов начин, тие се креваат и лебдат во воздухот благодарение на фактот што ги имаат внатре воздушно перниче или гас што е полесен од надворешниот воздух.

Во зависност од нивните цели или производители, воздушните балони наменети за производство на енергија, обично се мерат од висина помеѓу 16 до 30 метри. Со цел балонот да се крене низ воздухот, т.е. внатре балон со ладен воздух, со помош на голем вентилатор.

Тогаш и кога веќе е полн со тој студен воздух, ќе се загрева со помош на горилници, дека овие за возврат ќе се активираат со помош на гас пропан или гас бутан, стави во корпа. Ова дејство го прави загреаниот воздух полесен од воздухот што е надвор, веќе има разлика во густината и предизвикува искачување на балонот.

Продолжете во дел II

Преку: зелена екологија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.