Енергијата на океаните

  Вода

Од морската енергија доаѓа моќ потенцијал, кинетика, термичка и хемија на морска вода, што може да се користи за производство електрична енергија, топлинска енергија или вода за пиење.

Може да се користат многу разновидни технологии, како на пр станици плима и осека, подводни турбини кои искористуваат плима и океански струи, генератори на топлина врз основа на трансформација на моќ термички на океаните и разни системи кои ја користат енергијата на брановите и соленост

Енергијата на океаните потенцијално е значителен, но е многу дисперзиран и затоа е тешко да се собере и е далеку од местата на потрошувачка. Единствениот што е заробен досега е енергијата на плима и осека, но само на некои места.

Со исклучок на станици плима и осека, океанските технологии се во фаза на демонстрација и проекти пилоти, и многу од нив бараат понатамошно истражување и развој.

Некои од овие технологии се карактеризираат со силна варијабилност на производство енергија и нивото на прогноза (на пример, бранови, приливни амплитуди и струи), додека други веројатно ќе бидат искористени на скоро континуиран начин или на контролиран начин (на пример, моќ термички на океаните и соленоста).

Повеќе информации - Затоплувањето ќе ги измени океанските струи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.