Плимната енергија, иднината на обновливите извори на енергија

Енергија на плимата и осеката

Соочени со недостаток на природни ресурси и новите климатски барања, приливни енергии Тие денес претставуваат значителен енергетски потенцијал. Секако, многу технологии за морска енергија сè уште се во експериментална фаза, но тие ветуваат многу за иднината во однос на постојаното и предвидливо производство на енергија. Плимната енергија, на пример, е една од најнапредните морски подружници од техничка гледна точка, и малку по малку се развива во многу земји се додека не стане одржлива и комплементарна алтернатива на енергии обновливи наизменични.

Искористете ја стабилноста на океанските струи

La приливна енергија Тоа е морска обновлива енергија произведена од морски струи, што не загадува и не создава отпад. Енергијата на плимата и осеката ја трансформира кинетичката енергија на морските струи во електрична енергија, на ист начин како што ветерот ја трансформира енергијата на ветерот.

Оваа волумна маса овозможува производство на енергија со многу мали брзини на ротација и постојана и предвидлива брзина на струја. Енергијата на струите предизвикани од плима и осека тоа може да биде особено силно на одредени места на планетата во близина на бреговите, теснеците, главите или утоките, на пример, што претставува значителен извор на енергија.

Во контекст на недостиг од горива фосили, експлоатацијата на морските струи нуди перспективи што се прилагодени на новите цели на одржлив развој и енергетска транзиција.

La приливна енергија Дава поглед на првите плодови на производството кое е стабилно и предвидливо, искористувајќи ја моќта на водата преку реверзибилна турбина. На овој начин се користи подемот и падот на плимата и осеката. Тоа е ветувачка технологија со многу малку еколошки трошоци благодарение на високите перформанси на нејзините капацитети и а производство повеќе предвидлив и релативно постојан. Редовноста на струите и плимата и осеката треба да се спореди со наизменични обновливи енергии, како што се сончевата енергија или енергијата на ветерот.

Секако, ако инвестициски трошоци при експлоатација поврзана со морската средина може да биде поголема, влијанието на плимната енергија врз животната средина е практично минимално. Имаат мало визуелно влијаниеТие молчат и се всадуваат надвор од рибарските области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Кастиloо dijo

    Подобро од енергијата на плимата и осеката е онаа на брановите што се постојани, јас ја имам технологијата за ова, каква соработка можам да обезбедам?