Енергетска автономија, индивидуално складирање на енергија

фотоволтаичен панел

За приватни лица, произведете барем дел од своите електрична енергија со систем за ветер или соларни панели е добра работа. Но, чувај електрична енергија, е уште подобро, да се гарантира потрошувачка ноќе и во денови без ветер и сонце. Единствено тековно решение: батерии, чиј напредок е извонреден.

Светлечки светла, енергии обновливи, почнувајќи од ветер и сонце, тие го наметнуваат нивното складирање, што предизвикува одредени проблеми. На размер на мрежа, складирање на енергија е можно во брани хидроелектрични што пумпа вода нагоре кога производството го надминува побарувачката.

Но, за индивидуално складирање и автономија енергија на скала на поединци, кои прават панели фотоволтаични и мали турбини на ветер, овој тип на решение е непрактичен и единствениот начин е преку батерии. Сепак, демократизацијата на овие енергии е парализирана од трошоците, животниот век и трошоците. приноси.

Во оваа доба на затоплување клима, она што е во прашање во врска со животната средина ја турка науката да се фокусира во оваа насока. На напредок Тие беа забележителни веќе неколку децении, оставајќи подобри разумни решенија за чекање во следните неколку години.

Главната актуелна и широко распространета иновација е онаа на батерии литиум-јон. Тие нападнале многу мобилни уреди, па дури и некои електрични возила. Килограм од батерија Тој е способен да складира 150 часа работа на апаратот за кој е потребен 1 вати за стартување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кетрин dijo

    Здраво, благодарам за ова, домашната работа е супер