Емисиите на СО2 се откриваат во сушните области што влијаат на јаглеродниот циклус

сушна зона на кабо де гата нијар

Во текот на последните децении, постојат бројни студии кои се фокусираат на размена на стакленички гасови помеѓу атмосферата и биосферата. Од најпроучуваните гасови, секогаш има првиот СО2 бидејќи е оној кој најмногу ја зголемува својата концентрација и ја зголемува температурата на планетата.

Една третина од сите емисии на СО2 предизвикани од човечки активности се апсорбираат од копнените екосистеми. На пример, шумите, дождовните шуми, мочуриштата и другите екосистеми апсорбираат СО2 емитиран од луѓето. Исто така, иако можеби не изгледа така, пустини и тундра прават исто така.

Односот помеѓу ветерот и подземната вентилација

Улогата на сушните региони како пустините, до неодамна, беше игнорирана од научната заедница и покрај фактот дека постојат студии кои покажуваат дека тие имаат големо влијание врз глобалниот биланс на јаглерод.

Оваа студија покажа голема важност на подземната вентилација мотивирана од ветрот, процес што обично се занемарува и се состои во ослободување на воздухот исполнет со СО2 од подземјето во атмосферата кога почвата е многу сува, главно во лето и во денови ветровито .

Експерименталното место во Кабо де Гата

Местото каде што се спроведени експериментите е полусушен спартал лоциран во природниот парк Кабо де Гата-Нијар (Алмерија) во кој истражувачите бележат податоци за СО2 веќе шест години (2009-2015).

До неодамна, мнозинското верување на научниците беше дека јаглеродниот биланс на полусушните екосистеми е неутрален. Со други зборови, количината на СО2 што била емитирана од дишењето на животните и растенијата се компензирала со фотосинтеза. Сепак, оваа студија заклучува дека Постојат големи количини на СО2 што се акумулираат во подземјето и кои на моменти на силен ветер се емитуваат во атмосферата, предизвикувајќи дополнителни емисии на СО2.

Затоа е важно да се знаат емисиите на СО2 во сушните системи за подобро разбирање на глобалниот биланс на СО2.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.