Електролинерас

електрични станици и возила

Технологијата се развива и доаѓањето на електричниот автомобил на нашите патишта е доста подвиг. За да управуваме со постоењето на овие возила со нова технологија, мора да направиме и напредок во инфраструктурите за ова. На електролинери Тие пополнуваат точки каде што можеме да ја полниме батеријата на нашите електрични возила.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се електрични станици, како тие работат и какво е нивното значење.

клучните карактеристики

електролинери

Toе го ставиме случајот на нормална бензинска пумпа за цел живот. Едноставно, треба да ги смениме диспензерите за гориво за точките на електрично полнење. Ова е електрична станица. Тоа не е повеќе од бензинска пумпа која се напојува со енергија на ветерот и е задолжен за снабдување на потребното полнење на електрично возило за да може да продолжи со својот марш.

Како и кај бензинските пумпи, тие можат да се најдат на автопатот и другите области со голем сообраќај на возила за полнење гориво. Само мотоцикли и електрични автомобили само што можат да ги користат електричните станици. И тоа е дека тоа се возилата на кои им е потребна електрична енергија како гориво.

Видови на полнење на електрични станици

електрично полнење

Како што може да се очекува, исто како што постојат различни видови на горива што ги воведуваме во конвенционалните возила, исто така има и различни видови на полнење на електричните станици. Истиот вид на оптоварување не е секогаш потребен во зависност од побарувачката. Ајде да видиме кои се различните полнења што постојат во електричните станици:

  • Брзо полнење- Познат како режим на полнење 4. Тоа е вид на полнење што овозможува полнење на 70% од батеријата за помалку од половина час. Ова е направено благодарение на фактот дека може да достигне 50kWh. За ова, се користи CHAdeMO или CSS конектор во зависност од видот на електричното возило, а полнењето се врши во директна струја.
  • Полу-брзо вчитување: полу-брзите точки на полнење се надополнување на CHAdeMO завесаната електролинера. За разлика од претходниот метод, тоа се прави со наизменична струја. Познат е како режим на повторно вчитување 3.

Идејата зад инфраструктурите е дека електричното возило може да се наполни што е можно побрзо за да не се создаде долга листа на чекање за електрични автомобили. Дури и денес нема премногу електрични возила на патот, но бројот се зголемува од минута во минута. Не е исто како бензински автомобил што може да го наполни резервоарот до 100% за неколку минути. Ова е причината зошто столбовите за брзо полнење преовладуваат во електричните станици.

Разлики помеѓу бензински пумпи и електрични станици

точки за полнење

Главната разлика помеѓу овие два моста за полнење на автомобили е овој вид на напојување. Треба да знаете дека бензинските пумпи обезбедуваат дизел или бензин, додека електричните станици промовираат електрична енергија. Несомнено, електричните станици се простор што промовира почитување на животната средина, бидејќи електричната енергија доаѓа од енергијата на ветерот. Енергијата на ветерот е вид на обновлива енергија што работи благодарение на дејството на ветерот.

Покрај тоа, на електричната станица не наоѓаме дизел и бензин, па затоа не може да се пристапи кон овој вид возила за да се демонстрира. Автомобилите што можат да влезат во електричната станица се 100% електрични трошоци или хибриди со приклучок. Овие земјоделски возила имаат одредена автономија во електричниот режим.

Во двете сервисни станици корисникот плаќа за тоа што го троши. Во случај на електрични станици, потрошената енергија од е електрична енергија што се користи за полнење на електричното возило, мора да се земе предвид дека цената на полнењето на електрична станица ќе биде многу пониска. И, тоа е дека количината на енергија што електричниот автомобил треба да ја наполни максимално е поевтина за да се произведе со енергија на ветерот од конвенционалните фосилни горива.

Електрични бензински пумпи

Алтернатива на електричните станици се електричните бензински пумпи. Треба да се напомене дека овие инфраструктури сè уште не се присутни како што треба за да се промовира употребата на електрични возила. Корисниците на овие возила мораат да поминат повеќе време во потрага по место за полнење на своите батерии отколку што би направил друг корисник кој има бензинско возило. Така, Надвор од електричните станици, во нашата земја постои мрежа на точки на полнење за јавна употреба. На пример, во многу општини наоѓаме неколку точки на полнење на јавни патишта за да го охрабриме преминот од конвенционално во електрично возило.

Покрај тоа, се создава мрежа за полнење во приватни установи. Постојат бесплатни платформи за лоцирање на јавни точки за полнење. Во овие мрежи можете да најдете бројни хотели, трговски центри и ресторани кои имаат инсталирано полначи и нудат додадена вредност на своите клиенти. Сепак, повеќето од нив се наоѓаат на бензински пумпи кои имаат електричен полнеж. Иако полнењето е побавно, овие точки можат полесно да се најдат во продавниците.

цена

Ајде да разговараме сега за цената што треба да се плати за да може да се наполни електричен автомобил на електричните станици. Цената на kWh обично се движи помеѓу 0.2 и 0.55 евра, иако е важно да се знае дека износот варира и зависи од одредени околности, како што се следниве точки:

  • Брзината ќе ве натера да сакате да се вчитате. Колку побрзо, толку поскапо.
  • Варијации на цената на електричната енергија. Ова го вклучува времето во кое се наплатува.

Сепак, мора да се има предвид дека цената на електричните станици е многу поевтина од онаа на конвенционалните бензински пумпи. На сите корисници на електрични автомобили секогаш им се препорачува да го наполнат своето возило во нивната гаража или на полу-брзите точки на станиците за полнење. Препорачливо е само да се користат брзи трошоци во одредени периоди за да се намалат трошоците.

Полнењето во вашиот дом се врши преку a 3-режимски полнач и во еднофазна и во трифазна инсталација до 32 засилувачи. Оваа точка за полнење или wallидното сандаче е наменета исклучиво за полнење на електрични возила, со сите системи за заштита за да се гарантира максимална безбедност.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за електричните станици и нивното работење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.