Електричен автомобил: сè што треба да знаете

Електричен автомобил

Фосилните горива веќе заминуваат во историјата. Енергетската транзиција бара насочување на нашата иднина кон свет каде што преовладуваат обновливите извори. Затоа, возилата мора да бидат целосно одржливи и да не загадуваат. Електричниот автомобил е возило што се напојува од еден или повеќе мотори кои користат електрична енергија зачувана во батерии на полнење и ја трансформираат во кинетичка енергија. Постојат мноштво мотори и видови електрични автомобили.

Ако сакате да знаете сè што е поврзано со електрични автомобили, ова е вашиот пост. Willе научите од тоа како работи електричен автомобил до какви предности има.

Историја на електричниот автомобил

прв електричен автомобил

Дали знаевте дека првото возило што беше измислено е електрично? Неговото производство датира од датумот до годините 1832-1839 кога Роберт Андерсон го дизајнираше првото електрично моторно возило. Се напојуваше од батерија што не се полни и достигнуваше 6 км на час.

Гледајќи дека ефикасноста на возилото не е голема работа (одење може да се оди побрзо), проектот беше напуштен. Додека денес не се најде најнапредната технологија на електрични возила. Постојат литиум јонски батерии способни да обезбедат прилично значителна автономија. Автомобилите можат да достигнат голема брзина.

Благодарение на батериите на полнење, електричните автомобили се произведуваат масовно и стануваат поекономични и попрофитабилни.

Карактеристики на електричното возило

нов модел електричен автомобил

Главните карактеристики на ова возило е неговата способност да работи на електрична енергија. Ова значи дека треба да сториме без фосилни горива како што се бензин и дизел и, покрај тоа, да не ја загадуваме атмосферата. Загадувањето на животната средина е сериозен глобален проблем што ги предизвикува климатските промени. Покрај тоа, тој е одговорен за милиони предвремени смртни случаи годишно од респираторни и кардиоваскуларни болести.

Денес можете да најдете различни видови на електрични мотори од сите перформанси и големини. Постојат некои кои добиваат на мала тежина и се поедноставни.

Многу е нормално да се мисли дека ако тие се толку добри, тогаш не сите автомобили се електрични. Па, прво, врз нив влијае малата автономија во споредба со бензинот или дизелот. Ниту тие не се толку ефтини, бидејќи технологијата сè уште се развива и нема толку многу конкурентност. Исто така, нема доволно полнења на сите места и на батериите им требаат неколку часа за целосно полнење.

И покрај сè споменато, електричните автомобили постепено се приближуваат до конвенционалните.

Делови од електричен автомобил

Разлика на мотори

Ако почнеме да ги споредуваме деловите од внатрешноста на електричното возило со конвенционалното, тие не се толку различни. Неговата работа е прилично слична. Ова се главните елементи што го сочинуваат електричниот автомобил:

 • Електричен мотор. Тој е задолжен за трансформација на електричната енергија складирана во батериите во кинетичка енергија. Со ова, автомобилот може да се движи. Моторите исто така можат да го направат спротивното, односно на спуст падините ја искористуваат добиената кинетичка енергија и ја складираат во форма на електрична енергија.
 • Батерија. Тоа е она што ја складира електричната енергија што се користи за да работи моторот. Постојат некои возила кои имаат помошна батерија за да не се заглават на земја.
 • Се вчитува пристаниште. Што беше приклучок каде што автомобилот е поврзан со извор на енергија што ја полни батеријата.
 • Трансформатори. Тие се одговорни за претворање на параметрите на електричната енергија во она што е потребно за полнење на батериите. Постојат возила кои работат со наизменична струја и други со директна струја. Тие служат и за ладење на автомобилот, избегнувајќи излевање и експлозии.
 • Контролори Тие го регулираат влезот на енергија на батеријата. На овој начин можете да го балансирате полнењето на соодветен начин за да го продолжите корисниот век и да не го влошите.

Предност

Модел на електричен автомобил BMw

Автономните автомобили имаат некои предности во однос на другите видови возила. Тие се како што следува:

 • Бидејќи се потивки, намалување на загадувањето на бучавата во градовите. Ако сите возила во оптек во урбан центар беа електрични, немаше да има такво ниво на бучава. Сигурно денес електрично такси помина покрај вас и не сте ни чуле за тоа. Бучавата влијае и на здравјето на луѓето. Затоа, важно е да се намали.
 • Тие не загадуваат, што го подобрува квалитетот на воздухот во градовите. За време на нивната употреба тие не испуштаат стакленички гасови што го загадуваат воздухот во градовите и ги зголемуваат ефектите од климатските промени и глобалното затоплување. Илјадници луѓе годишно умираат од респираторни заболувања предизвикани од загадување на воздухот.
 • Способност за нулта емисија. За да генерираме електрична енергија, ако користиме фосилни горива, нема да испуштаме гасови во употреба, туку во производството. Затоа, електричните автомобили имаат можност да бидат нула емисии. Ова се случува ако обновливите извори на енергија како што се сончевата и ветерот се користат за производство на електрична енергија.
 • Моторот е исто толку моќен и поевтин. Тие обично имаат скоро иста моќ како и конвенционалната и се покомпактни и посигурни. Проблемот лежи во автономијата на батеријата. Моторот нема елементи што предизвикуваат откажување.
 • Повеќе ефикасност и помалку потрошувачка. Ефикасноста на електричните автомобили достигнува 90% во споредба со 30% од конвенционалните. Тие трошат помалку, а ние заштедуваме повеќе. Тие бараат помалку енергија за да го извршат истиот напор, само што батериите ја обезбедуваат таа енергија за кратко време.

Недостатоци

електрични батерии на автомобили

Во моментов, и иако тие многу се развиваат, тие сепак имаат многу недостатоци. Ова се некои од нив:

 • Мала автономија. Како што беше споменато неколку пати во текот на објавата, ограничената автономија на овие возила го забавува нејзиниот напредок. Нема можност да патувате долги без да поминувате часови наполнејќи ја батеријата. На пример, на патување од Севилја до Мадрид, ќе треба да застанете околу пет пати за да се полните. Секое полнење е неколкучасовно чекање. Затоа, релативно кратко патување би било многу долго.
 • Нема доволно поени за полнење. Сè уште нема поени за полнење на доволно места за да бидете тотално независни.
 • Ниска моќност. Силата на возилото е многу ограничена. Се изучува како да се зголеми, бидејќи е штетно за автомобилот. Возачите не можат да достигнат брзина или близу до конвенционалните возила.
 • Цената на батериите е многу висока и не траат повеќе од 7 години.

Со сите овие информации можете да дознаете повеќе за електричните автомобили и да се подготвите за иднината што не чека.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Но што??? НИСКА моќност? од каде се изведени овие информации? Во реалноста, не само што вртежниот момент на моторот е многу поголем (со кој има подобро моментално забрзување), туку моќноста може да биде многу голема (зависи многу, како кај моторите со согорување, од цената на возилото ... достигнувајќи 1.000 во некоја биографија) ...