Што е електрична енергија?

електрична струја

Сигурно некогаш сте чуле за електричната енергија на апаратите за домаќинство, електронските уреди итн. Моќта на секој уред е директно поврзана со количината на електрична енергија што ја троши и, според тоа, зголемувањето на сметката за електрична енергија.

Ако ви здосади да не знаете кои уреди имаат поголема моќност, а кои помалку да ја регулираат нивната употреба и дека сметката за електрична енергија ве стигнува пониско, ова е вашиот пост. Продолжете со читање и ќе знаете сè што е поврзано со електричната енергија.

Што е електрична енергија?

Моќта се мери во вати

Бидејќи овие термини се објаснети во областа на технологијата, електричната енергија и физиката се малку комплексни за објаснување и имаат теоретски основи. Сепак, тука сме да понудиме подостапна содржина за оние кои не разбираат физика или електрична енергија.

Моќ е количина на енергија што се произведува или троши за секоја единица време. Ова време може да се мери во секунди, минути, часови, денови ... и моќноста се мери во џули или вати.

Енергијата што се генерира преку електрични механизми ја мери способноста да генерира работа, односно каков било вид на „напор“. За да го разбереме подобро, да ставиме едноставни примери за работа: загревање вода, поместување на сечилата на вентилаторот, производство на воздух, движење итн. Сето ова бара работа што ќе успее да ги надмине спротивставените сили, силите како што се гравитацијата, силата на триење со земјата или воздухот, температурите што се веќе присутни во околината ... и таа работа е во форма на енергија (енергија електрична, топлинска , механички ...).

Односот воспоставен помеѓу енергијата и моќноста е стапката со која се троши енергијата. Тоа е, како се мери енергијата во потрошени џули по единица време. Секоја потрошена џула во секунда е еден вати (вати), така што ова е единица мерка за моќност. Бидејќи вати е многу мала единица, вообичаено се користат киловати (kW). Кога ќе ја видите сметката за електрична енергија, апарати и така натаму, тие ќе бидат во kW.

Која моќ ја ангажираме и како работи?

сметка за струја

Кога ја повикуваме Ендеса да склучи електрична енергија во нашиот дом, треба да избереме одредена електрична енергија што ќе ја користиме за да живееме. Енергијата што ја договараме не е ништо повеќе од количината на енергија што може да се искористи кога поврзуваме електрични апарати. Како што ангажираме повеќе моќ, можеме да користиме повеќе уреди истовремено без „скокање на водството“, но и цената на сметката за електрична енергија ќе се зголеми.

Договорот за напојување во домот зависи главно од бројот на жители и електричните потреби. На пример, ако имаме електричен бојлер или стаклена керамика, ќе користиме повеќе електрична енергија отколку ако имаме горилник или грејач што работи со бутан. Колку повеќе електрични апарати треба да поврземе истовремено, ќе ни треба повеќе договорена моќност и, следствено, тоа ќе ја зголеми нашата сметка за електрична енергија.

Која моќ е идеална за вработување?

светлосни метри

Понекогаш не знаеме која моќ би била идеална за да ги снабдуваме нашите електрични потреби и дека сметката за електрична енергија не вртоглаво се зголемува. Ако не знаете каква струја сте склучиле во моментот, секогаш можете да ја проверите на сметката за електрична енергија.

За да откриете кој сте го договориле, обидете се да користите многу електрични апарати истовремено и да видите дали водите скокаат или не. Ако сакате да заштедите на сметката за електрична енергија, може да се обидете да ја намалите договорената моќност, Иако тоа не е секогаш можно, бидејќи ако имате големи енергетски потреби, веднаш штом поврзете неколку уреди истовремено, нема да можете да ја користите светлината, бидејќи водите ќе скокаат секогаш кога ќе ја надминете потрошувачката.

Постојат моменти што повеќе од енергијата што ја трошите, мора да погледнете како ја трошите и во кој временски интервал. Ручек и вечера се времиња кога се троши повеќе енергија, бидејќи има повеќе активни уреди истовремено. Замислете куќа од четири лица и за време на вечера. Можно е следниве уреди да бидат поврзани одеднаш:

 • Во кујната може да има микробранова печка, керамичка плоча за готвење, рерна, фрижидер и светло.
 • Во дневната соба телевизорот и светлината.
 • Во собата компјутер и светло.
 • Во бањата светло и грејач.

Сите овие уреди во исто време можат да направат скокот на водите ако вашата договорна моќ не е многу голема. Колку е идеално моќта што ја вработувате е под 15 kw.

Како што споменавме претходно, важно е да ја тестирате вашата потрошувачка, односно не количината на енергија што ја трошите, туку кога и како ја консумирате. Да ставиме неколку ситуации:

 1. Овој пат ќе кажеме дека машината за перење се става во кујната, а во меѓувреме ја искористувате и загревате рерната за вечера додека завршите со пеглањето. Да речеме дека телевизорот е вклучен и светлото е вклучено.
 2. Во втората ситуација, да речеме дека претпочитате да завршите со пеглање и да ја завршите облеката во машината за перење за да започнете со правење вечера. Затоа, електричните апарати ќе трошат иста енергија, но во различно време, односно нема да бидат поврзани истовремено.

Важно е добро да ги знаеме часовите и количината на електрични апарати што ги поврзуваме во куќата, ако сакаме максимално да ја оптимизираме цената што ја плаќаме за сметката за електрична енергија. Нема корист да се договори многу моќ ако не се троши толку многу енергија, бидејќи залудно ќе плаќате повеќе пари.

Кои апарати имаат поголема моќност?

водите на светлината

Сигурно некогаш сте чуле за количината на енергија потрошена со оставање на телевизорот вклучен. Сепак, потрошувачката на енергија е поврзана со електричната енергија на секој апарат. Уредите што трошат најмногу енергија и, според тоа, имаат поголема моќност се: рерна, микробранова печка, плоча за готвење, пегли, климатизација или греење и сушари.

Со овие информации ќе можете да знаете нешто повеќе за електричната енергија и енергијата што ја трошат апаратите во вашиот дом со цел подобро да ги оптимизирате вашите трошоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.