Еколошко осветлување

Технологијата напредува и се појавуваат поефикасни и еколошки производи, како што е осветлување со предводени ламби. Овие уреди се составени од диода која е полупроводник што емитува светлина кога циркулира енергија.
За работа не е потребен нишки или гас и не ја трансформира светлината во топлина.
Оваа технологија е дури и подобра од светилките со мала потрошувачка бидејќи има помала потрошувачка на енергија, ниска цена на одржување, има поголема издржливост, така што нејзиниот корисен век е подолг, го намалува загадувањето на светлината.
Но, друга придобивка е што тие се произведуваат со материјали што можат да се рециклираат и тие не содржат загадувачки елементи како жива.
Оваа нова технологија може да се искористи за осветлување домови, канцеларии и продавници, семафори, улици, билборди, сообраќајни знаци итн.
Во неколку европски градови како што се Стокхолм, Барселона, Севилја и исто така САД тие веќе се користат за јавно осветлување или за осветлување на паркови и други места поради важната за заштеда на енергија што може да достигне и до 40%. Покрај тоа, ЛЕД технологијата има високи перформанси бидејќи трансформира 90% од енергијата што ја троши во светлина.
Од друга страна, можно е да се комбинираат LED диоди со соларни панели на столбови или други урбани места за да се обезбеди електрична енергија.
Масовната употреба на овој вид технологија на домашно ниво, како и на јавни површини ќе овозможи значително намалување на потрошувачката на енергија.
ЛЕД осветлувањето се прилагодува на сите видови на употреба и има широк спектар на ламби во однос на дизајнот и боите за осветлување на различни простори, што е високо декоративно и се прилагодува на различните потреби на корисникот, што овозможува да се заменат другите системи за осветлување. Помалку ефикасен и позагадувачки .
LED светлата се најеколошки светилки досега, па ако сме загрижени за животната средина ние мора да се определиме за оваа технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.