Еколошки чаши за еднократна употреба за кафе

Пластични чаши за еднократна употреба е А. остаток што генерално завршува во ѓубре, па тие загадуваат кога ќе завршат на депонии.

Соочена со оваа реалност, компанијата Repurpose Compostable дизајнираше еколошки контејнер во форма на чаша или чаша што е целосно биоразградлив.

Овој контејнер е изработен од сертифицирана хартија FSC и го прави за 65% помалку загадувачки во процесот на производство. CO2 Што другите чаши за еднократна употреба од хартија покрај тоа што не се користат токсични производи.

ова еколошко стакло Употребува хартија и изолатор направен со природни производи, така што криглата лесно се распаѓа за 90 дена ако се фрли во земјата. Идејата е да се користи како компост или компост за растенија, бидејќи не ја загадува земјата, спротивното.

Оваа чаша совршено ја исполнува својата функција да држи кафе или друг пијалок врело подолго бидејќи материјалот ги минимизира загубите на топлина.

Се очекува многу компании и ланци на кафулиња да започнат да ја користат оваа нова амбалажа за да бидат еколошки.

Оваа шолја беше наградена со најиновативен производ на фестивалот во кафе во Чикаго.

Со овој нов материјал со кој се прават чашите, чашите за еднократна употреба што се создаваат во големите градови и завршуваат во ѓубрето веќе не претставуваат проблем.

На органски производи Тие се појавуваат во сите области што е навистина позитивно бидејќи покажува дека има повеќе еколошки опции од конвенционалните.

Материјалите тотално биоразградлив Тие се најеколошки бидејќи не бараат да трошат енергија и пари дури и за нивно рециклирање, природните процеси се задолжени за тоа.

Значи, наменските чаши или чаши за компостирање може да се категоризираат како еколошки производи.

ИЗВОР: Инхабитат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jorge dijo

  тие ќе имаат каков било телефонски контакт

 2.   Jorge dijo

  некои ко

 3.   Кетрин dijo

  Како можете да го набавите производот во Чиле?

 4.   Марија dijo

  Некоја компанија што ги прави во Аргентина
  , телефон. Те молам