Еколошки предизвици за 2017 година

Одговорни компании со животната средина

Повеќе од кога било досега во историјата на човештвото, ние сме во нашите раце иднината на планетата како што ја знаеме и се соочуваме со низа еколошки предизвици.

Следно ќе видиме кои се овие предизвици и проблематично што можат да донесат.

Главни еколошки предизвици

Во последната деценија сме сведоци на неколку предизвици кои се закануваат нашата иднина како општество:

 • Раст забрзано на населението.
 • El исцрпеност на минерални суровини.
 • Преголемата експлоатација на Рибарски ресурси и задушување на океаните.
 • Зголемувањето на загадување на почви и води.
 • Истребување на неколку видови.
 • Масовното издавање на стакленички гасови стаклена градина предизвикува широко распространето глобално затоплување.

Пораст на популација

На 30 октомври 2011 година надминавме 7000 милијарди жители на планетата.

Во 2016 година тие веќе надминаа 7400 и во моментов сме веќе над 7500 милиони (7.504.796.488 точно во моментот на пишување на овој пост според Светскиметри).

Според официјалните прогнози, во 2050 година и ако ништо не се промени, многу е можно да се достигнат 10.000 милијарди.

10.000 милијарди луѓе кои ќе сакаат да јадат, пијат, да носат, да патуваат, на фарма итн.

Тоа прави притисок врз екосистемите и ресурсите како никогаш порано. Пример за ефектите што ги има ова зголемување на популацијата врз екосистеми го имаме во риболов.

Риболов прекумерна експлоатација

Бидејќи кулинарските вкусови се повеќе растат епикурејски и глобализиран, страста кон суши и морска храна и риба воопшто станаа глобални.

Земји како Шпанија во кои рибите веќе беа дел од суштинско значење за нашата исхрана, само ја зголеми оваа потрошувачка и ја направи уште пообемна.

Подобрувањето на инфраструктурите овозможи јадете свежа риба каде било во земјата. Но, овој тренд се размножи на целата планета, предизвикувајќи рибарските флоти да одат на риболов на риболовни подрачја кои се сè пооддалечени.

Проблемот е во тоа што ова предание влијаеше на репродуктивниот капацитет на океаните, така што неговите максимално ниво на улов на сите риболовни терени на планетата.

Ова е ефект што секогаш се случува на ист начин; како што се зголемува уловот во одредена област, производството на риба во таа област се зголемува се додека не достигне максимум, по што уловот се намалува и не се враќа во повторно достигне максимум.

Па, во 2003 година веќе го достигна максималниот улов на сите светски мориња. Од оваа причина, рибниците се размножија како а алтернатива до опаѓачки улов во морињата.

фарма за риби

Тоа е исто така објаснување за тоа што можеме да најдеме многу повеќе видови кај рибарите кои не се јаделе до пред неколку години.

Осиромашување на минералните суровини

Нашата планета има димензии и а количество на утврдени и конечни ресурси. Пристапот кон употребата на ресурсите, преправајќи се дека игнорираат дека тие ќе бидат исцрпени, покрај тоа неодговорен, е директно нефер за идните генерации.

Јаглен

Откако ќе се извлече минерал од земјата, тој не може повторно да се извлече. Оттука и одговорна употреба дека тоа е направено е толку важно и дека единствената логичка позиција за иднината е воспоставување на систем на економија вистински циркулар на таков начин што овие ресурси не се трошат, туку се користат.

Ова подразбира не само дека работите се рециклираат, туку и кога се дизајн и производство Веќе е земено предвид дека по употребата овие необновливи ресурси мора да можат повторно да се користат.

Иднината на светот во наши раце

Вистината е дека и покрај сите овие навидум невозможни еколошки предизвици и покрај сите овие апокалиптични закани, денес ги имаме повеќе алатки од кога било да се надминат сите овие предизвици.

Знаењето дека денес постои што се случува со нас, зошто ни се случува и како да најдеме решенија е поголема од кога било.

Во наши раце имаме алатки за подигање на алтернативен модел на развој. Можеби поради оваа причина и поради некаква божествена иронија, ние сме тие кои треба да се соочат со најголемиот предизвик со кој човештвото никогаш порано не се соочило:

Климатски промени предизвикани од глобално затоплување предизвикани од нашите напори да испуштиме фосилен јаглерод диоксид на срамота начин во последните 150 години.

Шпанија не ги намалува емисиите на СО2

Добрата вест е дека ние сме прва генерација да имаме на располагање алатки за да се запре оваа закана и да се исправи нашиот начин на населување на оваа планета кон оној што избегнува повеќето негативни ефекти.

Лошо е што веројатно ќе бидеме последни во можност да го примениме со гаранции за успех.

Ден на планетата Земја


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.