Екодизајн

екоодизајн

Во последните години, зголемувањето на институционалната и социјалната свест за животната средина доведе до појава на екоодизајн. Рециклирањето на отпадот доби поголем публицитет во медиумите, на пример преку промовирање на купување и продавање на половни материјали. Сепак, ова е многу површна мерка која има за цел да ги намали ресурсите што ги трошиме и отпадот што го создаваме. За ова, потребно е да се интервенира во системите за управување со цел да се донесе екодизајн на целата изградена средина.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за екодизајнот, неговите карактеристики и важност.

Што е екодизајн

одржлив екодизајн

Екодизајнот е фаза од процесот на развој на производот што има за цел да го намали влијанието на производот врз животната средина. Може да се каже дека постигнувањето економска одржливост е клучот за системот за управување, бидејќи со создавање и реконфигурирање на производи кои ја почитуваат животната средина, можно е да се запре деградацијата на екосистемите, исцрпувањето на природните ресурси и колатералните ефекти кои негативно влијаат на екосистемите и здравјето на луѓето. Принципите на екодизајнот се:

 • Ефикасност во производството на производот, односно користење на најмало можно количество материјал и енергија.
 • Дизајниран да се расклопува, овозможувајќи идно рециклирање на производот, секоја негова компонента може лесно да се идентификува и да се одвои за правилно отстранување според неговата природа и состав.
 • Производство на производи користејќи еден или повеќе „био“ материјали да се поедностави процесот на рециклирање.
 • Користете издржливи форми и материјали.
 • Разновидност и можност за повторна употреба и рециклирање на производот.
 • Намалете ја големината на производите за да ги намалите емисиите на стакленички гасови (GHG) за време на транспортот. Како резултат на тоа, повеќе производи може да се транспортираат по патување, оптимизирајќи го просторот и потрошувачката на фосилни горива.
 • Третирањето на производите како услуги, а не како обични објекти, за да се ограничи нивната употреба на потребите, а не на желбите за поседување, моментално ја означува пазарната норма.
 • Поддржете ги новите технологии за подобрување на ефикасноста на производот.
 • Намалување на емисиите.
 • Дистрибуирајте и интегрирајте ја пораката за одржливост на производот во неговиот дизајн.

Карактеристики на екодизајнот

чекори за екодизајн

Како заклучок, Целта на екодизајнот е да го намали влијанието врз животната средина на производите што ги консумираме во текот на нивниот корисен век и гарантираат благосостојба и квалитет на живот на корисниците. Некои од главните карактеристики на екодизајнот се:

 • Погоден за примена на циркуларната економија.
 • Можете да ги намалите трошоците за обработка и испорака на производот.
 • Го подобрува процесот на производство, а со тоа и квалитетот на добиениот производ.
 • Тоа придонесува за иновативниот карактер на компанијата.
 • Тој предлага четири нивоа кои овозможуваат дејствување на подобрување, редизајн, креирање и дефинирање на нови производи и нови системи за производство.
 • Избегнувајте трошење ресурси.
 • Откако ќе истече корисниот век на производот, сметајте дека производот се рециклира и повторно се користи, давајќи му вредност на отпадот.
 • Постојат различни стратегии за екодизајн како што се: LiDS тркало и PILOT стратегија.

Примери

дизајн на пакување

Во примерите за екодизајн прикажани подолу, некои се дел од нашиот секојдневен живот, додека други покажуваат случувања кои сè уште се во повој:

 • Екодизајн на фрижидери, замрзнувачи и други апарати како што се греалки, машини за перење и машини за миење садови, кои се регулирани од Европската комисија (ЕК).
 • Проектирање и изградба на еколошки објекти.
 • Италијански машини за кафе бидејќи не користат хартиени филтри.
 • Мебелот е изработен со материјали со FSC пломба (Шумски управен совет) и рециклирани материјали.
 • Мебелот се продава несоставен, со што се намалува големината на производот и се оптимизира испораката.
 • Отстранлив дизајн на мебел како што се урбани клупи.
 • Користете текстилен отпад, пластика за правење облека.

Одржливо производство и дизајни

Во свет кој се движи кон 8 милијарди луѓе, стариот модел на линеарна економија е застарен и нè води во неизвесна иднина. Екодизајнот се раѓа во оваа рамка, одржливите производи вклучуваат еколошки критериуми во сите нивни фази: концепција, развој, транспорт и рециклирање.

Мораме да произведуваме подобро и поефикасно, од очигледни причини: суровините и природните ресурси не се бесконечни, а ако не се грижиме за нив, може да се потрошат. Некои, како водата, се од витално значење за животот, додека клучните сектори на економијата зависат од минералите, како што е технолошката индустрија. Ако ги додадеме емисиите на јаглерод диоксид и потрошувачката на енергија во производствените центри, планетата нема да ги плати сметките.

Последиците од консумеризмот - според Гринпис, ние денес користиме 50% повеќе природни ресурси отколку пред 30 години - предводеа Обединетите нации (ОН) да побараат нов начин на производство за да се оптимизираат ресурсите и енергијата, да се развијат обновливите извори на енергија, да се одржи инфраструктурата, да се подобри пристапот до основните услуги и да се генерираат еколошки и квалитетни работни места.

Еколошките придобивки од одржливото производство имаат и корист за индустријата и граѓаните. ОН тврдат дека системот е добар за сите затоа што го подобрува квалитетот на животот на милиони луѓе, ја намалува сиромаштијата, ја зголемува конкурентноста и ги намалува економските, еколошките и социјалните трошоци.

еколошки предности

Предностите на екодизајнот во однос на концептите на производи и услуги се многубројни и помагаат да се минимизираат различните еколошки аспекти на традиционалните производикако што е управувањето со отпадот.

За жал, постојат и некои недостатоци кои го спречуваат овој пристап да биде усвоен како стандард во генерирањето производи и услуги, како што е малото знаење што потрошувачот го има за овие производи, цената на производот е повисока од онаа на традиционалните производи. во многу прилики, потрагата по материјали за алтернативи за дизајн и воведување на овие производи во високо конкурентни пазарни сегменти, како што се пластичните куќишта.

Така, како заклучок, можеме да видиме дека и покрај многу привлечните предности на екодизајнот и за производителите и за потрошувачите, неговите недостатоци сè уште ја попречуваат неговата популарност на денешниот пазар и затоа ја попречуваат неговата употреба во нашето усвојување во навиките за потрошувачка. Сепак, важно е да продолжиме да го гледаме како важна алтернатива за решавање на големите еколошки проблеми што нè мачат, во комбинација со законски иницијативи, одговорна потрошувачка и усвојување на поцелосна еколошка свест во општеството.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за екодизајнот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.