Еквивалентност на LED светилки

LED светилки во споредба со конвенционалните

Сигурно сте слушнале за ЛЕД-сијалиците и нивното намалување на потрошувачката на електрична енергија. Технологијата се повеќе се развива и ние треба да научиме да заштедуваме и во потрошувачката на енергија и во емисиите што ги создаваме во атмосферата со користење на оваа енергија. Нормално е да бидеме малку дезориентирани на почетокот кога ќе одлучиме да ги измениме сијалиците во нашиот дом за LED диоди. И двете Блескаво сијалица бидејќи ниската потрошувачка не создава заштеди и ние мора добро да го знаеме еквивалентност на LED светилки добро да се оптимизира трошењето.

Во оваа статија детално ќе ја објасниме еквивалентноста на LED сијалиците во однос на другите сијалици и ќе ви дадеме неколку совети за да заштедите повеќе на сметката.

Заменете ги старите светилки за LED диоди

Тип на светилки

Кога ќе ја видиме сметката за електрична енергија во месеците со најголема потрошувачка, ги фрламе рацете во главата. И тоа е дека само во осветлувањето на куќата ни недостасува голема нотка. Едноставно со Со промена на сијалиците во куќата, ќе заштедиме многу. Вистина е дека, на почетокот, тие имаат тенденција да чинат повеќе од оние со блескаво или со ниска потрошувачка. Но, тука лежи разликата во квалитетот.

Додека конвенционалната сијалица со блескаво светло троши најголем дел од својата енергија на топлина, LED диодите се способни да работат на ниски температури. Обидете се да ја допрете работната сијалица и ќе видите колку е ладно, додека конвенционалните сте ги изгореле. Неопходно е да се измени осветлувањето на околината на куќата, ако сакаме да ја оптимизираме потрошувачката на енергија. Купувањето на сите светилки што ги имаме од куќата директно до LED диодите може да биде скапо на почетокот (иако тука имате понуди да ги добиете поевтино) Бидејќи конвенционалните светилки имаат помал век на траење, вие едноставно можеме да почекаме да бидат основани и да ги менуваме еден по еден.

LED светилките имаат подобар квалитет и создаваат значителни заштеди во потрошувачката на електрична енергија. Ова ни носи огромна корист бидејќи можеме да ја користиме заштедата на енергија во други работи. Меѓутоа, кога станува збор за промена на сијалиците, се наоѓаме во дилемата на вати. Мора да знаеме која е еквивалентноста на ЛЕД-сијалиците во однос на другите.

Енергијата од еден вид на друга сијалица е изменета и сега треба да знаеме на што е еквивалентно, така што нашата потрошувачка ќе биде помала. Би било бескорисно да смениме ЛЕД сијалица за да заштедиме ако ја купиме со поголема моќност отколку што е потребно.

Еквивалентност на LED светилки со конвенционални

Видови светилки

Прво и главно што треба да знаете е дека излезот на светлина од овие нови светилки не се мери во вати. Ова е нова мерка наречена Луменс или лумени. Оваа мерка се обидува да ни каже количината на светлина што ја емитува сијалицата за практични цели. Колку повеќе лумени има сијалицата, толку повеќе светлина ќе ни даде. Ова прави голема разлика со моќноста на конвенционалните светилки во текот на целиот живот.

Бидејќи LED светилките бараат помалку енергија, на крајот тие бараат помалку енергија за да осветлат иста количина на простор. Тие се најефикасните и еколошки светилки што постојат денес. Што повеќе, има предност што не содржи загадувачки елементи во производството, како што се жива, или други материјали што се токсични и радиоактивни.

Заштедите се добиваат благодарение на фактот дека нема потреба да генерира плазматски мостови или да ја загрева живата како во случај на неон. Само се вклучува веднаш и не троши непотребна енергија.

Еквивалентноста на сијалицата не треба да се сфаќа лесно. Дури и да се знае системот за мерење на вати, важно е да се земе како референца дека единицата за мерење не е иста. Секој производител има низа карактеристики што му ги даваат на производот и кои ќе се разликуваат во количината и квалитетот на емисијата на светлина. Имајте на ум дека не сите конвенционални сијалици од 40W испуштаат иста вистинска количина или интензитет на светлина.

Во случај на LED диоди, ватите ја означуваат само состојбата на потрошувачката при работа на сијалицата, но не и количината на светлина што ја емитуваат.

Ефикасност на осветлување

LED светилки за еквивалентност

Единицата за мерење на лумените е поврзана со количината на светлина што ја емитува сијалицата и електрична струја потрошена, што е она што се мери во вати. Друг параметар што се зема предвид при воспоставување еквивалентност со други светилки е осветленоста. Е за лумените на метар квадратен емитирани од предметната сијалица. Нормално, тоа ќе варира во зависност од висината на која е инсталирана и големината на областа што сакаме да ја осветлиме.

Со ЛЕД сијалица која има 5W можеме да постигнеме иста количина на осветлување како и конвенционалната сијалица од околу 35-40 В. Затоа, користената електрична енергија и, на крајот на краиштата, трошоците што ги генерираме се до 85% помалку од конвенционалните светилки.

Табела на еквивалентност

Ова може подобро да се визуелизира во табела каде што се собрани приближните вредности на различните видови светилки, нивната моќност и можноста за осветлување. Еквивалентите може да се проверат со скоро сите видови светилки, од блескаво, до халоген, преку натриум итн. LED светилките од 7W се еквивалентни на конвенционален халоген од 60W.

Ако ја замножиме оваа заштеда со сите сијалици што ги имаме во куќата и времето кога се вклучени, заштедата е нешто навистина ефективно. Покрај тоа, тие не создаваат дополнителна топлина (што е многу ценета во текот на летото) и имаат многу подолг век на траење.

Тука ви ја оставаме табелата со сите најважни еквиваленции каде што можете да споредите колку вати на LED сијалицата се споредуваат со другите и обратно. На овој начин, можете да го добиете правилно кога станува збор за одржување на добро осветлување во домот, заштедувајќи што е можно повеќе.

Табела за еквивалентност на LED светилки

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да имате најјасни идеи на оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Инг Ригоберто Ибаргуен Флеитас dijo

    Те молам, би сакал да ми објасниш како се одвива процесот на генерирање електрична енергија во биоелектрична централа што користи остатоци од култури (шеќерна трска) или дрво и можните предности и недостатоци на неговата употреба.