Циклаг, европски проект за создавање на биорефинерија со алги

култура-микроалги

Циклаг е европски проект чија цел е да се создаде биорефинерија во која се развиваат и потврдуваат сите потребни процеси за да може да се произведува биодизел преку одгледување микроалги. Шест технолошки центри од Франција, Навара и Еускади и ќе трае околу три години со буџет од 1,4 милиони евра.

Со цел производство на биодизел и други горива преку одгледување на микро алги, создадете нов модел на кружна економија во кој генерираниот органски отпад се користи како храна за микро алги и со тоа помагајте во нивното размножување. Тие исто така ја користат биомасата на алгите, го продолжуваат корисниот век на отпадот во процесот и можат да добијат одредени производи што се користат за хемиската, енергетската и земјоделската индустрија.

Никер-Текналија, Центарот за технологија во Баскија, е одговорен за координација на проектот Циклаг. За да го направите ова, ќе работи на воспоставување услови за профитабилност и одржливост за микроалгините култури за производство на биодизел.

Овој проект е следната фаза од претходниот проект Енергетски тоа траеше од 2012 до 2014 година, чии членови се мнозинство исти со оние на Циклалг. Овој претходен проект ја потврди одржливоста на алгите за да можат да произведуваат биодизел и да можат да ја користат нејзината биомаса. Она што недостасуваше, меѓу другото, беа и разни проблеми кои беа откриени при употреба на органски отпад извлечен од масла. Овие остатоци се многу корисни заради нивниот извор на протеини и шеќери кои служат како храна за микро алги.

Од друга страна, тој исто така ќе се обиде да го подобри корисниот век на траење на отпадот и да го искористи максимално, освен биодизел, синтетизирање на биометан, производство на храна и био ѓубрива. Овој проект е кофинансиран од 65% од страна на Европски фонд за регионален развој. Благодарам Интеррег VA програма Шпанија-Франција-Андора чие траење е од 2014 до 2020 година и чија цел е да се промовира економската и социјалната интеграција на овие области.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Џозе Лопез dijo

    Вистина е дека со литар можете да направите 1000км