еволуција на велосипедот

модерни тркала

приказната и еволуција на велосипедот Тоа беше интензивно низ годините. Помина низ многу трансформации и подобрувања за да стане она што го знаеме денес. Иако може да изгледа како едноставен изум, тоа не е. По многу верзии на велосипедот, развивавме поефикасни делови додека не го имаме сегашниот велосипед.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за еволуцијата на велосипедот, кои се различните модели што постоеле и како се менувал со текот на годините.

Потекло на велосипедот

еволуција на велосипедот низ историјата

Од памтивек до денес, постојат докази дека човекот со векови го користел концептот на две поврзани тркала и прачка како форма на движење во својот ум. Можно е во времето на древниот Египет да се размислува за уред сличен на велосипед. Всушност, хиероглифот на обелиск Луксор сега на парискиот плоштад е посветен на Рамзес II и покажува човек како гази две тркала околу 1300 година п.н.е. на хоризонталната лента.

Друг Блиски Исток, Вавилонците, тие вградиле уред кој личи на велосипед во еден од нивните барелјефни украси. Се чини дека и Римјаните размислувале за ова, како што се гледа во фреските пронајдени во урнатините на Помпеја. Можете да видите некои графики слични на Луксорскиот обелиск.

Во оваа ренесансна катедрала во Бакингемшир, Англија, има слика на мало ангелче кое изгледа како да вози чуден вид велосипед; тоа беше од 1580 година.

Исто така, на сликата на Леонардо да Винчи пред околу четиристотини години, изненадувачки е да се види артефакт кој многу личи на велосипед.

Иако опишаниот случај можеби е случаен, имајќи предвид дека луѓето користат тркала веќе 5.000 години, вистината е дека до крајот на XNUMX век, никому не му текнало да порамни две тркала и да седне на прачка што ќе ги спои. Да го погледнеме потеклото на велосипедот.

Во 1645 година, Французин по име Жан Тесон фотографирал Хулк, кој тој го нарекол „целерифер“, како шета исправено низ улиците на Фонтенбло. Може да се каже дека веќе беше мотоцикл, иако не наликуваше на она што го разбираме денес. Нејзиното патување е кратко бидејќи сè уште не е создаден систем за насочување кој ќе ја води. Во 1790 г. Грофот де Сиврак јаваше на машина на тркала низ улиците на Париз од еден рид, на смеата на гледачите и скандалот на аристократијата.

Последователно, Французите М. Бланшар и М. Мазурие изградија автомобил чиј опис се појави во Парискиот преглед во 1799 година под името vélocipèdes или лесни стапала. На кралот Луј XVI и Марија Антоанета од тоа време толку многу им се допадна идејата што го спонзорираа пронајдокот и ги охрабрија неговите промотори.

Бланшар и Мазуриел, механичари и физичари, користеа идеи од пред еден век на Жак Озанам, брилијантен математичар чии лекари предложија да се изгради трицикл познат во негово време како механичар, чие задно тркало беше управувано со заграда што можеше да се врти како воденица. ветер. Како и да е, можеби тие луди саксии од XNUMX век не заслужуваат да се нарекуваат велосипеди затоа што порано имаа повеќе од две тркала.

кој го измислил велосипедот

потеклото и еволуцијата на велосипедот

Ако се прашувате кога и кој го измислил велосипедот? Знаеш, првите велосипеди се појавија во XNUMX век. Во 1818 година, баронот Карл фон Драис фон Зауерброн измислил лента за трчање и ја патентирал под името vélocipède. Народот се популаризираше под името драисијана.

Од љубопитност, целото име на баронот е Карл Вилхелм Лудвиг Фридрих фон Драис фон Зауерброн. Тоа е тоа, додека Draisian има ротирачко управување, тој всушност не е кормило. Гротескната алатка на Карл фон Драис, инспирирана од пронајдокот на грофот Сиврач, била поттикната од стапалото, а бидејќи синџирот на пренос сè уште не бил измислен, неговото појавување на улиците на Париз во средината на деветнаесеттиот век предизвикало љубопитност и одредена количина на внимание и скандал.

Не секој се осмелува да вози ваков велосипед, но париски работник по име J. Lallement се осмелил храбро да го вози Hulk низ улиците на Париз, бидејќи првиот велосипедист во историјата бил фатен од оние кои не се симнале од неговиот нов автомобил. Тој се двоумеше да фрла камења по неа. Покрај тоа, полицијата подоцна го уапси во јавен скандал.

Меѓутоа, стариот автомобил на Фон Драис бил опремен со управувачки систем наречен laufmascine, или лента за трчање. Две години подоцна, Денис Џонсон беше во Лондон каде продуцираше за градските Плејбојс. Неговиот главен корисник е Regent, кој го носи името Playboy Horse или Hobby Horse. Но, се разбира, пронајдокот не е совршен.

еволуција на велосипедот

стар велосипед

Како што споменавме на почетокот, велосипедот не престанал да се подобрува или да се развива од неговиот пронајдок, сè додека не го достигне начинот на кој го знаеме денес. Учиме за нив подетално:

En 1839, Шкотот Киркпатрик Мекмилан го произведе првиот велосипед што може да се управува. За прв пат беше можно да се вози велосипед без стапалата на велосипедистот да го туркаат директно, туку преку педалите; рачките постојат од 1817 година.

Тој велосипед е чуден бидејќи има две дрвени тркала и метален раб. Главното тркало е триесет инчи во дијаметар, а другото четириесет инчи. Во 1861 година, францускиот ковач Пјер Мишо размислувал да додаде педали на предното тркало на Draisian. Тој е признат како еден од пионерите на велосипедизмот, но повторно, Филип Морикс или Галукс имаат свои заслуги.

Пронајдокот на Мишо беше наречен „Михаулина“ и отиде во масовно производство, што го направи многу популарен во Франција. Педалите се на предното тркало кое е направено од дрво, а металните ремени се во контакт со подлогата. Овој велосипед е совршен. Првиот што имаше погон со ланец беше направен од Џејмс Слејтер во 1864 година; шест години подоцна, Џејмс Стејли обезбеди жичени краци за тркалата. Во 1874 година, Стејли го измислил женскиот велосипед.

Еволуција на модерниот велосипед

еволуција на велосипедот

Кемп е татко на велосипедската индустрија, во 1885 година го создал велосипедот Ровер, кој беше брз, удобен, лесен за ракување и многу подобар од оној на неговиот вујко Џејмс. Тоа е веќе модерен велосипед, со две тркала со иста големина, погон на ланец и менувач, педали, рачки, дијамантска рамка и вилушка со дијагонална директна погон.

Со пронаоѓањето на пневматската гума во 1888 година, велосипедот ќе стане моќна гранка на спортската индустрија и ќе обезбеди безбеден производ, а неговиот подем доведе до тоа велосипедот да биде прогласен за олимписки спорт на првите модерни Олимписки игри во 1896 година.

Многу истражувања се направени за тоа како да се подобрат и развиваат велосипедите. Најефективниот метод познат е да се претвори човечкиот напор во моќ. Повеќето од промените изгледаат тривијални и обично имаат корист за специфичен тип на велосипед, како што се амортизери за планински велосипеди или тркачки рачки.

Направени се малку напори за да се редизајнираат велосипедите на кој било значаен начин. Еден таков напор беше „велосипедот Moulton“, кој не само што имаше помали тркала (намалување на отпорот), туку и редизајнираше како функционира шасијата.

Велосипедот на преклопување на Хари Бикертон тоа беше обид да се создаде велосипед што може да се преклопува и лесно да се носи со рачките. Има и велосипеди WO 97/29008, „едрилица со педали“ и US 5342074, велосипед за две лица со прицврстена рамка.

Друга нова идеја веројатно датира од 1901 година со американскиот патент 690733 од Харолд Џарвис (велосипед за возење велосипед), кој се обидел да го редизајнира целиот концепт поставувајќи го возачот во лежечка положба наместо да седи исправено. Овие модели се повеќе се појавуваат на улиците.

Лежечкиот велосипед бил измислен од Ричард Форестал, Вилмингтон и Дејвид Гордон Вилсон за Fomac Inc во Вилмингтон, Масачусетс, САД. Поднесен на 26 декември и објавен како WO 81/01821 и US 4283070. Причината што нема кормило е тоа што патентот е во можност да го прилагоди седиштето поблиску или подалеку од педалите за да прими луѓе со различна висина.

Патентот дава многу причини зошто овој дизајн е супериорен во однос на стандардниот велосипед. Главно удобност на возачот, поддршка на грбот при долги возења и безбедност. Долниот центар на гравитација и положбата на возачот значат дека возачот може полесно да сопира при секаков вид на судир; помала е веројатноста да бидете отпуштени; можеш подобро да се држиш со твоите стапала, кои ќе го сносат товарот од судирот, а не со главата или телото.

Исто така, бидејќи педалите се повисоки и со помала веројатност да ја стругаат земјата, полесно е да се прават тесни кривини и (доволно чудно) полесно за велосипедистите да комуницираат со возачите на автомобили.

Не се тврди поголеми брзини. Можеби најголемиот недостаток е неговиот незгоден изглед и ризикот од патување наопаку. Постојат три типа на лежечки велосипеди:

  • Легнат велосипед со долго меѓуоскино растојание
  • Лежечки велосипед со кратка основа
  • Лежечки велосипеди со педали пред предното тркало наместо зад.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за потеклото и еволуцијата на велосипедот низ годините.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.