Дрво за борба против климатските промени: Кири

Дрво Кири

Едно од решенијата за борба климатски промени и глобално затоплување тоа е зголемување на шумските области. Ова е затоа што дрвјата апсорбираат СО2 што го емитираме во нашите активности и во транспортот. Колку повеќе зелени површини има на планетата, толку повеќе ќе се апсорбира СО2.

Иако заштита на шумите и зголемување на нивните хектари тоа е од витално значење за нашата иднина, човечкото суштество инсистира да ги уништи за да произведе дрво или да тргува со нив. Меѓу сите видови дрвја што постојат во светот, постои едно особено што може многу да ни помогне во борбата против климатските промени. Станува збор за Кири.

Светска шума

На целата планета се сечат и уништуваат околу 13 милиони хектари годишно според податоците добиени од ООН. И покрај тоа што во зависност од дрвјата да живеат и дишат, решени сме да ги уништиме. Растенијата и дрвјата се наши бели дробови и тоа е единствениот начин на кој можеме да останеме живи бидејќи тие обезбедуваат кислород што го дишеме.

Дрвото што ни помага против климатските промени

Ова дрво што може да ни помогне во борбата против климатските промени се нарекува Кири. Неговото научно име е дрво на царицата или Paulownia tomentosa. Доаѓа од Кина и може да пристигне висока до 27 метри. Неговиот трупец може да биде со дијаметар од 7 до 20 метри и има лисја широк околу 40 сантиметри. Неговата област на дистрибуција обично се јавува на надморска височина под 1.800 метри и може да преживее во овие области без разлика дали се одгледувани или диви.

Дрво со овие карактеристики одговара на нормалниот профил на кое било дрво. Но, зошто може Кири особено да придонесе повеќе од другите во борбата против климатските промени?

Фотосинтизираат сите зелени дрвја, растенија и грмушки, апсорбираат СО2 од околината за да го трансформираат и ослободуваат кислород. Сепак, меѓу карактеристиките што го прават Кири посебен да биде овој кандидат за да ни помогне против климатските промени, ја наоѓаме неговата способност да ја прочисти слабо плодната почва околу неа, а исто така неговата апсорпција на СО2 е 10 пати поголема од онаа на кој било друг вид дрво.

Paulownia tomentosa. Дрво Кири

Бидејќи нејзината стапка на апсорпција на СО2 е многу поголема од онаа на останатите видови, така е и стапката на генерирање кислород. Една од недостатоците на пошумувањето е времето потребно за да растат дрвјата и да имаат доволно лисна површина за да можат да придонесат за рамнотежата О2-СО2 на планетата. Сепак, Кири расте многу побрзо од останатите видови. Тоа е најбрзо растечко дрво на целата планета, толку многу што во само осум години може да достигне иста должина како даб стар околу 40 години. Дали знаете што е тоа? Заштеда од 32 години во пошумување. Правејќи еквивалентност за да ви дадам подобра идеја, ова дрво може да расте во нормална почва во просек 2 сантиметри на ден. Ова исто така помага дека со обновување на корените и садовите за раст на стеблото, може да се спротивстави на огнот подобро од другите видови.

Ова дрво има голем капацитет за регенерација бидејќи може повторно да никне до седум пати откако ќе се исечат. Исто така, може да расте во контаминирана почва и вода и, со тоа, ја прочистува земјата од нејзините лисја богати со азот. За време на својот живот, дрвото ги пролева лисјата и кога паѓаат на земја, тие се распаѓаат и му даваат хранливи материи. Мора да споменеме дека ако ова дрво расте во загадена земја или со малку хранливи материи, неговиот раст ќе биде многу побавен отколку ако расте во умерено плодна и здрава земја. За да преживее и да расте прилично добро во сиромашна и еродирана почва, тие бараат компост и системи за наводнување.

Дрво Кири

Како беше познато ова дрво?

Неговото име значи „исечен“ на јапонски. Неговото дрво е многу драгоцено затоа што може често да се исекува за да се посака неговиот брз раст и да се искористи како ресурс. Во кинеските верувања и традиции, ова дрво на царицата било засадено кога се родила девојче. Поради брзиот раст на дрвото, тоа ќе ја придружуваше девојчето во текот на нејзиното детство и развој, на таков начин што кога ќе беше избрана за брак, дрвото ќе се исече, а неговото дрво ќе се користи за столарија за нејзиниот мираз. .

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хуго Ферари dijo

    Кири беше претставен во Уругвај од инженерот за шумарство Јозеф Крал и испитувањата не вродија со плод. Тие беа донесени за нивниот брз раст, но габата не се прилагоди на нив. Постојат видови на кои нивната генетска варијабилност не им дозволува да се прилагодат