домашен ХЕПА филтер

прочистете го воздухот

Имањето чист воздух во затворени простори во вашиот дом, работно место и воопшто е од витално значење за нашето здравје. Иако не можеме да ги видиме, има многу честички суспендирани во воздухот кои можат да предизвикаат алергии и болести. Така, ова упатство ќе ви покаже чекор по чекор како брзо и лесно да изградите сопствен домашен прочистувач на воздух домашен хепа филтер.

Во оваа статија ќе ви кажеме како да изградите домашен HEPA филтер и која е неговата корисност.

загадувањето на воздухот дома

домашен прочистувач на хепа филтер

Често земаме здраво за готово дека воздухот во нашиот дом или работно место е помалку загаден од воздухот надвор. Сепак, надвор од оваа контаминација е повеќе дифузна, а во затворени средини сме изложени на повисоки концентрации на токсични соединенија како што се:

 • Постојани органски загадувачи (POPs)
 • Испарливи органски соединенија (VOCs)
 • Бисфенол А (БПА)
 • Перфлуорирани соединенија (PFC)
 • Мувла, грини, бактерии, вируси итн.

Домашните прочистувачи на воздухот се одлични за борба против загадувањето на воздухот и за подобрување на квалитетот на воздухот што вие и вашето семејство го дишете секој ден.

Што е домашен ХЕПА филтер

домашен хепа филтер

ХЕПА филтер е систем за задржување на испарливи честички присутни во воздухот, Обично направени од фиберглас. Овие случајно наредени влакна се толку фини што формираат мрежа која ги задржува загадувачките соединенија.

HEPA е кратенка од „High Efficiency Particle Rerester“, што буквално значи „High Efficiency Particle Rerester“ на шпански, а тие се нарекуваат и апсолутни филтри. Тие беа создадени од компанијата за филтрирање на Кембриџ во 1950 година за употреба во воената индустрија специјално за борба против загадувачите создадени кога беше направена атомската бомба.

Во моментов HEPA филтрите се користат во сите полиња: прехранбена индустрија, електроника, фармацевтска, хемиска, во медицината во операциона сала, освежување на воздух во авион, па дури и дома. Во принцип, секаде каде што е потребна поголема чистота на воздухот.

Иако влакната се со дијаметар помеѓу 0,5 и 2 микрони, случајно распоредените мрежи ги задржуваат помалите честички на три начини: кога воздухот што ги носи честичките поминува низ нив, честичките се лепат за решетката додека се тријат со влакната. Поголемите честички директно се судираат со влакната. Конечно, дифузијата, која е поврзана со случајното движење на честичките во течноста, придонесува за нивната адхезија.

Како да направите домашен ХЕПА филтер

прочистувач на воздухот

Домашните прочистувачи на воздух или обновените машини можат да го филтрираат воздухот како оние што се достапни во продавницата за апарати, но тоа е поевтино. Потребните материјали за неговата изградба се следните:

 • Можете да користите издувен вентилатор за бања или вентилатор кој се користи за вентилација на затворени простории.
 • Филтер HEPA 13. Може да се купат како резервни делови за правосмукалки и апарати за воздух.
 • Картонска кутија со капак. Се препорачува да се користи картон за да се направи прочистувачот поиздржлив.
 • Американски ленти.
 • Ножеви и/или ножици.
 • Приклучете го со кабел и изолациона лента.

Повеќето HEPA филтри Тие се направени од континуирани листови од мешавини од фиберглас. Најважните фактори што треба да се земат предвид при овој тип на филтри се дијаметарот на влакната, дебелината на филтерот и брзината на честичките. Покрај тоа, филтерот има рејтинг (рејтинг MERV) врз основа на неговата способност да фати честички со дадена големина:

 • 17-20: помалку од 0,3 микрони
 • 13-16: 0,3 до 1 микрон
 • 9-12: 1 до 3 микрони
 • 5-8: 3 до 10 микрони
 • 1-4: Повеќе од 10 микрони

Во овој поглед, HEPA 13 филтер или филтер за прав од класа H заробува 99,995% од честички поголеми од 0,3 микрони штетни за здравјето. Како такви, тие се најпогодни за филтрирање на спори на мувла, грини од прашина, полен, канцерогена прашина, аеросоли и патогени како што се бактерии и вируси.

Од друга страна, неговата работа вклучува апсење на штетни честички преку:

 • Пресретнување на протокот на воздух: честичките се тријат и се прилепуваат на влакната на филтерот.
 • Директен удар: Големи честички се судираат и се заробуваат. Колку е помал просторот помеѓу влакната и брзината на воздухот, толку е поголем ефектот.
 • Дифузија: Помалите честички се судираат со други молекули, спречувајќи ги да минуваат низ филтерот. Тоа обично се случува кога протокот на воздух е бавен.

Како да изберете издувен вентилатор

Вентилаторот за вадење е суштински во непроветрена просторија и е составен дел на прочистувачот на воздухот. При изборот, мора да се земат предвид следниве фактори:

 • Протокот на воздух мора да обезбеди соодветна вентилација и извлекување. Вообичаено, ова треба да биде 6 до 10 пати повеќе од вкупниот волумен на просторијата на час, иако 4 до 5 се препорачуваат во училниците и библиотеките, 6 до 10 во канцелариите и подрумите и 10 во бањите и кујните. 15 За да го пресметате екстракторот, мора да го помножите m3 од просторијата (висина x должина x ширина) со бројот на реновирање потребни на час. На пример, просторија од 12 m2 и висина од 2,5 m (30 m3) бара проток од 120 до 150 m3/h, додека канцеларија од ист кубен метар бара проток од 180 до 300 m3/h.
 • Моќноста на екстракторот е обично помеѓу 8 и 35 W, и вашиот избор ќе зависи од просторијата во која ќе биде сместен. Во кујната, на пример, потребна е поголема моќност поради чадот што се создава кога се подготвува храната.
 • Нивото на бучава не треба да надминува 40 децибели за да не биде досадно, но имајте на ум дека колку е поголема моќноста, толку повеќе ќе се произведува бучава.

Совети за добар квалитет на воздухот

Покрај изградбата на сопствен прочистувач на воздух, се препорачува да се следат низа совети кои ќе помогнат да се подобри квалитетот на воздухот во секоја просторија:

 • Редовно отворајте ги прозорците за вентилација. Ако нема прозорци, мора да има механичка вентилација.
 • Одгледувајте растенија во затворен простор кои помагаат во прочистување и подобрување на квалитетот на воздухот.
 • Ја отстранува вишокот на влага за да спречи создавање мувла и мувла, особено во области како бањи.
 • Спречува акумулација на прашина и хемиско чистење, одлучувајќи за повеќе еколошки производи како оцет и сода бикарбона.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да направите домашен ХЕПА филтер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.