Динамична плима на енергија

Динамична плима на енергија

Во светот во кој живееме денес, производството на електрична енергија е многу потребно, така што можеме да сметаме на различни извори на енергија. Сепак, луѓето масовно развиваат неколку ограничени ресурси што можат да се искористат преку употреба на необновливи ресурси. Ова делумно се должи на слабото познавање на најдобрите можности за производство на други видови енергија и недостатокот на инвестиции во технологиите неопходни за напредок. Зборуваме за обновлива енергија. Една од нив е динамична плима на енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките и важноста на динамичката плима на енергија.

Енергетска парадигма

карактеристики на динамична плима на енергија

Нафтата во моментов е главен извор на енергија и можеме да ја искористиме за да направиме горива и соединенија корисни за секојдневниот живот. Сепак, има сериозен недостаток: тој е необновлив ресурс. Се добива од многу стари органски седименти, каде растителни и животински видови живееле пред илјадници години или повеќе. Поради оваа причина, употребата на обновлива енергија добива големо внимание кај реномирани научници, инженери и компании.

Обновливата енергија е енергија добиена од ресурси кои можат лесно да се искористат и не се исцрпуваат поради постојан развој. Постојат различни вакви ресурси во светот кои можат да произведат почиста енергија без да се грижат за загадувачки отпад или високи трошоци.

Интересна опција е плимата и осеката, што може да се постигне со користење на движењето на плимата и осеката за да се генерира електрична енергија на безбеден и обновлив начин. Како и секоја друга енергија, тоа бара специфичен вид на технологија и еден од методите за нејзино добивање.

Енергија на морска вода

обновлива технологија

Не трошејќи фосилни елементи или создавајќи гасови што придонесуваат за ефект на стаклена градина, се смета за чист и обновлив извор на енергија. Неговите предности вклучуваат предвидливо и безбедно снабдување заедно со потенцијал кој не се менува значително од година во година, туку само во циклусите на плимата и осеката.

Инсталирањето на овој тип на енергија се врши во длабоки реки, усти, утоки и во морето користејќи океански струи. Учесници во овој ефект се сонцето, месечината и земјата. Месечината е најважна во оваа акција затоа што е таа што ја создава привлечноста. Месечината и земјата вршат сила што привлекува предмети кон нив: оваа гравитација предизвикува месечината и земјата да се привлекуваат едни со други и да ги држат заедно.

Бидејќи колку е поблиска масата, толку е поголема гравитационата сила, повлекувањето на Месечината кон земјата е посилно во најблиската област отколку во најоддалечената област. Нерамномерното влечење на Месечината на земјата е причина за плимата и осеката во океаните. Бидејќи земјата е цврста, привлечноста на Месечината има поголемо влијание врз водата отколку на континентите, така што водата значително ќе се промени во зависност од близината на Месечината.

Постојат 3 методи за производство на плимата и осеката. Toе ги објасниме првите две погоре и ќе се фокусираме на еден од нив во длабочина.

Динамична плима на енергија

брани за производство на енергија

Овие се првите две форми на производство на плимата и осеката:

  • Генератор на плима и струја: Генераторите на плимата и осеката ја користат кинетичката енергија на течената вода за да возат турбини, слично на ветерот (проточен воздух) што го користат турбините на ветер. Во споредба со плимните брани, овој метод е поевтин и има помалку еколошко влијание, поради што станува сè попопуларен.
  • Плимска брана: Приливите брани ја користат потенцијалната енергија што постои во разликата во висината (или загубата на главата) помеѓу плимата и осеката. Браната во суштина е брана од другата страна на вливот, погодена од високата цена на граѓанската инфраструктура, недостигот на достапни места низ целиот свет и еколошките проблеми.

И сега ќе ја опишеме формата на генерирање преку динамична плима на енергија. Тоа е технологија на теоретско генерирање што ја користи интеракцијата помеѓу кинетичката енергија и потенцијалната енергија во приливите струи. Предложено е да се изградат многу долги брани (на пример, долги 30 до 50 километри) од брегот до морето или океанот, без да се ограничи област. Браната воведува плима во фазна разлика, предизвикувајќи значителни разлики во нивото на водата (најмалку 2-3 метри) долж плитки реки каде плимата се осцилира паралелно со крајбрежјето, како што се оние што се наоѓаат во Велика Британија, Кина и Јужна Кореја. Капацитетот за производство на електрична енергија на секоја брана е помеѓу 6 и 17 GW.

Предности и недостатоци на динамичката плима на енергија

Предноста на оваа енергија е што воопшто нема суровина што може да се потроши, бидејќи плимата е бесконечна и неисцрпна за луѓето. Ова ја прави плимата и осеката енергија неисцрпна и обновлива економска енергија.  Од друга страна, не произведува хемиски или токсични нуспроизводи и за негово елиминирање не е потребен дополнителен напор, како радиоактивниот плутониум произведен од нуклеарна енергија или стаклена градина ослободена од согорувањето на фосилни јаглеводороди.

Главниот недостаток на оваа форма на енергија е мала ефикасност. Под идеални околности може да напојува стотици илјади домови. Сепак, огромна инвестиција има многу негативно влијание врз пределот и животната средина затоа што морскиот екосистем мора директно да интервенира. Ова ја прави врската помеѓу цената на фабриката за производство, еколошката штета и количината на достапна енергија не многу профитабилна.

Плимната енергија се користи како извор на електрична енергија за мали градови или индустриски капацитети. Оваа електрична енергија може да се користи за осветлување, загревање или активирање на разни механизми. Исто така, морам да имам предвид дека не сите места во светот на плимата и осеката имаат иста сила.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за динамичката плима на енергија и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.