Дефиниција за одржлив развој

Еднаквост на ресурсите

Овој концепт веројатно сте го слушнале илјадници пати. Сепак, нејзината дефиниција е нешто посложена и има важна позадина. Кога размислуваме инстинктивно, можеме да видиме дека тоа значи нешто поврзано со чување на нешто додека се подобрува или развива. На дефиниција за одржлив развој е важно за економскиот развој на земјите, за зачувување на природни ресурси и здравјето и на животната средина и на човечкото суштество.

Затоа, целата оваа статија ќе ја посветиме на знаење каква е дефиницијата за одржлив развој, како работи и колку е важна за иднината на новите генерации.

Дефиниција за одржлив развој и неговото потекло

Овој концепт првпат беше дискутиран во 1987 година во публикација на Извештајот Брундленд. Овој извештај ги вклучува главните недостатоци и последици од економскиот развој заснован на фосилни горива и преголема експлоатација на природните ресурси врз животната средина. Негативните последици од овие настани беа страшни. Глобализацијата има свои предности, но и свои недостатоци.

Добро е познато дека сегашниот економски модел не е воопшто најуспешен за одржување на природните ресурси со текот на времето и одржување. Модел базиран на масовно производство на производи за продажба, употреба и отстранување не служи како нешто што може да се одржи со текот на времето.

Со цел да се отстранат негативните последици од овој економски модел, се раѓа одржлив развој. Неговата дефиниција се однесува на развој кој има можност да ги задоволи потребите на сегашните генерации, користејќи природни ресурси за ова, но без да се загрози достапноста на овие за идните генерации.

Пример за одржлив развој може да биде сечењето дрвја на контролиран начин, се додека нивната асоцијација е прилагодена и обезбедена. Од друга страна, потрошувачката на нафта за да се генерира енергија или производи не е активност поврзана со тоа. Ова е затоа што тоа не е обновлив природен ресурс и, при неговата експлоатација и употреба, околината е загадена. Не е ресурс што можеме да го замениме за да можат идните генерации да ги користат како што правиме денес.

Одржливост и главните разлики

Цели на одржлив развој

Иако тие се многу слични поими, ние не треба да ја мешаме дефиницијата за одржлив развој со одржливоста. Одржливоста е целта што ја бара одржливиот развој, па затоа не е стратегија, туку цел. Овој вид на развој има за цел да го подобри квалитетот на животната средина и животот на луѓето без да го загрозува истиот квалитет и егзистенција за идните генерации.

Планетата и нејзината зачувување се исто така важен фактор што треба да се земе предвид. Ние не само што сакаме да го натераме човечкиот вид да преживее на време, туку и дека тоа може да го стори со прилично разумен квалитет на живот. Она што мора да мислиме е дека сегашниот животен модел го надминува капацитетот за регенерација на планетата. Ние трошиме многу енергија, вода и други природни ресурси. Не само што е тој отпад, туку и потеклото на истиот. Ако електричната енергија што ја трошиме доаѓа од обновливи извори, чие производство и употреба не загадува, може дури и да биде оправдано ако е од добра причина. Сепак, трошењето електрична енергија, знаејќи дека потеклото на нејзината енергија се базира на фосилни горива, чиешто вадење и употреба ја загадува животната средина, е тотално негативно.

Одржливиот развој има за цел да постигне рамнотежа во користењето на ресурсите за да може да се ужива без да му се наштети. Како еколошки процес се дефинира во кој еколошките системи и нивните видови продолжуваат во целосна рамнотежа со ресурсите што постојат во нивната околина. Таканаречената еколошка рамнотежа во која видовите се во хармонија со животната средина. Тие преживуваат, се размножуваат и се натпреваруваат во зависност од природните ресурси и интеракциите помеѓу видовите.

Цели на одржлив развој

Подобрување на растенијата

Откако ќе се даде дефиницијата за одржлив развој, ќе објасниме кои се неговите главни цели. Овие цели Тие се вклучени во Агендата за 2030 година што е одобрена од Обединетите нации. Благодарение на овој документ, беше можно да се собере голема разновидност на цели, меѓу кои имаме:

 • Елиминирање на гладот ​​и сиромаштијата преку порамномерна дистрибуција на стоки и услуги низ целиот свет.
 • Гарантирате здрав живот за луѓето и нивната благосостојба.
 • Промовирајте образование за да го зголемите квалитетот на работата кон која тие можат да се стремат.
 • Сите луѓе во светот треба да имаат пристап до основните услуги како што се чиста вода и канализација.
 • Помалку нееднаквост.
 • Пристап до поевтина и обновлива енергија за намалување на загадувањето.
 • Индустриите ќе бидат обновени за да ги подобрат своите услуги, а инфраструктурите ќе можат да создаваат одржливи заедници.
 • Одговорно производство и потрошувачка на ресурси.
 • Донесувајте одлуки за климатските промени и негативните ефекти врз планетата и животот на човекот.
 • Постигнете мир, правда и институции што ги применуваат правилно,
 • Воспоставување сојузи меѓу земјите за постигнување на реални цели со оваа унија.

Примери

дефиниција за одржлив развој

Да дадеме примери и дека можеме да разбереме како да оствариме одржлив развој и индивидуално и во големи размери, ја правиме следнава листа.

 • Рециклирањето на неоргански отпад да се трансформира во ресурси што можат повторно да се користат и повторно да се вметнат во животниот циклус на производите.
 • Биоразградливото ѓубре може повторно да се искористи за компост во градинарството или земјоделството.
 • Подобрување и зголемување на соларните централи и кои произведуваат обновлива енергија.
 • Искористување на други обновливи енергии како што се ветер, плима, хидраулична, бран, итн.
 • Дождовната вода може да се користи, собира и складира за наводнување.
 • Органското земјоделство може да напредува во зачувување на ресурсите.
 • Екотуризам за да се избегне оштетување на животната средина што се посетува.
 • Одржлива мобилност. Ова служи за да се избегне загадувањето во големите градови.

Како што можете да видите, дефиницијата за одржлив развој е нешто важно за иднината на генерациите и правилното користење на природните ресурси. Да бидеме свесни дека мораме да направиме нашата планета да трае многу подолго во добра состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.