денот на мрмотот

мармотила

Сите до ден денес горе-долу знаеме за познатите денот на мрмотот. Во повеќето случаи, ова веројатно се должи на хит филмот на Бил Мареј Заглавени во времето. Иако е прилично популарен настан во САД, церемонијата ги премина границите. Можеме дури и да уживаме во предвидувањата на Groundhog Phil за денешните европски вести. Ова е една од најинтересните и најдолгоочекуваните традиции во Америка.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за Денот на грмушката и неговата важност.

денот на мрмотот

потеклото на грмушката

Ова е интересна традиција на американската култура. За да го разбереме Денот на громот и што значи тој, мора да се вратиме во времето. Всушност, неговото потекло лежи во Европа, особено во Канделарија. За време на овој празник постои верска традиција каде свештениците делат свеќи.

Во тоа време се зборуваше дека ако небото е ведро во зори, зимата ќе биде подолга. Оваа традиција преминала кај Германците, кои додале дека ако сонцето е високо, секој еж може да ја види неговата сенка. На крајот, традицијата се проширила во Америка. Околу 1887 година, американските земјоделци требаше да предвидат кога ќе заврши зимата, за да знаат што да прават со нивните култури, и тие се приспособија на оваа традиција со тоа што малку ја променија.

За да го направат ова предвидување, тие решиле да се потпрат на однесувањето на животните. Така, громот стана негова главна референца. Тие набљудувале како се однесува по хибернацијата и врз основа на тоа го одредиле крајот на зимата. (Луѓето на „Игра на тронови“ можеби го сфатиле тоа...)

Широко се верува дека кога ќе се појави гром од дупка, тој реагира на два различни начини. Ако не може да ја види својата сенка затоа што е облачно, ќе ја напушти својата дупка и наскоро ќе презими. Сепак, ако е сончево, грмушката ќе ја види својата сенка и ќе се врати да се скрие во дупката. Втората опција значи дека треба да чекаме уште шест недели за да заврши зимата.

Сепак, благодарение на филмот на Бил Мареј споменат погоре, Денот на громот доби друго значење. Во овој филм, главниот лик постојано е заглавен во ист ден. Затоа, за многумина, денот е поврзан со правење на истата работа секој ден на механички или досаден начин.

Кога е Денот на громот

денот на мрмотот

Оваа традиција се слави низ САД и Канада, иако е најпопуларна во Панкссутауни. Таму живее познатиот гром, Фил. Тоа е многу сакано животно и секоја година го вадат од својата дупка за да го проверат неговото однесување. Се прашувате кога е Денот на громот? Овој ден е приближно на половина пат помеѓу зимската краткоденица и пролетната рамноденица. Затоа, Овој ден се слави на 2 февруари секоја година.

каде се слави

Оваа традиција се слави во САД и Канада. Groundhog Day, наречен Groundhog Day на англиски, е популарен обичај. На 2 февруари, сите Американци со нетрпение го очекуваа пророштвото на Фил Грундог. Сепак, многу популации во регионот имаат свои мрмоти за да направат свои конкретни предвидувања.

Сигурно на крајот од овој пост ќе се запрашате дали навистина се во право. Изненадувачки, проценките имаат точност помеѓу 75% и 90%. На овој начин можеме да се увериме дека, во повеќето случаи, популарните традиции можат да послужат како референца за да видиме колку време ни останува да ја завршиме зимата.

канадски ден на громот

Постојат неколку познати мрмоти во Канада: Брендон Боб, Гери Грундог, Балзак Били и Виартон Вили, иако се вели дека Нова Шкотска Сан има највисоки прогнози.

Без разлика, на секоја прослава има бендови, транспаренти, храна и забава. Со нетрпение очекував каква ќе биде прогнозата за оваа година.

Ден на Groundhog во Penxutonne, Пенсилванија

Иако секоја држава што го слави овој ден има свој грмушки, едно од местата со голем број учесници е Панкссутауни (Пенсилванија), традиција која се одржува од 1887 година, кои го сметаат за официјален земјотресот Punxsutawney Phil Just овде.

Многу луѓе патуваат од различни региони за да учествуваат на настаните за Денот на грмушката организирани од клубот „Пункссутаун“ (Punxsutawney Groundhog). На тој ден често Се гледаат луѓе во смокинг и капи како уживаат во церемонијата среде музика и храна.

Секој 2-ри февруари, новинарите, туристите и членовите на клубот се собираат да чекаат Фил да се појави и да даде временска прогноза.

Панкссутани Фил

Потекло на денот на громот

Се вели дека грмушката го добила своето име во чест на кралот Филип, војводата од Единбург, и без разлика дали е вистина или не, тој го напушта својот дом во Gobbler's Knob во рурална област во близина на градот секоја година. година на 2 февруари да предупредите со ваша сенка какво ќе биде времето.

Ако Фил се врати во пештерата кога ќе ги види сенките, тоа се уште шест недели зима. Од друга страна, ако не можете да го видите, ќе дојде пролет.

Фил е најпознат по неговиот филм од 1993 година наречен Groundhog Day, што доведе до појавување на Groundhog во шоуто на Опра во 1995 година. Тој беше вклучен и во улогата на серијата на МТВ.

Нејзината репутација порасна толку многу што во 2013 година, обвинител од Охајо дури ја обвини за „погрешно претставување на почетокот на пролетта“, барајќи смртна казна, а беа издадени два налози за апсење за лажни предвидувања (2015 и 2018 година).

Би било забавно да можеме да присуствуваме на еден од овие настани и да го посведочиме во живо, но бидејќи не секој може да го направи тоа, ќе мораме да смислиме нешто: да ја објавиме приказната на Фил, гледајте го филмот што го претставува или само дајте среќна вест за денот на земниот стаорец.

Како што можете да видите, Денот на громот има свое потекло и важност и во минатото и денес. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Денот на грмушката, кои се неговите карактеристики, колку е важен и како се слави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.