делови од клетка

сите делови на клетката Знаеме дека клетката е основна функционална единица на сите ткива кај животните и растенијата. Во овој случај, животните се сметаат за повеќеклеточни организми, па затоа имаат повеќе од една клетка. Типот на клетки што обично ги има е еукариотската клетка и се карактеризира со вистинско јадро и различни специјализирани органели. Сепак, постојат различни делови од ќелија и секој од нив има различна функција.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните делови на клетката и која е главната разлика помеѓу животинска клетка и растителна клетка.

делови од клетка

делови од животинска клетка

Јадрото

Тоа е органела специјализирана за обработка и ракување со клеточни информации. Еукариотските клетки обично имаат едно јадро, но постојат исклучоци каде што можеме да најдеме повеќе јадра. Обликот на оваа органела варира во зависност од клетката во која се наоѓа, но обично е тркалезна. Генетскиот материјал се складира во него во форма на ДНК (деоксирибонуклеинска киселина), која е одговорна за координирање на активностите на клетката: од раст до репродукција. Во јадрото има и видлива структура наречена нуклеолус, која се формира со концентрација на хроматин и протеини. Клетките на цицачите имаат од 1 до 5 јадра.

плазма мембрана и цитоплазма

цитоплазма

Плазматската мембрана е структурата што ја опкружува клетката и е присутна во сите живи клетки. Тој е задолжен да ги затвори овие содржини и да ги заштити од надворешната средина, тоа не значи дека е запечатувачка мембрана бидејќи има пори и други структури низ кои мора да поминат одредени молекули за да ги извршат внатрешните процеси на животинската клетка.

Цитоплазмата на животинските клетки е просторот помеѓу цитоплазматската мембрана и јадрото, кое ги опкружува сите органели. Се состои од 70% вода, а остатокот е мешавина од протеини, липиди, јаглени хидрати и минерални соли. Овој медиум е од суштинско значење за развојот на одржливоста на клетките.

Ендоплазматичен ретикулум и апарат Голџи

Ендоплазматскиот ретикулум е органела во форма на срамнети со земја кеси и тубули наредени една врз друга, споделувајќи го истиот внатрешен простор. Ретикулумот е организиран во неколку региони: груб ендоплазматичен ретикулум, со сплескана мембрана и придружни рибозоми, и мазен ендоплазматичен ретикулум, понеправилен по изглед и без придружни рибозоми.

Тоа е збир на мембрани слични на резервоари одговорни за дистрибуција и испорака на хемиски производи од клетката, односно е центар на клеточната секреција. Тој е обликуван како комплексот Голџи или апарат на растителна клетка и се состои од три дела: мембранска кеса, тубули низ кои супстанциите се транспортираат во и надвор од клетката и на крајот вакуолата.

Центрозоми, цилии и флагели

Центрозомот е карактеристика на животинските клетки и е шуплива цилиндрична структура составена од два центриоли. наредени нормално еден на друг. Составот на оваа органела е составен од протеински тубули, кои имаат многу важна функција во клеточната делба бидејќи го организираат цитоскелетот и го генерираат вретеното за време на митозата. Може да произведе и цилии или флагели.

Цилиите и флагелите на животинските клетки се додатоци формирани од микротубули кои даваат флуидност на клетката. Тие постојат во едноклеточните организми и се одговорни за нивното движење, додека во другите клетки се користат за елиминирање на еколошките или сетилните функции. Квантитативно, цилиите се пообилни од флагелите.

митохондриите и цитоскелетот

Митохондриите се органели во животинските клетки каде што пристигнуваат хранливите материи и тие се претвораат во енергија во процес наречен дишење. Тие се со издолжена форма и имаат две мембрани: внатрешна мембрана превиткана за да формира криста и мазна надворешна мембрана. Бројот на митохондриите присутни во секоја клетка зависи од нивната активност (на пример, во мускулните клетки ќе има голем број митохондрии).

За да ја комплетираме листата на главните делови на животинските клетки, се повикуваме на цитоскелетот. Составен е од збир на филаменти кои постојат во цитоплазмата и покрај функцијата за обликување на клетките, има и функција на потпорни органели.

Разлики помеѓу животинска и растителна клетка

Разлики помеѓу животинска и растителна клетка

Постојат некои главни разлики во деловите и на животинската и на растителната клетка. Ајде да видиме кои се главните разлики:

 • Растителни клетки Има клеточен ѕид надвор од плазма мембраната што животното го нема. Како да е втор слој кој подобро го покрива. Овој ѕид му дава голема цврстина и поголема заштита. Овој ѕид е составен од целулоза, лигнин и други компоненти. Некои од компонентите на клеточниот ѕид имаат одредени апликации во комерцијални и индустриски поставки.
 • За разлика од животинската, растителната клетка има хлоропласти внатре. Хлоропластите се оние што имаат пигменти како што се хлорофил или каротин, што е она што им овозможува на растенијата да се фотосинтезираат.
 • Растителните клетки се способни да произведуваат сопствена храна благодарение на некои неоргански компоненти. Тие го прават тоа преку феноменот на фотосинтеза. Овој вид на исхрана се нарекува автотрофен.
 • Од друга страна, животинските клетки не поседуваат способност да произведуваат сопствена храна од неоргански компоненти. Затоа, неговата исхрана е хетеротрофна. Ивотните мора да содржат органска храна како и другите животни или самите растенија.
 • Растителните клетки овозможуваат да се трансформираат хемиска енергија во енергија во сончева или светлосна енергија благодарение на процесот на фотосинтеза.
 • Во животинските клетки, енергијата се обезбедува од митохондриите.
 • Цитоплазмата на растителната клетка е окупирана од големи вакуоли во 90% од просторот. Понекогаш има само една голема вакуола. Вакуолите служат за складирање на различни производи кои потекнуваат за време на метаболизмот. Покрај тоа, ги елиминира различните отпадни производи кои се јавуваат во истите метаболички реакции. Животинските клетки имаат вакуоли, но тие се многу мали и не заземаат толку многу простор.
 • Во животинските клетки наоѓаме органела која се нарекува центрозом. Таа е задолжена да ги дели хромозомите за да ги создаде ќерките ќерки, додека кај растителните клетки нема таква органела.
 • Растителните клетки имаат призматичен облик, додека животинските клетки имаат различни форми.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деловите на клетката и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)