Деконтаминирајте ја водата користејќи нанороботи на графен

Графен

Водени од магнетно поле, ситни цевки од графин може да складира растворени тешки метали во А. вода загадени. Меѓу многуте можности на нанотехнологијата, некои овозможуваат да се создадат чуда што за неколку децении ќе бидат целосно можни.

Група меѓународни истражувачи потврдуваат дека се обложени нанороботи графин можеше да се деконтаминира води кои содржат тешки метали. Овие истражувачки дела покажуваат дека е можно да се отстрани 95% од оловото содржано во вода за еден час.

El перформанси Интересно е бидејќи мора да се запомни дека контаминацијата со метали како жива, кадмиум и хром, и не само олово, е вистински проблем во рамките на загадување еколошки. Ова може да дојде од индустриски активности толку важни како рударството, производството на батерии или електрониката.

За да одговорат на овој предизвик, истражувачите измислиле цилиндрични микрообјекти составени од слоеви со дупки. Најдлабокиот слој е составен од шуплива платина цевка која реагира со водата што ја содржи. хидроген пероксид. Овие кислородни микрокупки се формираат во цевката и излегуваат преку отвор.

Платинската цевка е покриена со слој од никел феромагнетни, така што цевките се однесуваат како микро-магнети во движење. На овој начин, можно е да се насочат траекторите со помош на различни магнетни полиња. Надворешниот слој што го опкружува никел Изработен е од графен оксид и тој е оној кој ефикасно фаќа атоми на олово.

Употреба на полиња магнетни Исто така, им овозможува на овие микрообјекти да бидат раселени во загадената вода и да се извлекуваат откако ќе се заврши собирањето метали. Третирани со киселински раствор, тие ослободуваат загадувачи и тие се повторно подготвени за употреба.

Добиените резултати сугерираат дека постапката може да се искористи и за извлекување други метали од води контаминирани, и по многу пониска цена од другите користени техники досега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.