дарма енергија

дарма енергија

Сончевата енергија се повеќе се промовира од компании и проекти кои се обидуваат да ја направат оваа енергија нешто поразвиено. Една од компаниите кои се обложуваат на соларна енергија е Дама енергија. Групацијата Dhamma Energy развива, гради и управува со соларни електрани.

Во оваа статија ќе ви кажеме за историјата на енергијата Дама, најважните проекти и како таа функционира.

Почетоци

Дама енергија соларен пакет

Операциите на Dhamma Energy во Франција и Шпанија беа купени во октомври 2021 година од Eni gas e luce, 100% подружница на Eni SpA. Dhamma Energy моментално има соларна централа од 120 MWp во Франција.

Dhamma Energy започна со работа во Франција и Шпанија пред повеќе од една деценија, каде што ги разви своите први соларни проекти. Подоцна, Dhamma Energy ги зголеми своите активности во Франција, каде што го изгради својот прв сопствен соларен парк.

Во 2013 година, Dhamma Energy отвори подружница во Мексико, која има развиено соларна централа од 470 MWp и моментално има портфолио од 2 GWp. Во меѓувреме, групата работи на својот прв фотоволтаичен проект во Африка, соларен парк од 2 MWp во Маурициус, кој беше отворен во 2015 година.

До денес, Dhamma Energy го заврши развојот на 650 MW фотоволтаични централи, лоцирани главно во Мексико, Франција и Африка. Dhamma Energy моментално има гасовод од 2 GWp во функција во Мексико. Тимот на Dhamma Energy е составен од проект менаџери, инженери и технички специјалисти во фотоволтаичниот сектор.

Dhamma енергетски проекти

Сончева централа за енергија Dhamma

Со текот на годините, со стекнатото искуство, тие станаа независен лидер во развојот на фотоволтаични централи и производство на сончева енергија. Како развивачи, градители, оператори и инвеститори на фотоволтаични постројки, тие го покриваат целиот животен циклус на проектот: од потрагата по земјиштето до одржување и управување со фотоволтаичниот парк.

Тимот ги покрива сите фази на развој на проектот за соларни PV, вклучувајќи физибилити студии, топографски истражувања, еколошки студии, евалуации на локацијата, концепти за инсталација, технички проценки, анализа и регулација на политиките, финансиска изводливост, воспоставување набавка на електрична енергија (PPA).

Dhamma Energy соработува со главните меѓународни добавувачи (фотоволтаични модули, инвертери, системи за складирање). Едно од областите на активност на Dhamma Energy е градежното управување со фотоволтаични проекти. Dhamma Energy ги придружува и своите инвестициски партнери до почетната фаза на проектот.

Работете со специјалисти и монтери кои имаат долгогодишно искуство во областа. Dhamma Energy успешно разви и изгради проекти за соларна енергија на покривот и земјата во моментот.

Структура и финансирање на Dhamma енергија

соларен парк

Една од клучните фази на проектот е структуирањето и финансирањето. Во оваа компанија за соларна енергија тие имаат искуство, знаење и вештини за да обезбедат финансирање и да обезбедат успешно финансирање на средни и големи соларни централи според различни регулативи. Неговото искуство опфаќа финансирање со капитал, како и долгорочни должнички договори со комерцијални банки и мултилатерални организации.

Тие се вклучени во целиот животен циклус на проектот и го надгледуваат започнувањето на соларни електрани и откако ќе стигнат до фазата на комерцијализација, тие ги развиваат и управуваат со овие проекти. Производството на соларна енергија е дел од бизнисот.

Моментално располагаат со голем број соларни централи во функција, вклучително и средни и големи постројки на земја, како и постројки на покриви, лоцирани главно во Франција.

Дистрибуција на водород во Шпанија

Дистрибуцијата на зелен водород во европските проекти ќе започне во Шпанија со учество на Enagás, Naturgy и Dhamma Energy. Проектот HyDeal Ambition има за цел да развие европски дистрибутивен синџир за зелен водород по конкурентни цени во Шпанија, каде следната година ќе започне производството на електрична енергија, со цел од 10 мегавати годишно.

Потеклото на овој обновлив извор на енергија е производството на зелен водород преку соларна електролиза, преку која може да се постигнат конкурентни цени преку програмата, која ќе ги преземе првите чекори во 2022 година и има за цел да достигне 85 GW соларен капацитет и 67 GW на сончевата енергија. вати за производство на електролитичка енергија во 2030 година.

Ова претставува 3,6 милиони тони зелен водород годишно, што е еквивалентно на два месеци потрошувачка на нафта во Шпанија, што ќе се дистрибуира преку мрежите за складирање и транспорт на природен гас на компаниите кои учествуваат во иницијативата. Цената за клиентот се проценува на 1,5 евра/кг, што е споредливо со сегашната цена на фосилните горива, но, за возврат, не генерира загадување.

Покрај трите шпански компании Enegás, Naturgy и Dhamma Energy, учествуваат и други големи компании од другите делови на Европа, како што се Falck Renewables (Италија), Gazel Energie (Франција), GTTGaz (Франција), HDF Energie (Франција) , Hydrogen de France , McPhy Energy (Франција), OGE (Германија), Qair (Франција), Snam (Италија), Teréga (Франција), Vinci Construction (Франција)… до 30 компании-учеснички. Станува збор за компании од различни сектори како соларен развој, производство на опрема за електролиза, инженерство, како и инфраструктурни фондови и консултанти.

Dhamma енергија и нејзините конструкции

Оваа 2021 година во месец мај, Dhamma Energy побара овластување за електрична инсталација на високонапонска постројка наречена „Cerrillares I фотоволтаична соларна постројка“. Развојот на проектот, кој ќе биде лоциран помеѓу општините Џумила и Јекла, претставува проценета инвестиција од 30 милиони евра, од кои 28 милиони евра одговараат на нисконапонската електрична инсталација на фотоволтаичната соларна централа на земја, следена хоризонтално по една оска.

Од друга страна, 1 милион евра ќе се инвестираат во надворешни далноводи за евакуација на произведената енергија (долга 12.617 метри) и 742.000 евра во трафостаници. Сончевиот парк ќе зафаќа вкупно 95 хектари и откако ќе профункционира, ќе произведува 97,5 GWh електрична енергија годишно. Ова производство е еквивалентно на потрошувачката на околу 30.000 домаќинства.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за енергијата на Dhamma и нејзините проекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)