Супер акумулациите на Шпанија

Presa Претходно зборувавме за хидроелектричната енергија во Шпанија и како влијанија во нашата «енергетска мешавина», можете да ја видите статијата со кликнување ТУКА.

Во оваа статија ќе разговараме за најголеми резервоари на земјата, почнувајќи од централната Алдедавила и завршувајќи со Ентани Генто.

Хидроцентрали Алдедавила

Браната и резервоарите Алдедавила, исто така познати како водопад Алдедавила. Станува збор за фараонско дело изградено покрај реката Дуро, на 7 км од градот Алдедавила де ла Рибера, лоциран во провинцијата Саламанка (Кастилја и Леон) и претставува една од најважните хидроелектрични инженерски работи во Шпанија во однос на инсталираната моќност и производството на електрична енергија.

„Алдедавила“, управувана од „Ибердрола“, има две хидроцентрали. Aldeadávila I, започна во 1962 година и Aldeadávila II, започна во 1986. Првиот има инсталирано 810 MW додека вториот има 433 MW, што прави вкупно скоро 1.243 MW. Неговото просечно производство е 2.400 GWh годишно.

Централна Хозе Марија де Ориол, Алкантара

Во Екстремадура Ибердрола има една од своите најважни хидроцентрали, онаа на Хозе Марија де Ориол, позната и како Алкантара, со инсталирана моќност од 916 мегавати (MW). Неговиот капацитет е приближно двојно поголема од електричната моќност што компанијата ги снабдува во оваа автономна заедница во време на максимална потрошувачка.

Сместено е во градот Какарес, Алкантара, има четири хидроелектрични групи од 229 MW моќност што стапија во употреба помеѓу 1969 и 1970 година. најтешкото парче на инсталацијата е роторот на секој генератор со тежина од 600 тони.

Централниот резервоар е втор по големина во Шпанија и четврти во Европа. Ова има максимален волумен од 3.162 кубни хектар (Hm3) и браната има 130 метри висока, 570 метри должина на сртот и 7 порти на излевање со максимален капацитет на испуштање од 12.500 м3 / секунди кои функционираат како одводници кога е потребно.

Вилјарино Централ

Во текот на реката Тормес ги наоѓаме резервоарот и Брана од бадеми. Се наоѓа на 5 км од градот Алмандра во Саламанка и 7 км од градот Цибанал на Замора, во Кастилја и Леон. Тој е дел од системот Салтос дел Дуеро заедно со инфраструктурите инсталирани во Алдедавила, Кастро, Рикобајо, Сауцел и Вилјалкампо.

Хидроцентралата е многу чудна и троши големи дози на генијалност. Во случајот на Алмендра-Вилјарино, турбините не се наоѓаат во подножјето на браната, што би висина од 202 м; Наместо тоа, има внес на вода скоро на пониско ниво и тоа минува низ тунел ископан во карпа со дијаметар од 7,5 м и должина од 15.000 410 м, што завршува да се исцеди во резервоарот Алдедавила, во реката Дуеро. Со ова, можно е да се добие висина од 8.650 м, со површина на резервоар од само XNUMX ха. Покрај тоа, групите турбина-алтернатор се реверзибилни и можат да функционираат како моторна пумпа.

Инсталираната моќност на хидроцентралите е 857 MW и има просечно производство 1.376 GWh годишно.

Централна де Кортес-Ла Муела. 

Хидроцентралата Ибердрола лоцирана во Кортес де Палаш (Валенсија) е најголема пумпна станица во континентална Европа . Сместено е на реката úакар и благодарение на почетокот на четири реверзибилни групи инсталирани во пештерата за да се искористи јазот од 500 метри помеѓу резервоарот Ла Муела и резервоарот Кортес де Палас, централата ги прошири своите 630 MW моќност до 1.750 MW во турбина и 1.280 MW во пумпање.

Фабриката е способна да произведува 1.625 GWh и да ја задоволи годишната побарувачка на скоро 400.000 домови

Сосел Централ

Резервоарот, електроцентралата и браната Сосел, позната и како водопад Сосел, се дело на хидроелектрично инженерство изграден во средниот тек на реката Дуеро. Сместено е на 8 км од градот Сосел, во провинцијата Саламанка. Делот во кој се наоѓа е познат како Arribes del Duero, длабока географска депресија што ја воспоставува границата помеѓу Шпанија и Португалија.

Тој е дел од системот Салтос дел Дуеро заедно со инфраструктурите инсталирани во Алдедавила, Алмендра, Кастро, Рикобајо и Вилјалкампо. Сосел поседува две хидроцентрали. Saucelle I е изградена помеѓу 1950 и 1956 година, година кога е пуштена во употреба, и има моќност од 251 мегават и има 4 турбини Франсис. Saucelle II стапи во употреба во 1989 година и има 2 турбини Францис и инсталирана моќност од 269 MW, за вкупно 520 MW.

Естани-Генто Саленте

Фабриката Естани-Генто Саленте е реверзибилен тип и започна со работа во 1985 година. Фабриката е изградена во текот на реката Фламисел додека минува низ општината Ла Торе де Кабдела. Има моќност од 468 MW и, како и во скоро сите постројки на Ендеса, опремен е со 4 турбини Францис. Водопадот има должина од 400,7 метри.

Фабриката, инсталирана помеѓу две езера (Естани Генто, на 2.140 метри надморска височина; и Саленте, на 1.765 метри), работи во целосно реверзибилен: во време на врв (со максимална побарувачка) произведува електрична енергија со искористување на водопадот од речиси четиристотини метри нерамномерност. Во долинските часови (минимална потрошувачка) истите турбини ја пумпаат водата од долното езеро до горното, складираат потенцијална енергија за моментите на максимална побарувачка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.