Големиот напредок што ќе дојде до промовирање на обновливи енергии

Иако идејата за фаќање и искористување на енергијата од сонцето ја поврзуваме со соларни панели, човештвото го искористи овој извор на енергија уште од пред илјадници години за да го осветлите и загреете вашиот дом, земете топла вода и варете. Што се однесува до ветрот, сегашните воденици се еволуција на оние што веќе се прикажани во Дон Кихот Сервантес.

Технолошкиот напредок ја претвори енергијата на сонцето и ветрот, меѓу другото, во нешто поефикасно и полесно за употреба, но има уште многу да се стори пред да можеме трајно да заборавиме на фосилните горива и да користиме само алтернативни енергии. Стотици групи истражувачи и инженери ширум светот работат на подобрување на ефикасноста на овие енергии, а ова се некои од нивните идеи.

1. перовците

Перовскиот

Денешните соларни ќелии базирани на силикон страдаат од некои ограничувања: тие се направени од материјал што ретко се наоѓа во природата во чиста и неопходна форма за да ги направи, тие се крути и тешки, а нивната ефикасност е ограничена и е тешка за размер. Некои нови материјали, наречени перовскити, се претпоставуваат меѓу најдобрите достигнувања за решавање овие ограничувања, благодарение на фактот дека тие зависат од изобилство елементи и ефтини бидејќи имаат потенцијал да постигнат поголема ефикасност.

Перовците се а широка категорија на материјали во која органските молекули се формираат претежно од врски на јаглерод и водород со метал, како што е олово, и халоген, како што е хлорот, во кристал во форма на решетка. Тие можат да се добијат со релативна леснотија, ефтино и без емисии, што резултира со тенок и лесен филм што може да се прилагоди на која било форма, што ќе овозможи производство на соларни панели на едноставен, ефикасен начин и со прилагодлив резултат и лесен за инсталирање.

Сепак, тие имаат два недостатоци: првиот е можноста за нивно интегрирање масовно производство сè уште не е докажано; другиот, дека тие имаат тенденција да се расипува прилично брзо во реални услови.

2. Фотоволтаично мастило

фотоволтаично мастило

За да се решат овие недостатоци на перовскити, тим од Националната лабораторија за обновлива енергија на САД смисли нов метод со кој ќе се справи со нив. Станува збор за правење на 'фотоволтаично мастило што им овозможува да бидат во процесите на автоматско производство.

Оваа истрага започна со А. многу едноставен первоскит составен од јод, олово и метиламониум. Под нормални услови, оваа мешавина лесно би формирала кристали, но ќе треба долго време на високи температури да се зацврсти подоцна, што ќе го одложи и поскапе производниот процес. Така, тимот барал услови што ќе го забрзаат формирањето на кристал, што вклучува замена на дел од материјалот со други соединенија, како што е хлорот, и додавање на, како што го нарекуваат, „негативен растворувач“, нешто што ќе го реши решението брзо.

3. Двојни роторни ветерни турбини

Според инженерите Анупам Шарма и Хуи Ху, од енергетскиот центар во Ајова, основата на генератори на ветер има два големи проблеми што ја ограничуваат нивната ефикасност: едниот, тие се големи тркалезни парчиња што не создаваат енергија сами по себе, и вториот, тоа тие предизвикуваат a нарушување на ветрот што исто така ја намалува енергијата на кој било генератор кој се наоѓа зад нив за помеѓу 8 и 40% во зависност од условите.

Енергијата на ветерот

Вашето решение е додадете втор ротор, помал, до секоја турбина. Според нивните симулации и тестови извршени во тунели за ветер, додадените сечила ја зголемуваат генерираната енергија до 18%. Планот е да се развие турбина со двоен ротор што е можно поефикасен, одредувајќи каде е најдоброто место да се стави второто, колку треба да биде големо, каква форма треба да има неговата основа и дали треба да се ротира во иста насока како и главниот ротор, или токму спротивното.

4. Лебдечки соларни панели

Од 2011 година француската компанија Ciel & Terre работи на создавање пловечки соларни панели од големи размери. Неговиот систем, наречен Hydrelio Floating PV дозволува заедничките соларни панели се инсталираат над големи водни тела како што се езера, резервоари и водни канали за наводнување и слично, како и брани за производство на електрична енергија од фотоволтаици. Станува збор за создавање едноставна и прифатлива алтернатива на копнените сончеви паркови, особено размислување за индустрии кои користат големи површини на вода и кои тие не треба да се откажат да им се даде поголема употреба.

соларни панели Кореја

Според компанијата, тие се лесни за составување и расклопување, можат да се прилагодат на различни електрични конфигурации, да се прилагодливи и да не им требаат тешка опрема или алатки. Првите објекти од овој тип се изградени во Велика Британија и Јапонија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.