Големата полемика за биогоривата и јаглерод диоксидот

биогорива

Денес биогоривата се користат за одредени економски активности. Најкористените се етанол и биодизел. Разбирливо е дека гасот на јаглерод диоксид емитиран од биогоривото е целосно избалансиран со апсорпција на СО2 што се јавува при фотосинтеза кај растенијата.

Но, се чини дека тоа не е тотално така. Според студијата на Институтот за енергија на Универзитетот во Мичиген во режија на Johnон ДеЦико, количината на топлина задржана од СО2 емитирана од согорувањето на биогоривата не е во рамнотежа со количината на СО2 апсорбирана од растенијата за време на процесот на фотосинтеза како што растат земјоделските култури.

Студијата е спроведена врз основа на податоци од Министерството за земјоделство на Соединетите држави. Анализирани се периоди во кои се интензивирало производството на биогориво и апсорпцијата на емисиите на јаглерод диоксид од земјоделските култури само ја неутрализира 37% од вкупните емисии на CO2 со согорување на биогорива.

Наодите од студиите во Мичиген јасно тврдат дека употребата на биогориво продолжува да ја зголемува количината на СО2 емитирана во атмосферата и не е намалена како што се сметаше претходно. Иако изворот на емисија на СО2 доаѓа од биогориво како етанол или биодизел, нето-емисиите во атмосферата се повеќе од оние што ги апсорбираат земјоделските растенија, затоа тие продолжуваат да го зголемуваат ефектот на глобалното затоплување.

Johnон ДеЦико рече:

„Ова е прва студија што внимателно го испитува јаглеродот емитиран на копно каде што се одгледуваат биогорива, наместо да се прават претпоставки за тоа. Кога ќе погледнете што всушност се случува на земјата, ќе го откриете тоа недоволно јаглерод што е отстрането од атмосферата за да се балансира она што излегува од задната цевка “.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.