Геотермално греење

Геотермално греење

Кога ќе пристигне студената зима, треба да ја загреваме нашата куќа за да се чувствуваме попријатно. Тогаш се сомневаме во глобалното затоплување, загадувањето итн. Со употреба на конвенционални енергии при греење. Сепак, можеме да сметаме на обновлива енергија што се користи за греење на домови. Станува збор за геотермално греење.

Геотермалната енергија ја користи топлината од Земјата за загревање на водата и зголемување на температурата. Во оваа статија ќе објасниме сè за геотермалното греење. Затоа, ако сакате да знаете за што се работи и како работи оваа енергија, продолжете да читате

Што е геотермална енергија?

Работа со геотермално греење

Првото нешто е да се направи краток преглед за тоа што е геотермална енергија. Може да кажете дека тоа е енергијата складирана во форма на топлина на површината на Земјата. Опфаќа целата топлина што се складира во почви, подземни води и карпи, без оглед на нејзината температура, длабочина или потекло.

Благодарение на ова знаеме дека во поголема или помала мера имаме енергија што се складира под земјата и од која можеме и мора да ја искористиме. Во зависност од температурата на која се наоѓа, можеме да ја користиме за две намени. Првиот е да се даде топлина (санитарна топла вода, климатизација или геотермално греење). Од друга страна, имаме производство на електрична енергија од геотермална.

Геотермална енергија со мала енталпија се користи за производство на топлина и греење. Ова е оној што нè интересира како да знаеме.

Како се користи геотермалната енергија?

Инсталација на топлинска пумпа

Извршени се студии кои заклучуваат дека на длабочините на околу 15-20 метри, температурата станува стабилна во текот на целата година. Иако температурата надвор варира, на таа длабочина таа ќе биде стабилна. Тој е за неколку степени повисок од просекот на годишно ниво, околу 15-16 степени.

Ако се спуштиме повеќе од 20 метри, откриваме дека температурата се зголемува во градиент од 3 степени на секои сто метри. Ова се должи на познатиот геотермален градиент. Колку подлабоко одиме, толку поблиску сме до јадрото на Земјата и подалеку од сончевата енергија.

Целата енергија содржана во почвата што ја напојува јадрото на земјата, сончевата светлина и дождовната вода може да се искористи со нивна размена течност за пренос на топлина.

За да ја искористиме оваа неисцрпна енергија во секое време од годината, потребен ни е транспорт и течност за пренос на топлина. Можете исто така да ги искористите подземните води и да ја искористите нејзината температура.

Работа со геотермално греење

Подно греење

За да ја зголемиме температурата во просторијата во зимските денови, потребна ни е опрема што може да ја апсорбира целата енергија зафатена од жешката фотографија и да ја пренесе на ладниот фокус. Тимот што го овозможува ова Се нарекува геотермална топлинска пумпа.

Во топлинска пумпа, енергијата се апсорбира од надворешниот воздух и е способна да ја пренесе навнатре. Овие машини генерално работат добро и се широко користени во надворешни услови, доколку е потребно (иако нивната ефикасност се намалува). Истото важи и за аеротермалните топлински пумпи. Тие имаат добри приноси, но зависат од временските услови.

Геотермалната топлинска пумпа нуди непобитна предност во однос на другите топлински пумпи. Ова е стабилна температура на Земјата. Мора да имаме предвид дека ако температурата е постојана во текот на целата година, перформансите нема да зависат од надворешните услови како и во другите случаи. Предноста е во тоа што секогаш ќе апсорбира или ќе се откажува од енергијата на иста температура.

Затоа, може да се каже дека геотермална топлинска пумпа вода-вода Таа е една од најдобрите опрема за термички трансфер на пазарот. Haveе имаме само потрошувачка на циркулаторна пумпа едл течност за пренос на топлина (оваа течност е во основа вода со антифриз) и компресорот.

Геотермалната енергетска опрема многу се развива во последниве години и е сè поконкурентна на пазарот. Може да се каже дека тие се на исто ниво со друга опрема со ефикасност на класа А + и А ++ за системите за греење

Апликации за енергија

Уреди за контрола на греење

Геотермалната енергија сè уште не се користи широко во домовите. Во греењето на зградите може да се најде како дел од планот за заштеда на енергија. Меѓу апликациите на енергијата на Земјата наоѓаме:

 • Геотермално греење.
 • Санитарна топла вода.
 • Загреани базени.
 • Освежувачка почва. Иако се чини контрадикторно, кога надвор е потопло, циклусот може да се врати. Топлината се апсорбира од внатрешноста на зградата и се испушта во подземјето. Кога тоа ќе се случи, подното греење делува како систем за ладење помеѓу куќата и надворешноста.

Најдобрата и најефикасна опција е да изберете систем за топлинска пумпа со геотермално греење. Може да биде со вода и инсталација со ниска температура, така што се добива максимална ефикасност. Ако имаме и инсталација за соларна топлинска енергија дома, ќе добиеме заштеда на енергија и значително ќе ги намалиме емисиите на СО2 во атмосферата.

И дали геотермалната енергија има бројни предности како што се:

 • Чиста енергија.
 • Тековни топлински пумпи со висок степен на ефикасност. Многу ефикасни геотермални системи за греење.
 • Обновлива енергија.
 • Ефикасна енергија.
 • Емисии на СО2 многу помали од другите горива.
 • Енергија за секого, под нашите нозе.
 • Континуирана енергија, за разлика од сончевиот и ветерот.
 • Ниски оперативни трошоци.

Што да се има предвид

Пред да извршите инсталација од ваков тип во нашиот дом, мора да се земат предвид некои аспекти. Првото нешто е да се изврши економска физибилити студија за проектот. Можеби немате доволно геотермална енергија во вашата област за да бидете ефикасни. Ако објектот е голем, може да биде потребна поцелосна геотехничка студија.

Треба да го знаете тоа почетната цена на овој вид на објекти е нешто поголема, особено ако тоа е вертикално зафаќање на енергија. Сепак, роковите на отплата се од 5 до 7 години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да влезете во светот на геотермалното греење и да уживате во сите негови предности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Луис Алонсо dijo

  Многу интересен овој систем и многу добро објасен, честитки.