Што е и како работи геотермална централа?

геотермална централа

Геотермалната енергија е вид на обновлива енергија што е способен да ја искористи топлината од подземјето на Земјата за да ги загрее зградите и да добие топла вода на поеколошки начин. Тој е еден од помалку познатите обновливи извори, но неговите резултати се многу извонредни.

Оваа енергија Треба да се генерира во геотермална постројка, но што е геотермална централа и како работи?

Геотермална централа

емисии на гасови од геотермална централа

Геотермална централа е објект каде се извлекува топлина од Земјата за да се генерира обновлива енергија. Емисиите на јаглерод диоксид во атмосферата од генерирање на овој вид енергија се во просек околу 45 g. Ова претставува помалку од 5% од емисиите што одговара во постројките што горат фосилни горива, па затоа може да се смета за чиста енергија.

Најголеми производители на геотермална енергија во светот се САД, Филипините и Индонезија. Мора да се земе предвид дека геотермалната енергија, иако се обновува, е ограничена енергија. Тој е ограничен, не затоа што топлината на Земјата ќе се исцрпи (далеку од неа), но може да се извлече само на одржлив начин во некои делови на планетата каде што е помоќна теренската термичка активност. Станува збор за оние „жешки точки“ каде може да се извлече повеќе енергија по единица површина.

Бидејќи знаењето за геотермалната енергија не е многу напредно, Здружението за геотермална енергија проценува дека се користи само во моментов 6,5% од светскиот потенцијал на оваа енергија.

Геотермални енергетски ресурси

резервоар за геотермална енергија

Бидејќи земјината кора делува како изолационен слој, за да се добие геотермална енергија, земјата мора да се пробие со цевки, магма или вода. Ова овозможува емисија на ентериерот и нејзино зафаќање преку геотермални централи.

Геотермално производство на електрична енергија бара високи температури што може да дојде само од најдлабоките делови на земјата. За да не се изгуби топлината за време на транспортот до централата, мора да се изградат магматски канали, области со топол извор, хидротермална циркулација, бунари за вода или комбинација од сите нив.

Количината на достапни ресурси од овој вид енергија се зголемува со длабочината до која е дупчат и близината до рабовите на плочите. На овие места геотермалната активност е поголема, така што има повеќе употреблива топлина.

Како работи геотермална централа?

Работата на геотермална централа се заснова на прилично сложена операција што работи во систем на растенија. Со други зборови, енергијата се извлекува од внатрешноста на Земјата и се носи до централата каде што се создава електрична енергија.

Геотермално поле

област на геотермална акумулација

Геотермалното поле каде што работите одговара на земјиштето со повисок геотермален градиент од нормалното. Тоа е, поголемо зголемување на температурата во длабочина. Оваа област со повисок геотермален градиент нормално се должи на постоењето на водоносен слој ограничен со топла вода и кој е складиран и ограничен со непропустлив слој кој ја зачувува целата топлина и притисок. Ова е познато како геотермален резервоар и токму од тука се вади топлина за да се произведе електрична енергија.

Геотермалните бунари за извлекување на топлина кои се поврзуваат со електраната се наоѓаат во овие геотермални полиња. Пареата се екстрахира преку мрежа на цевки и се спроведува до постројката каде што топлинската енергија на пареата се претвора во механичка и последователно во електрична енергија.

Процес на генерирање

Процесот на генерирање започнува со извлекување на мешавината на пареа и вода од геотермалниот резервоар. Откако ќе се однесе во фабриката, пареата се одделува од геотермалната вода со употреба на опрема наречен циклонски сепаратор. Кога ќе се извлече пареата, водата се враќа на површината повторно во резервоарот за да се загрее (оттаму е извор на обновување).

Извлечената пареа се спроведува до постројката и активира турбина чиј ротор ротира приближно 3 вртежи во минута, што пак го активира генераторот, каде што триењето со електромагнетното поле ја трансформира механичката енергија во електрична енергија. Од генераторот излегуваат 13800 волти, кои кога се пренесуваат на трансформаторите, тие се претвораат во 115000 волти. Оваа енергија се внесува во далекуводи за да се испраќаат до трафостаниците и оттаму до останатите домови, фабрики, училишта и болници.

Геотермалната пареа повторно се кондензира и повторно се инјектира во подземјето откако ќе се сврти турбината. Овој процес ја прави водата повторно да се загрева во геотермалниот резервоар и ја прави извлекување на обновлива енергија, бидејќи кога ќе се загрее повторно ќе се претвори во пареа и повторно ќе ја сврти турбината. За сето ова, може да се каже дека геотермалната енергија тоа е чиста, циклична, обновлива и одржлива енергија, бидејќи со повторното инјектирање се надополнува ресурсот со кој се генерира енергија. Доколку одвоената вода и кондензираната пареа не се инјектираат повторно во геотермалниот резервоар, тоа нема да се смета за обновлива енергија, бидејќи, откако ќе се исцрпи ресурсот, повеќе не може да се извлече пареа.

Видови геотермални централи

Постојат три вида на геотермални централи.

Растенија со сува пареа

сува пареа геотермална централа

Овие панели имаат поедноставен и постар дизајн. Тие се оние кои користат пареа директно на температура од околу 150 степени или повеќе да се вози турбината и да се произведува електрична енергија.

Растенија за пареа

геотермална електрана на пареа

Овие постројки работат со подигнување на топла вода при висок притисок низ бунарите и воведување во резервоари со низок притисок. Кога притисокот е намален, дел од водата испарува и се одделува од течноста за да се вози турбината. Како и во другите прилики, вишокот течна вода и кондензираната пареа се враќаат во резервоарот.

Централи на бинарен циклус

Геотермална централа на бинарен циклус

Овие се најмодерни и можат да работат на температури на флуиди само 57 степени. Водата е само умерено топла и се пренесува покрај друга течност која има многу пониска точка на вриење од водата. На овој начин, кога ќе дојде во контакт со вода, дури и на температура од само 57 степени, тој испарува и може да се користи за придвижување на турбините.

Со оваа информација, сигурно нема сомнежи во работењето на геотермална централа.

Како работи термичкото греење? Ние ви кажуваме:

Геотермално греење
Поврзана статија:
Геотермално греење

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.