Геотермални топлински пумпи: како да ја искористите топлината од подземјето за да го загреете или ладите вашиот дом

геотермални топлински пумпи

Во борбата за енергетска ефикасност, технологијата ни овозможува да ги искористиме изворите на енергија како што се сонцето, ветерот или водата за осветлување, движење и загревање или ладење на нашите домови. Следниот чекор би можел да биде да погледнеме надолу, под нашите стапала, неколку метри над земјата, каде што температурата е топла и постојана во секое време. Повторно, станува збор за искористување на енергијата што не опкружува. Поголемиот дел од топлината што стигнува до нас од сонцето се апсорбира од земјината кора и останува под земја. Благодарение на геотермални топлински пумпи Можеме да ја искористиме топлината од подземјето за да го загрееме или ладиме нашиот дом.

Во оваа статија ќе ви објасниме што се геотермални топлински пумпи, нивните карактеристики, работа, ефикасност и многу повеќе.

Што се геотермални топлински пумпи

геотермална

Геотермална топлинска пумпа е систем за греење и ладење кој користи топлинска енергија складирана на Земјата за да ја регулира температурата во зграда или дом. За разлика од традиционалните системи кои согоруваат фосилни горива или користат електрична енергија за да генерираат топлина или студ, геотермалните топлински пумпи се поефикасни и попријатни за животната средина.

Како тие работат

геотермални топлински пумпи за загревање на куќата

Нејзиното работење ја споделува технологијата со другите видови топлински пумпи присутни во заедничката климатска опрема; функциите што ги извршува работната течност (флуид за пренос на топлина) на овие системи и улогите што ги играат останатите елементи што го сочинуваат колото:

 • Компресор: Уред одговорен за зголемување на притисокот на течноста, со што се зголемува нејзината температура.
 • Испарувач: Уред одговорен за намалување на притисокот и намалување на температурата.

Преку овој сет на промени на притисокот, потребната температура се пренесува од внатрешноста на земјата до дистрибутивниот систем на куќата или просторијата. Откако ќе ја завршите работата за размена или добивање на саканата температура, време е да ја дистрибуирате споменатата температура низ просторијата што треба да се загрее.

Процесот се изведува на ист начин како и вообичаениот систем за дистрибуција на топлина. Има доволен опсег на температури на почвата за Геотермалното греење е компатибилно со нови и постоечки радијатори и инсталации за подно греење.

Друга функција на геотермалната инсталација е да ја зафаќа топлината така што DHW генерира електрична енергија. Во моментов, производителите имаат модели на геотермални топлински пумпи со доволна работна моќност за покривање на идните потреби за климатизација и топла вода за секој тип на дом. За овие ситуации, можете да сметате на резервоарот за вода без никакви непријатности.

Инсталации со геотермални пумпи

геотермална работа

Постојат многу видови на геотермални инсталации, кои варираат во зависност од тоа што добиваат цевките за размена.

хоризонтално слив

Главната карактеристика на овој тип на објект е хоризонталната распределба на колекторите кои ја дистрибуираат течноста за пренос на топлина. Се чини дека овие ја продолжуваат должината и ширината на заплетот. Тој е најшироко користен формат во геотермалните модели. Неговата позиција е длабока околу метар и половина, а тоа е единствениот услов каде може да се регулира надворешната клима. За овој пристап да биде ефективен, треба да има доволно простор за проширување.

Општо земено, неговата примена најчесто се наоѓа на парцели што одговараат на едносемејни домови или други типови изолирани згради со доволно површини за да се зафати топлинската енергија неопходна за нивна употреба. На мали парцели со големи згради нема да биде целосно ефикасно.

Вертикално геотермално зафаќање со помош на сонди или бунари

За да се надмине претходно претпоставениот проблем со недостаток на површина, постои можност за поставување на системот за размена (цевки) вертикално. Оваа алтернатива го компензира недостатокот на простор со поголема перфорација. Работата вклучуваше употреба на пософистицирана машинерија за подготовка, но резултатите беа поефикасни кога достигнуваат потопли седименти на длабочини кои се движат од 25 до 150 метри. Дијаметарот на бунарот на сондата е релативно мал, околу 10-15 см.

Геотермално зафаќање во езера или реки

Собирањето на геотермалната вода вклучува воведување системи за размена (цевки со течност за пренос на топлина) директно во топли езера или реки или резервоари за топла вода. Размената на топлина се случува директно во водениот медиум.

Тоа е многу едноставен систем без прекумерна техничка сложеност, поекономичен и поефикасен. Се разбира, неговиот недостаток е тоа што овој воден ресурс не е достапен насекаде. Според длабочината на вградување на колекторот на течности и потребната побарувачка на топлина, моќноста или типот на геотермалната пумпа Мора да биде соодветно за секој случај.

Предности и недостатоци на геотермалните топлински пумпи

Предности:

 • Енергетска ефикасност: Геотермалните топлински пумпи се многу ефикасни во споредба со конвенционалните системи за греење и ладење. Тие можат да обезбедат до четири единици за греење или ладење за секоја употребена единица електрична енергија, што ги прави економски привлечни на долг рок.
 • Одржливост: Тие се еколошка опција бидејќи ги користат предностите на обновливиот и постојан извор на енергија: температурата на подземјето. Ова ја намалува зависноста од фосилни горива и ги намалува емисиите на стакленички гасови.
 • Разновидност: Освен за греење и ладење, топлинските пумпи од земја може да се користат и за загревање на водата, со што се заштедува енергија во производството на топла вода во домаќинствата.
 • Издржливост: Овие системи имаат тенденција да бидат издржливи и бараат помалку одржување во споредба со другите системи за греење и ладење.
 • Независност од надворешни временски услови: За разлика од соларните термални системи или фотоволтаичните панели, геотермалните топлински пумпи не зависат од сончевото зрачење или надворешните временски услови, па затоа работат постојано и предвидливо во текот на целата година.

Недостатоци:

 • Почетна инвестиција: Почетната инвестиција за инсталирање на геотермална топлинска пумпа е обично повисока од онаа на конвенционалните системи. Ова се должи на потребата да се закопа геотермалната јамка или да се потопи во вода, што бара ископување и специјализирана опрема.
 • Потребен е простор: Инсталирањето на геотермалниот систем бара простор за геотермалната јамка, било во земја или под вода. На имоти со ограничен простор или ограничувања за зонирање, ова може да биде предизвик.
 • Потреба од дозволи и прописи: Регулативите и дозволите за инсталирање на геотермални системи може да се разликуваат во зависност од географската локација, што може да додаде сложеност на процесот на инсталација.
 • Време на созревање: И покрај нивната ефикасност, времето потребно за враќање на почетната инвестиција може да биде подолго отколку со поевтините системи, во зависност од локалните цени на енергијата и достапните даночни стимулации.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за геотермалните топлински пумпи и како тие можат да помогнат во загревањето или ладењето на нашиот дом.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.