Геотермална пумпа за топлина

Геотермални топлински пумпи

Во претходните написи за кои зборувавме геотермално греење. Во него, разговаравме за една од неопходните компоненти за користење на овој вид греење геотермална пумпа за топлина. Неговата работа е слична на онаа на обичната пумпа за топлина. Сепак, топлинската енергија што ја користи е извлечена од земјата.

Дали сакате длабоко да ја знаете работата и карактеристиките на геотермалната топлинска пумпа? Оваа информација може да биде многу корисна ако инсталирате греење во вашиот дом

Геотермална пумпа за топлина

Инсталација на геотермални топлински пумпи

За малку да ги освежиме концептите и добро да го работиме остатокот од статијата, ќе ја разгледаме дефиницијата за геотермално греење. Тоа е систем за греење во кој ние користиме топла вода за загревање на внатрешноста на зградата. Таа топлина доаѓа од камења или подземни води и е способна да работи со електричен генератор. Тоа е концепт, затоа, во рамките на полето на геотермална енергија.

Геотермалната топлинска пумпа може да работи насекаде. Оваа употреба се шири низ целото општество, до такво ниво што се зголемува за 20% на годишно ниво. Кога ќе ги допреме цевките на задниот дел од фрижидерот, можеме да видиме дека топлината се апсорбира од внатрешноста на апаратот и ја зрачи до остатокот од кујната. Па, топлинската пумпа работи на сличен начин, но во спротивна насока. Тој е способен да ја земе топлината што е надвор и да ја ослободи внатре. Како да се обидувате да ја разладите надворешноста.

работа

Како работи геотермалната пумпа

И во фрижидер и во топлинска пумпа има цевки кои циркулираат течност за ладење. Оваа течност е во состојба да се загрее кога е компресирана и да се излади кога се шири. Ако сакаме да ја загрееме куќата да остане добро во зима, топла течност што е компресирана ќе циркулира низ разменувачот на топлина што го загрева воздухот што го храни проводниот систем.

Може да кажете дека течноста е веќе „искористена“. После тоа, се лади и се шири, доаѓајќи во контакт со геотермален извор што го "надополнува" со топлина. Овој процес се повторува одново и одново за постојано загревање.

Едно нешто што треба да се има на ум е дека испумпувањето на течноста бара електрична енергија. Геотермалната топлинска пумпа е поефикасна од другите пумпи или други алтернативи за греење. Системите што моментално постојат Тие се способни да произведуваат до 4 kW топлина за секој генериран kW електрична енергија. Ова ги прави многу ефикасни, бидејќи тие не треба да создаваат топлина, туку да ја извлекуваат од под земја.

Напротив, не постојат само пумпи кои ја загреваат куќата. Можете исто така да ја испратите куќата во фрижидер за да биде кул во летното време. Овие пумпи се нарекуваат реверзибилни топлински пумпи. Во овој случај, вентил е оној што го контролира правецот на флуидот. Затоа, топлината може да циркулира во две насоки.

Начини за извлекување на геотермална енергија

Геотермално греење

Многу луѓе кои користат ваков вид греење се веќе запознаени со геотермалните пумпи за топлина. Големата предност е да се користи воздухот однадвор за да се загрее домот. Топлината на Земјата е бесконечна, така Се смета за вид на обновлива енергија. Може да имате греење кога и да ви треба и на многу удобен и ефтин начин. Покрај тоа, вие ќе помагате во грижата за животната средина и намалувањето на емисиите на стакленички гасови во атмосферата. На овој начин ќе ги намалиме разорните ефекти од климатските промени и глобалното затоплување.

Еден од недостатоците на вообичаените пумпи за топлина е тоа што нивната ефикасност се намалува кога надворешната температура е многу студена. Ова значи дека кога топлината навистина е потребна повеќе во домот, пумпата има помалку перформанси. Сепак, ова не се случува со геотермалната топлинска пумпа, бидејќи извлекува топлина од внатрешноста на Земјата. Под земја топлината е стабилна, а температурата останува иста дури и ако е постудено надвор. Затоа, не ја губи ефикасноста во кое било време.

Вертикална и хоризонтална геотермална пумпа за топлина

Геотермални топлински кола

Најпопуларниот начин за извлекување на топлина е вертикалната геотермална пумпа за топлина. Обично се поставува 150 до 200 стапки под површината. Цевки се инсталираат околу жлебовите ископани под земја. Водата циркулира низ нив со додадена течност за антифриз што е способна да ја подигне топлината за да ја смири течноста за ладење.

Друга алтернатива е хоризонталната геотермална топлинска пумпа. Во овој случај, цевките се полни со вода и се закопани околу 6 метри под земјата. Тие се системи за кои е потребно големо проширување за да можат да создадат соодветна топлина за загревање на зграда со средна големина. Сепак, неговата цена е многу помала од вертикалната пумпа.

Многу луѓе се сомневаат во нејзината ефикасност во области блиски до природни извори на вода како што се езера, реки и езерца. Ова не е вака. Геотермалната топлинска пумпа е исто толку ефикасна во близина на овие локации, како што можете да ги користите како надворешен извор на топлина.

Размената на топлина со надворешниот терен се изведува преку геотермален колектор, кој може да биде од два вида: вертикални и хоризонтални геотермални колектори. Во првиот случај, коло на цевки (2 или 4) се става во внатрешноста на перфорацијата до Длабочина од 50-100 м и дијаметар од 110-140 мм. Во вториот случај, хоризонталната мрежа на цевки е поставена длабока 1,2-1,5 м.

Првични економски инвестиции

Голема бариера што стои на патот за користење на обновливите извори на енергија се првичните економски инвестиции. Како и во многу сектори, потребно е да се инвестира капитал на почетокот и потоа да се амортизира со текот на времето. Почетната цена на геотермалното греење ја надминува онаа на традиционалните системи за греење.

Ако е наменет за вградување семејна куќа може да чини помеѓу 6.000 и 13.000 евра. Ова е глупост за сите оние луѓе чија работа не им носи големи плати. Со тие пари можете да купите автомобил! Сепак, геотермалните топлински пумпи се профитабилни на долг рок. Тие овозможуваат да се намали потрошувачката на сметка за енергија помеѓу 30 и 70% во случај на греење и 20-50% при ладење.

Се надевам дека со овие информации сте подготвени да користите ваков вид греење и да започнете да штедите сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.