Геотермална енергија во светот

La геотермална енергија Тој е дел од групата на обновливи алтернативни енергии.
Овој вид на енергија не е нов, но денес постои поголем интерес за користење на овој ресурс во светот.
La геотермалната енергија користи природна топлина од земјата преку подземните води што се наоѓаат најмалку 4000 метри под површината и каде што температурата е повисока од нормалната.
Постапката е прилично едноставна, потребно е да се дупчи земјата во специфични географски области каде што температурата е доволно висока, потоа водата и пареата се канализираат и потоа се насочуваат кон турбина поврзана со генератор што произведува енергија.
Поголемиот интерес за чиста енергија предизвикува значителен бум кај овој вид енергија. Најважните предности што ги имаат е тоа што е А. обновлив ресурс, обезбедува постојан проток на енергија, едвај испушта загадување и бара малку простор за инсталирање на геотермално растение.
Лошите страни на овој извор се дека постојат само во одредени области на планетата жаришта или географски области погодни за производство на енергија на овој начин и трошоците за изградба се високи.
Во светот има повеќе од 250 геотермални растенија и постојат различни проекти или постројки во изградба низ целиот свет затоа што овој вид извор значително помага да се зголеми вкупниот енергетски капацитет на земјите.
Геотермалниот ресурс може да биде многу интересен ресурс за Сиромашни земји да може да се добие енергија бидејќи голем дел од областите на планетата кои имаат геотермални квалитети припаѓаат на неразвиените земји, особено во Африка, Азија и делови од Јужна Америка тие имаат голем потенцијал.
Геотермалната енергија го зголемува енергетскиот капацитет на големите региони во светот и земјите како што е Кина, обезбедувајќи пристап до електрична енергија на милиони луѓе.
Идеално е да се комбинираат геотермалните постројки со други видови алтернативни извори со цел да се зголемат енергетските ресурси.
Одговорно користење алтернативни извори значително ќе помогне да се избегнат еколошки и социјални проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елизабет dijo

  добро многу добро

 2.   Yo dijo

  глупава п.с. Елизабета