Тие генерираат обновлива енергија со мобилна единица наречена Аурора

Целосно склопување на мобилната единица

Напредокот на технологијата што може да доведе до обновливи енергии каде што е потешко да се поврзете со мрежата како изолирани места, се нарекува Аурора, или поточно тоа е акроним за Автоматизирана и само-распоредлива мобилна единица за производство на чиста енергија.

Аурора ќе светне во темни моменти како природна или хуманитарна катастрофа во која, во повеќето случаи, недостатокот на електрична енергија ги отежнува спасувачките активности.Ова се главните употреби на Аурора, иако не се сите, со кои е создаден овој пионерски уред, кој со својот прв прототип, тој е способен да вгради скоро сто фотоволтаични панели, како и 18-метарска роботска рака.

Материјали и работна сила

Оваа роботска рака ќе биде оној што ќе ги распореди панелите и тоа истовремено јарбол за турбина на ветер, со што, за помалку од 5 часа, инсталацијата ќе биде целосно завршена и ќе започне да генерира ветерна и соларна енергија.

Со сето ова додадено (фотонапонски панели и ветерна турбина) инсталираната моќност е околу 32 KWp, нешто што воопшто не е лошо да се биде прототип на автоматска и само-распоредувачка мобилна единица за производство на чиста енергија.

Овие материјали за производство на електрична енергија се организирани во А. Контејнер со стандардна големина од 40ft, поради што транспортот влегува во игра тука, тој може да се транспортира каде било во светот во конвенционалните системи за товарен транспорт.

Исто така, трудот за негово инсталирање и пуштање во работа е минимален и овозможува да се контролира неговото работење од која било локација, бидејќи оваа подвижна единица на обновливи енергии се следи од далечина.

Предности на Аурора

Ова не се единствените предности што ги има Аурора, бидејќи со целата своја работа е извонредната отпадот од оваа единица е само водена пареа, што го прави прекрасен алтернатива за замена на генераторот, што обично се користи денес.

Овие генератори, од една страна, се покажаа како многу скапи покрај загадувањето, а од друга страна, и на моменти, тие не се многу оперативни за снабдување на теренски болници, кампови за помош во хуманитарни кризи или други слични објекти.

Аурора, акроним избран и од римската божица на зората

Беше опремени со гел батерии за складирање на енергија и да се осигури дека нема прекини на електричната енергија.

Контејнер и панели Аурора

Втор контејнер

На ист начин и ако сакате, оваа единица може да се засили и со втор контејнер, во овој случај ќе биде помал (околу 20 стапки), што би имало дополнителна ќелија за генерирање и складирање на водород преку електролизатор кој исто така генерира кислород.

Проектот

Високо претприемничкиот и одличен проект е воден од Универзитет во Хуелва заедно со конзорциум на шпански компании; Ариема Енерксија, Кемтекнија и Сакир.

Сите соработуваат за да можат да ја произведат оваа мобилна единица што се финансира преку програмата Федер Интерконекции.

Како што можете да видите, благодарение на овие прекрасни идеи и напорната работа на добро способните луѓе, Аурора вроди со плод, бидејќи овој прототип има инсталирана моќност од нешто повеќе од 32KWp на целосно обновлива енергија.

Уште еден чекор

Иако тие не сакаат да застанат тука, од конзорциумот, целта на која имаат за цел е да можат да продолжат да напредуваат за комерцијализација на мобилните единици за производство на обновливи енергии со поголема моќност.

Вклучување на 5 или повеќе турбини на ветер, па дури и 120 соларни панели.

Од RenovablesVerdes сакаме да им се заблагодариме на сите оние луѓе кои се посветени на одржлив свет во кој обновливите извори на енергија се безбеден одговор.

Овие идеи што се претвораат во проекти, а подоцна во прототипови кои навистина работат сè додека не бидат пуштени во продажба, без разлика дали станува збор за огромни ветерници за да ги инсталирате на сред море каде никој не ги гледа, или мали соларни ламби способни да запалат сијалица нашата градина, се навистина главната оска кон промените и многу поефикасната иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.