Генерирајте биогас од отпад од компири

постројка за биогас

Постојат бројни начини да се произведе обновлива енергија или едноставно да се генерира енергија од употреба на отпад или материјали што веќе не се користат. На пример, ги пренесуваме во пилот-постројката за третман на отпадни води и производство на биогас што е развиена во рамките на проектот LIFE WOGAnMBR.

Станува збор за можноста да се направи и извлече биогас од замрзнат отпад од китка и пржен компир. Дали навистина можеме да генерираме енергија со искористување на овој вид отпад?

Екстракција на биогас

Фабрика за замрзната храна Еурофритс и чипсот од компир Матутано Тие тестираа и развиваат технологија која користи мембрани за добивање и филтрирање на висококвалитетна вода. Оваа вода може да биде достапна за наводнување и биогасот генериран во овој процес може да се користи за потрошувачка на енергија во производствените постројки.

Засега се добиени подобри резултати при добивање на биогас во постројките во Матутано. Двете прехранбени индустрии ја тестираа генерацијата на биогас користејќи ја оваа пилот-постројка користејќи технологија AnMBR. Еурофритс, лоциран во Позуело де Аларкон (Мадрид), главно произведува замрзнато месо, пилешко, риба, крокети и компири и чипс Матутано во Бургос.

Проект за пилот-постројка

Проектот има добри резултати во пилот-постројките кои работат со различни органски оптоварувања. Биомасата се претстави добро. Беше можно да се достигнат 9.600 литри биогас дневно со квалитет на метан од 75%. Ова ја демонстрира техничката, економската и еколошката одржливост на овој вид на проект. Предноста што ја има не е само тоа што генерира биогас за производство на енергија, туку исто така ја филтрира водата што може да се користи за наводнување. Целта е да се намали производството на талог што е можно повеќе и да се утврди како самодоволен од енергетска гледна точка.

Покрај тоа, оваа техника е прилагодлива на секој процес во прехранбената индустрија, помагајќи да се намали потрошувачката на суровини и да се намали отпадот што се создава. Со овој мембрански систем се постигнува ултра-филтрирање на индустриски отпадни води што направете го погоден за наводнување бидејќи исчезнуваат сите видови на цврсти честички кои предизвикуваат затнување во цевките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.