Возила со флексибилно гориво

автомобили со алтернативно гориво На возила со флекс гориво Тие спаѓаат во категорија еколошки возила затоа што користат две горива. Постојат неколку верзии, најчести се бензин и етанол измешани во која било пропорција.

Постојат и возила што користат метан и етанол. Околу 19 милиони флексибилни горива циркулираат во светот, Бразил е земјата што најмногу го развила и промовирала овој вид превоз. Околу 90% од возилата произведени во оваа земја се со енергично гориво.

САД, Канада, Шведска и некои други земји на Европската унија исто така го користат, но во многу помал дел, бидејќи етанолот не се добива толку лесно како во Бразил, кој е голем производител на ова гориво.

Предноста на овој вид возила е тоа што е помалку загадувачки од конвенционалните автомобили бидејќи значително ги избегнува емисиите на CO2 и неговото работење е исто како и нормалните возила.

Автомобилите ја напуштаат фабриката со техничките модификации за да може да функционира правилно. Неколку автомобилски компании ги произведуваат како што се Peugeot, Renault, Chevrolet, Honda, Ford меѓу другите брендови. Овој систем на флексибилно гориво важи и за мотоцикли.

За потрошувачот тоа е средна опција, идеална за оние кои не можат да стекнат а електричен или хибриден автомобил за трошоците, но тие сакаат нивното возило да биде помалку загадувачко.

Употреба на Алтернативни горива во приватни возила тоа е реалност и побарувачка на потрошувачите загрижени за животната средина.

Значи, автомобилската индустрија брзо се прилагодува на одредени притисоци од јавноста, но исто така и од државите кои сакаат драстично да го намалат загадувањето генерирано од автомобилите.

Производителите на автомобили инвестираат во помалку штетна технологија за животната средина но тоа ги гарантира транспортните потреби на луѓето.

Возилата со флексибилно гориво можат да помогнат во намалувањето на загадувањето, така што промовирањето на нивниот развој бара обврска од приватна држава да биде успешна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.