Водородниот мотор

Водороден мотор на Тојота

Во светот на моторите и обновливите извори на енергија, ние се обидуваме да ги оптимизираме оние што не ја загадуваат атмосферата и не зависат од фосилни горива. Деновите на моторите со согорување на дизел и бензин се избројани. Електричните возила даваат многу за разговор со оглед на нивната забрзана еволуција и зголемувањето на возниот парк во последниве години. Но, водородните мотори стануваат тренд со оглед на нивните можности и перформанси.

Дали сакате да знаете сè за водородните мотори?

Работа на водороден мотор

Водороден мотор внатре

Да се ​​мисли дека има мотори чие гориво е водород е да се мисли на чиста иднина без загадување на емисиите во атмосферата. И тоа е дека водородниот гас е во висока концентрација во атмосферата и може да се користи како гориво.

Во споредба со моторите на електричните возила, нивната работа е слична. Двата мотори работат со електрична енергија за движење на возилото. Сепак, како тие ја добиваат енергијата за тоа е главната разлика.

Водородните автомобили се напојуваат со комбинација на двата типа мотори: внатрешно согорување и електричен. Моторот работи со батерија која се напојува со реакција на ќелии кои складираат водородно гориво.

Theелиите, како и во останатите батерии, имаат позитивен и негативен пол, наречен анода и катода. Овие се одделени со централна мембрана преку која минуваат водородните јони и електроните и создаваат електрична струја. Оваа струја се чува во батеријата и е достапна кога автомобилот почнува да се движи.

Енергијата во батеријата се комбинира со кислородот во медиумот и произведува водена пареа. Емисиите од задната цевка на водородните возила се водена пареа. Се сеќаваме дека, иако водената пареа е природен стаклена градина, неговиот животен циклус во атмосферата е само неколку дена. Облаците имаат свој природен ефект на стаклена градина што ја одржува Земјата на стабилна температура и ја прави планетата погодна за живеење, така што зголемувањето на емисиите на водена пареа не би довело до зголемување на глобалното затоплување.

Проблеми со водороден мотор

Водородниот мотор не е толку совршен како што луѓето го замислуваат. Бидејќи тие сè уште не се широко распространети на глобално ниво, точките на полнење на водородни ќелии се многу малку. Ова ја отежнува автономијата на водородните возила. и го одложува неговото ширење на пазарите. Кој ќе сака автомобил чие полнење е скапо да се најде и може да ве „остави блокирани“ на сред патување? Понатаму, начинот на кој се произведува водород за складирање во батерии е скап и загадува. Затоа, иако за време на неговата употреба во циркулацијата на возилото не загадува, за време на неговото производство тоа го прави.

Во однос на автономијата на водородниот мотор, тој е сличен на оној на моторот со бензин. Може да има дострел до 596 километри. Забрзувањето и моќноста обично не се толку големи како кај традиционалниот мотор со согорување.

Како гориво на автомобил со водород?

Полнење на водороден мотор

Иако водородните мотори сè уште не се распространети, тој се смета за гориво на иднината. Полнењето на водородните мотори е целосно лесно и брзо. За само пет минути е во можност целосно да се наполни и повторно имаат автономија од 596 километри.

Начинот на кој мора да се наполни со гориво е многу сличен на традиционалниот. Се користи црево што е запечатено на резервоарот и преку него се вбризгува гасот во батеријата на моторот. Кога батеријата е полна, полнењето е завршено. Овој процес трае само пет минути, поради што водородните станици се повеќе се шират на меѓународно ниво.

Безбедноста на водородот

Пред да се пушти водородно возило на пазарот, се спроведуваат исцрпни тестови за да се гарантира целосна безбедност на овие водородни мотори. За почеток, треба да ја проверите реакцијата на овој вид возило на секоја несреќа. Мора да се знае дали резервоарот со водород може да експлодира, може да им наштети на патниците, каков вид на реакција и издржливост има итн.

Иако водородот е еден од најчестите елементи во универзумот, најлесниот и најнезагадувачкиот, мора да се ракува правилно. За да се минимизираат ризиците од водородни мотори од сообраќајни несреќи, во нив е интегриран безбедносен систем кој го запира протокот на водород во ситуации на несреќа, и на фронталниот, на страничниот и на задниот дел, што потврдува поголема безбедност на моторот од овој тип наспроти традиционалното согорување.

Митови и вистини за водородните мотори

возило со водороден погон

Постојат бројни митови за водородните мотори со оглед на нивното општо незнаење кај популацијата што ќе го демантираме подолу.

Водородниот мотор, спротивно на популарното верување, не работи само со водород, освен ако моторот има многу модификации. Овие мотори бараат голема електрична енергија за работа и тоа не е само водород.

Водородни мотори треба постојано следење и одржување за да се обезбеди добро ниво на електролити. Спротивно на она што се верува кога купувате водородно возило и мислите дека можете да заборавите да се грижите за тоа.

Иако цената стана нешто поевтина, Тоа е главниот проблем зошто овие возила не полетале на пазарите. Со оглед на неговата висока цена на производство во водород, неговата цена е доста висока.

Една од причините зошто автономијата не е поголема се должи на високи трошоци за енергија што бара првично одвојување на водород и кислород. За да се реши овој проблем, има уште многу аспекти што треба да се проучат и да се земат предвид.

Како што можете да видите, водородните мотори сè уште се во целосен развој, иако ако многу луѓе го сметаат за мотор на иднината, тоа ќе биде за нешто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.