Влијанието на Месечината врз магнетното поле на Земјата

Месечина-земја

El магнетно поле на Земјата не штити секој ден од наелектризирани честички и зрачење од сончево зрачење. Овој штит се произведува со брзите движења на огромни количини на легура на течно железо во надворешното јадро на планетата. Да го задржам ова кампо магнетни, класичниот модел тврди дека јадрото на Земјата се лади приближно 3000 степени во последните 4,3 милијарди години. Ова беше без сметање на влијанието на Месечината.

Класичен модел на формирање на магнетно поле на Земјата покрена поголем парадокс. За да работи оваа геодинамика, земјата требаше да се стопи целосно пред 4000 милијарди години, а нејзиното јадро ќе требаше полека да се лади на околу 6800 степени. Неодамнешна работа за моделирање на раната еволуција на внатрешната температура на планетата и геохемија за составот на карбнатито а постарите базалти се спротивставуваат на ова ладење. Доколку се исклучат толку високи температури, истражувачите предлагаат друг извор на енергија во оваа студија.

Тим истражувачи сугерираат дека температурата паднала за само 300 степени. Дејството на Lна, заборавен до сега, тогаш би ја компензирал оваа разлика за да ја одржи геодинамиката активна.

La Tиера усвојува зарамнет облик, се врти околу наклонетата оска што осцилира околу половите, а нејзината мантија еластично се деформира од дејството на плимата предизвикана од Месечината. Истражувачите покажаа дека овој ефект може постојано да ги стимулира движењата на легурите на железо течност што претставува надворешно јадро, а за возврат го генерираат магнетното поле на Земјата.

Оваа моќ е доволно да се генерира магнетното поле на Земјата дека со Месечината, тој го решава најголемиот парадокс на класичниот модел. Таквиот ефект на гравитационите јами врз магнетното поле на една планета е широко документиран преку два природни сателити, оној на Јупитер и оној на многу егзопланети.

Како што ниту ротација на Земјата околу нејзината оска, ниту ориентацијата на оваа оска, ниту орбитата на Месечината се совршено регуларни, нивното акумулирано влијание врз движењата во јадрото е нестабилно и може да предизвика геодинамика да флуктуира. Овој феномен овозможува да се објаснат одредени импулси на топлина во надворешното јадро и на нејзината граница со земјиниот слој. Историски гледано, ова може да доведе до топење на врвовите во длабоката мантија и евентуални поголеми вулкански настани на површината на Земјата. Овој нов модел го истакнува влијанието на Lна на Земјата далеку го надминува едноставниот случај на плима и осека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.