Видови хидроцентрали

видови хидроцентрали

Хидроцентралите се ограничени од особеностите и карактеристиките на нивните региони. При стартување на овој тип на инсталација, мора да се земе предвид дека топографијата на земјиштето го одредува изборот на градежни работи и механизација. Има различни видови хидроцентрали во зависност од местото и начинот на производство на хидраулична енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните типови на хидроелектрични централи и нивните карактеристики.

Хидроцентрала

работа со хидраулична моќност

Кога започнуваме хидроцентрала, сакаме да можеме да генерираме енергија од водата складирана во акумулацијата. Првото нешто што треба да направите е да генерирате механичка енергија и да ја претворите во електрична енергија.

Целта на сливниот систем е да се создаде наклон кој генерира складирана потенцијална енергија. Водата тече надолу за да добие енергија преку гравитационите разлики. Како што водата минува низ турбината, таа создава ротационо движење што го напојува алтернаторот, претворајќи ја механичката енергија во електрична енергија.

Карактерот на хидроцентралата поминува низ компонентите што ја сочинуваат. Почнувајќи од браната, ова е најважниот елемент бидејќи таа е задолжена за одржување на водата во акумулацијата. Во овој резервоар има прелевање овозможува филтрирање на вишокот вода без да помине низ турбината.

Многу важен елемент во хидроцентралата е уништувачот на енергија, кој спречува прекумерните маси на вода да предизвикаат масивни штети на земјиштето. Водата што се користи секогаш поминува низ кабината. Покрај контролната област, има турбини и алтернатори. Турбините ја претвораат механичката енергија во кинетичка енергија. Во исто време, алтернаторот ја претвора оваа кинетичка енергија во електрична енергија.

Конечно, цевките се цевките што ја насочуваат водата до местото каде што треба да оди. За возврат, вентилите се каналите кои го контролираат поминувањето на водата низ овие цевки, спречувајќи ја водата да се прелее.

Видови хидроцентрали

видови на хидроелектрични централи

Во опфатот на овој сегмент постојат повеќе видови хидроцентрали кои ќе зависат од нивната моќност и количината на електрична енергија што можат да ја складираат. Според тоа, типовите на хидроелектрични централи можат да бидат:

 • Хидроелектрични централи со висока моќност: тоа се хидроцентрали со моќност поголема од 10MW
 • Мини хидроцентрали - Тие се хидроелектрични централи со моќност меѓу 1MW и 10MW
 • Микрохидроелектрични постројки – Тоа се хидроцентрали со моќност помала од 1MW

Друга променлива која го одредува типот на хидроцентралите е земјиштето на кое се наоѓаат. Го најдовме следново:

 • Хидроелектрични централи со континуиран проток: Овие хидроцентрали немаат места за складирање вода, па затоа им е потребен доволно висок проток на река за да генерира енергија. Неговиот недостаток е што не произведува енергија за време на суши.
 • Резервоар хидроелектрична централа: во овој случај, браната е вештачко складиште каде што голема количина на вода се издига над турбините. Со такви количини, можете да ја контролирате количината на вода што минува низ нив и произведената енергија.
 • Хидроцентрала во подножјето на брана: во овој случај се зема дел од река или езеро и се гради брана поставувајќи ги турбините зад неа.

Работење на видовите хидроцентрали

хидраулична енергија

Ќе ја видиме една по една работата на типовите хидроцентрали:

 • Хидроелектрични централи со континуиран проток: Ова е употреба каде што дел од речната вода се пренасочува преку довод и се спроведува преку канал или цевка до електрана каде што се произведуваат турбините. Откако ќе се добие енергијата, пренасочената вода се враќа во речното корито.
 • Централно во подножјето на браната: Покрај дождовницата и топената вода, можно е да се изградат и резервоари во коритото за складирање на нејзините придонеси. Главната карактеристика е неговата способност да го регулира излезот на вода и да ја активира турбината кога е потребно.

Има еден вид хидроцентрала за канал за наводнување. Во оваа група се разликуваат два вида растенија:

 • Оние кои ја користат нерамномерноста што постои во самиот канал, вградување на прачки, паралелно со каналскиот пат, за да се пренесе водата до постројката и потоа да се врати во нормалниот тек на каналот.
 • Оние кои ја користат нерамномерноста меѓу каналот и блиското речно корито. Постројката е поставена во близина на река, а вишокот вода се третира со турбини во каналот.

Предности на хидроелектричната енергија

Како што можете да видите, ова носи големи придобивки за населението и не само на ниво на енергија. Ајде да ги групираме овие предности за да ги анализираме една по една:

 • Тоа е обновлива енергија. Односно, не истекува со текот на времето како што можат фосилните горива. Водата сама по себе не е неограничена, но вистина е дека природата постојано ни обезбедува дожд. На овој начин можеме да се опоравиме и да продолжиме да го користиме како извор на енергија.
 • Да се ​​биде целосно природен и обновлив не загадува. Тоа е чиста енергија.
 • Како што веќе рековме, тоа не само што ни користи во снабдувањето со енергија, туку е комбинирано и со други активности како што се заштита од поплави, наводнување, снабдување со вода, создавање патишта, туризам или уредување на просторот.
 • Спротивно на популарното верување, и оперативните и трошоците за одржување се ниски. Откако ќе се изгради браната и целиот слив систем, одржувањето воопшто не е сложено.
 • За разлика од другите видови на експлоатација на енергија, Работите што се вршат за искористување на овој вид енергија имаат долг век на употреба.
 • Турбината се користи за производство на енергија. Турбината е прилично едноставна за употреба, многу безбедна и ефикасна. Ова значи дека трошоците за производство се помали и дека може брзо да се започне и запре.
 • Тоа не бара внимателност од страна на работниците, бидејќи тоа е едноставна позиција за извршување.

Само фактот што е обновлива и чиста енергија со ниски трошоци веќе ја прави конкурентна енергија на пазарите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за типовите на хидроелектрични централи и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.