Видови електрани

хидроелектрични централи

Електричната енергија е природен феномен кој може да се појави на различни начини преку електраните. Прашањето за потеклото на електричната енергија не е едноставно: за да се користи како енергија, треба да помине долг пат. Од друга страна, нивниот производствен капацитет и нивото на ефикасност, односно количината на електрична енергија што можат да ја произведат од конверзија на примарна енергија, ќе зависат од суровините и користената технологија. Ова е причината зошто електраните ќе зависат од енергија. Во Шпанија, главната видови на електрани Тие се термички, нуклеарни, атмосферски и соларни фотоволтаични.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните видови електрани што постојат и нивните карактеристики.

Видови електрани

видови на електрани

Термоелектрана

Турбините на овие постројки почнуваат да се движат поради млазовите на пареа под притисок кои се добиваат со загревање на водата. Термоелектраните произведуваат електрична енергија на различни начини: меѓу нив и топлина

 • Класичен: Тие ја добиваат својата енергија од согорувањето на фосилните горива.
 • Од биомаса: Енергијата ја добиваат од запалените шуми, остатоците од земјоделството или од познатите енергетски култури.
 • Од согорувањето на цврстиот комунален отпад: Тие добиваат енергија со согорување на обработениот отпад.
 • нуклеарни централи: Тие генерираат енергија преку реакција на фисија на атомите на ураниум. Од друга страна, соларните бојлери ја загреваат водата со концентрирање на сончевата енергија и, конечно, геотермалните постројки ја користат топлината од внатрешноста на земјата.

ветерна електрана

Како што ветрот делува на лопатките на турбината на ветер, вашата турбина се движи. За да го направите ова, во горниот дел на кулата е инсталиран ротор со неколку сечила, кои се ориентирани во насока на ветрот. Тие ротираат околу хоризонтална оска што делува на генераторот. Нејзината работа е ограничена од брзината на ветрот, а ветерниците бараат големи површини земја. Во Шпанија, од друга страна, работните часови за производство на електрична енергија се меѓу 20% и 30% од годината, ниска вредност во однос на термо и нуклеарните централи кои достигнуваат 93%.

Сепак, мора да се запомни дека тоа е чист извор на енергија и овие инсталации не предизвикуваат никаква штета на животната средина. Ветерниот парк инсталиран во пристаништето Билбао во Понта Лусеро генерирал 7,1 милиони kWh ветерна енергија во Шпанија во првите пет месеци од работењето. Покорисно е овие паркови да се градат покрај море, бидејќи воздухот има тенденција да циркулира рафално и е постабилен отколку на копно.

соларна централа

соларен парк

Постојат различни типови на овие електрани. Меѓу нив, соларните термоелектрани ја користат сончевата топлина за загревање на водата и ја користат пареата произведена од греењето за да ги движат турбините. Има и фотоволтаични соларни централи, бидејќи Фотоволтаичните ќелии се одговорни за претворање на сончевата енергија во електрична енергија.. Во Шпанија имаме две важни фабрики: фотоволтаичните паркови Puertollano и Olmedilla de Alarcón. И двајцата се во Кастиља-Ла Манча.

хидроцентрала

Турбините на овие постројки се придвижуваат од проток на вода со голема брзина. Овие ги користат предностите на водопадите, без разлика дали се природни, односно нерамни водопади и реки, или вештачки водопади интегрирани во акумулации. Покрај електричната енергија се способни за производство, исто така се поделени или класифицирани според моќта што ја поседуваат. Од една страна се големите хидроцентрали, малите хидроцентрали и микрохидроцентралите.

приливна електрана

Неговата работа има сличности со хидроцентралите. Но, тие ја користат разликата во нивото на морето помеѓу плимата и осеката. Плимните електрани се сметаат и за оние кои го користат движењето на брановите за да ги придвижат турбините. Од друга страна, има и океански струи, кои ги искористуваат кинетичката енергија на океанските струи или океанот. Овој пристап има мало влијание врз животната средина бидејќи не се изградени брани за да се наруши екосистемот.

Како функционираат типовите на електрани

Термоелектрана е термоелектрана чија цел е да ја претвори топлинската енергија во електрична енергија. Оваа конверзија се врши со циклус на турбина на пареа/термална вода. Тоа е циклусот Ранкин. Во овој случај, изворот на пареа ќе ја произведе пареата што ја придвижува турбината.

Еден вид термоелектрана е комбинираниот циклус. Во постројката со комбиниран циклус постојат два термодинамички циклуси:

 • Бретонски циклус. Овој циклус работи со гасна турбина за согорување, обично природен гас.
 • Ранкинов циклус. Ова е конвенционален циклус на турбина со пареа-вода.

Во сите термоелектрани потребни се три елементи за производство на електрична енергија:

 • парна турбина. Турбините ја претвораат топлинската енергија во кинетичка енергија.
 • Алтернатор што се претвора механичка енергија во електрична енергија.
 • Трансформатор кој ја модулира струјата добиена во наизменична струја со саканата потенцијална разлика.

Важноста на нуклеарниот реактор

видови електрани во Шпанија

Реактор за фузија е објект каде што се случуваат реакции на нуклеарна фузија во гориво составено од водородни изотопи (деутериум и тритиум), ослободувајќи енергија во форма на топлина, која тогаш се претвора во електрична енергија.

Во моментов нема фузиски реактори кои можат да соберат електрична енергија, иако постојат истражувачки капацитети за проучување на реакциите на фузија и технологијата што ќе се користи во овие постројки во иднина.

Во иднина, реакторите за фузија ќе бидат поделени на два вида: оние кои користат магнетно ограничување и оние кои користат инерцијално ограничување. Реактор со магнетна фузија се состои од следниве компоненти:

 • Реакциона комора ограничена со метален ѕид.
 • Претпоставувајќи дека горивото во комората за реакција е деутериум-тритиум, слој на материјал составен од литиум кој црпи топлина од металните ѕидови и произведува тритиум.
 • Некои големи намотки генерираат магнетни полиња.
 • Еден вид заштита од радијација.

Реакторот за фузија со инерцијално затворање ќе вклучува:

 • комора за реакција, помал од претходниот, исто така е ограничен со метални ѕидови.
 • Покриеност со литиум.
 • Се користи за го олеснуваат продирањето на честичките од светлосниот зрак или јони од ласер.
 • Радиозаштита.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за видовите на електрани кои постојат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.