Сè што е вклучено во изградбата на фарма со ветерници

Ветерна електрана и нејзината изградба

Дали некогаш сте виделе А. парк еолико функционандо. Ветерници и неговите сечила се движат и генерираат енергија. Сепак, по сето ова, постои голема студија за ветровите, положбата на ветерните турбини, потребната моќност итн. Во овој пост ќе видиме чекор по чекор сè што треба да знаете за изградбата на парк за ветерници.

Дали сакате да научите сè што вклучува производство на електрична енергија од ветер?

Мерење на ветер

Треба да ја знаете фармата со ветерници

Очигледно зборуваме ветерна енергија, така најважната прва студија за тоа е направено е на ветер. Неопходно е да се знае режимот на ветер кој дува во областа каде што треба да се гради парк за ветерници. Не е важно само да се знае видот на преовладувачкиот ветер, туку и брзината со која дува и неговата фреквенција.

Времето што се користи за мерење на ветерот варира во зависност од целта на проектот. Мерењата обично се мерат една година. На овој начин тие ја избегнуваат неизвесноста да не измерат дел од годината и со тоа имаат поголема доверба во податоците.

Да се ​​измери ветрот потребен ви е обучен тим. Инсталиран е на различни висини за да знае некои параметри со поголема амплитуда. Најчесто измерени позиции се врвот на сечилото, средниот опсег и висината на центарот. Со овие три точки, вредностите на ветерот се поточни и покорисни за изградба на парк за ветерници. Откако ќе бидат подготвени мерните кули и јарболот, се поставуваат мерачите. Обично се користи за мерење на променливи како уреди анемометри, хигрометри, комбилови, термометри и барометри.

Мерење на површина

Мала фарма со ветерници

Треба да ја земете предвид вкупната големина што може да ја има ветерниот парк, во зависност од расположливиот буџет. Можно е да најдеме голема површина со добар режим на ветер што би му вратила на паркот, но немаме доволно финансиски средства за извршување на работата. Затоа, тоа е од суштинско значење ги знаат димензиите на планираните области план за изградба на проектот, достапната површина, карактеристиките на теренот и топографијата и некои потенцијални модели на ветерници што можевте да ги инсталирате.

Врз основа на овие параметри, ние треба да ги поставиме местата каде што ќе бидат поставени јарболите. Во изградбата на парк за ветерници, мора да биде присутен специјализиран консултант. Ова е затоа што е од витално значење добро да се дефинира локацијата на јарболите и нивната конфигурација.

Инвестицијата во јарбол што ни помага да ги измериме ресурсите на ветерот што ги имаме е важна во првата фаза од проектот. Покрај тоа, ви требаат овие мерења да бидат во согласност со прописите и стандардите присутни на меѓународно ниво.

Бидејќи податоците се мерат во текот на целата година, клучно е да се следи мерењето. Дури и ако јарболот е инсталиран според стандардите, може да има некаков проблем што треба да се поправи. Ако проблемот не се реши брзо, ќе имаме период со погрешни мерења што ќе доведе до грешки.

Пресметка на перформансите на паркот

Потребна е локација за паркот на ветерници

Пресметувањето дали ветерната електрана ќе има перформанси е од витално значење. Затоа, мора да се земат предвид многу фактори. Една од нив е правилното мерење на ресурсите на ветерот за време на кампањата.

Откако ќе заврши кампањата за мерење, се добива база на податоци за работа. Може да ја процените номиналната моќност што ќе ја има паркот, карактеристиките на ветерните турбини, топографијата на земјата итн. Исто така, може да се направи пооптимизирана дистрибуција на добиените податоци за да се пресмета производството на ветерниот парк. Со овие податоци, можете да ги знаете перформансите што ќе ги имате откако ќе завршат релевантните работи.

Перформансите пресметани во оваа фаза не ги разгледува електричните загуби поврзани со помошни инсталации. За време на користењето на паркот, понекогаш се појавуваат проблеми што ги намалуваат перформансите. Сепак, ова не може да се предвиди. Не може да се пресмета колку често и колку често ќе има проблеми што доведуваат до намалени перформанси.

Фаза пред изградбата на ветерната електрана

Подготовка на локација за ветерни турбини

Во фаза пред изградбата на паркот на ветерници, потребно е добро да се информираат за условите на пазарот во врска со финансирањето и цените (CAPEX). На пример, инженерските работни места што треба да бидат фрлени мора да имаат подобро разбирање за страницата. Покрај тоа, постојат технички решенија во областа на инженерството и некои ризици поврзани со неизвесноста што мора да се анализираат. Сите овие податоци се појавуваат во финалната инвестиција на паркот на ветерници.

За да се знае во длабочина веројатноста за успех на паркот на ветерници, важно е да се знае список на променливи за климатизација. Меѓу овие променливи наоѓаме геолошки и геотехнички услови, еколошка, правна и територијална одржливост. Исто така е можно да се анализира достапноста до ветерниот парк, и по копно и по пристаништа, и да се знаат условите за пристап на мрежата.

Затоа, императив е да се извршат сите овие видови на истражни работи и геодетски работи. Не е исто да се гради на стандарден терен отколку на место со честа сеизмичка активност.

Градежни елементи

Изградба на турбина на ветер

При изведбата на паркот, постојат разлики што треба да се земат предвид во зависност од моќноста. Покрај тоа, зависи и од тоа дали се мочурливи или карпести подрачја и од големината на ветерните турбини.

Првата работа што се спроведува е цивилна (платформи, темели и патишта). Оваа работа обично трае помеѓу 4 и 12 месеци. Потоа започнуваат конструкциите за поврзување со мрежата. Овој дел обично трае подолго, во зависност од сложеноста на истиот. Тие обично траат помеѓу 6 и 18 месеци. Конечно, како што градежните работи почнуваат да завршуваат, ветерните турбини се доведуваат и се собираат. Во зависност од нивната големина и големината на паркот, потребни се помеѓу 12 и 24 месеци.

За да знаеме колку работна сила ни треба, мора добро да ја знаеме големината на паркот. Една со 30 турбини на ветер можат да бидат изградени од 350 луѓе. Ако имате само 5 турбини на ветер, ќе ви требаат само околу 50 луѓе.

Кои задачи за одржување ги има ветерниот парк?

Задачи за одржување на ветерници

Бидејќи ветерниот парк не се состои единствено од турбини на ветер, потребно е одржување на целата инсталација. Задачите за одржување и нивните придружни трошоци ќе зависат од големината на паркот и дизајнот на објектите. Колку е поголем квалитетот во фазата на градба, толку се помали трошоците за одржување.

Да има референца, ветерна електрана со околу 30-50 ветерници Може да се одржува од 6 лица (двајца по турбина на ветер), други 2 до 6 лица доделени за поддршка на полугодишното одржување, генерален супервизор и едно или две лица доделени на работата на централата за производство.

Со оваа информација, се надевам дека ќе научите сè што ви треба за ветерниците и работата што тие ја извршуваат.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Д-р Луис Монзон dijo

  Добар ден. Колку земја е потребна за ветерна турбина од 100 MW?
  Ви благодариме.

 2.   Облечи Дарчи дал dijo

  Имам мерки, ми треба совет и контакт за да го продолжам мојот проект за ветер