Енергија на ветерот во 2017 година и предвидувања за 2018 година

ветерна енергија

Во изминатата година, енергијата на ветерот во 2017 година беше втора снабдувач на енергетскиот систем на нашата земја. Ветерната енергија од 23 GW произведе повеќе од 47 TWh, што претставуваше околу 20% од вкупната потрошена електрична енергија.

Енергијата на ветерот е стабилно се однесуваше, обезбедувајќи повеќе или помалку иста електрична енергија како во 2016 година.

парк еолико

Енергијата на ветерот

Во моментов, во Шпанија се инсталирани повеќе од 20.000 турбини на ветер, дистрибуирани меѓу повеќе од 1.000 фарми со ветер. Во најголем дел, тие имале А. однесување одличен во клучните денови на врвот.

Според Red Eléctrica Española (REE), рекордот за производство на енергија од ветер се случи на 27 декември 2017 година, со производство од 330 GWh, прва технологија во мешавината на производство, со покриеност на побарувачката на електрична енергија од 47%.

Всушност, декември 2017 година заврши со декември месец повеќе генерации ветерна моќ на историјата.

ветерници

Без овој придонес за енергија од ветер минатиот декември, просечната цена на пазарот на електрична енергија можеше да биде повисока до 20 € / MWh, па затоа зголемување во генерација на ветер значеше заштеда од 30-35% во споредба со минатата година (околу 400 милиони евра)

Исто така, има 210 индустрии распространети низ целата шпанска географија, ставајќи ја Шпанија како четврти најголем производител во светот. За жал, поради декретите на Партидо популарно, овие центри ја посветиле целата своја активност на извоз.

Ветер во странство

Од минатата година, шпанската ветерна индустрија зајакнува на пазарот за вооружени ветришта. Од технолошката платформа на шпанскиот сектор за ветерна енергија, REOLTEC, интегрирани и координирани активности за истражување, развој и иновации кои одговараат на потреби на шпанскиот ветер сектор. Во 2017 година, соработката во R & D & i меѓу јавниот и деловниот сектор се зголеми на високо конкурентен пазар, олеснувајќи ја својата позиција во оф-шор енергијата на ветерот за шпанската ветерна индустрија.

офшор фарма за ветер за добивање на обновлива енергија

Обновливи аукции

За да се усогласат со европските директиви, владата спроведе 3 мега обновливи аукции, две во 2017 година и една во 2016 година. Овие му дадоа важен поттик на шпанскиот сектор за ветер по последните неколку години во кој имаа само 65 мегавати од ветер биле инсталирани.

Историја на енергијата на ветерот и мелниците

Енергетска транзиција

За да се одговори на предизвикот за планирање на енергетската транзиција, АЕЕ подготви анализа што ја собира позицијата на секторот во однос на формулацијата на Законот за климатски промени и енергетска транзиција.

Како резултат на анализата на АЕЕ, електричната енергија на ветерот инсталирана во 2020 година би достигнала 28.000 MW (имајќи ги предвид веќе доделените аукции и канатарската квота за ветер), така што енергијата на ветерот ќе се зголеми за 1.700 MW годишно во просек помеѓу крајот на 2017 година и почетокот на 2020 година

Инсталација на ветерница

Во следната декада тоа ќе се зголеми за 1.200 MW годишно до 2030 година, достигнување инсталираната моќност од 40 GW.

Благодарение на овие нови турбини на ветер од проучувањето на АЕЕ, емисиите на шпанскиот електричен сектор ќе бидат намалени за 2020% до 30 година во споредба со 2005 година (референтна година за европскиот систем за трговија со емисии, ЕТС во својот акроним на англиски јазик) и за повеќе од 40% до 2030 година.

Според ПРЕПА, 100% декарбонизација ќе се постигне до 2040 година. Покрај тоа, шпанската мешавина на електрична енергија ќе достигне 40% покриеност на побарувачката со обновливи извори во 2020 година, 62% во 2030 година, 92% во 2040 година и 100% до 2050 година.

Предизвици за иднината

 • А. електрична мешавина избалансиран
 • Координација на различните тела со компетентност да Национално ниво и автономна во енергијата.
 • Пронајдете рамнотежа помеѓу намалувањето на трошоците за електрична енергија и идните инвестиции. Mechanе мора да се најдат механизми за ситуацијата биди одржливкако што се долгорочни билатерални договори или заштитени цени.
 • Воспоставете стабилна регулаторна рамка што овозможува привлекување инвестиции неопходни
 • Во случај на канарскиот архипелаг, од суштинско значење е да се обложувате на енергијата на ветерот за да ги намалите трошоците за производство на островите (во моментов цената е повеќе од двојно отколку на полуостровот, поради зависност од фосилни горива).
 • Главните цели на истражувањето се насочени кон намалување на трошоците и подобрување на квалитетот на производот, интеграција на мрежата во оптимални услови на безбедност и сигурност и подобрување на производствениот процес. Сето ова мора да биде основните да ја задржи Шпанија како лидер во технологијата во странство и да ги воспостави неопходните услови за спроведување на енергијата на ветерот во странство.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.