Дали богатството генерирано од обновливи извори е важно во рамките на БДП во Шпанија?

обнова на аукција

За среќа, минатата година и втора година по ред, зелените енергии го зголемија својот придонес кон националната економија и тие поевтиниа особено цените на пазарот на електрична енергија.

За жал, и како што е коментирано на оваа веб-страница, уништување за вработување во секторот, тој побара повеќе од 2.700 работни места.

Вработување во Шпанија

Според технологиите, оние што создадоа најмногу нето вработувања во 2016 година беа ветер (535), соларен фотоволтаик (182), соларен термоелектрик (76), геотермална ниска енталпија (19), морска (17) и моќност на мини-ветер (15) . петнаесет). Сепак, повеќето работни места во секторот се концентрирани во генерација енергија на биомаса. Следува ветер, со 17.100 и соларен фотоволтаик, со 9.900, според податоците дадени од Ирена (Меѓународна агенција за обновлива енергија).

Во остатокот од светот, соларниот фотоволтаик е оној што е на чело, со вработување на 2,8 милиони луѓе, што претставува 11% од целата работа генерирана од обновливи извори. Следат инсталации за ветер, со 1,1 милиони работни места.

Обновливо вработување

Ирена си постави за цел да ги почитува политиките за климатски промени кои до 2030 година ќе се удвојат спроведувањето на обновливите извори во светот. Тоа, според неговите пресметки, би направило 24 милиони луѓе може да се вработи во тој сектор дотогаш.

Според Ирена, која ја користи Асоцијацијата на компании за обновлива енергија (АППА) како извор, потекнува секторот уништување вработување од 2008 година, кога обновливите извори вработуваа околу 150000 XNUMX луѓе, во таа година најголемата бројка беше забележана во нашата земја.

развој на обновливи извори

Ирена за ваквата состојба ја обвинува „неповолната политика во електричен сектор«, Што предизвикува бројот на вработени во ветер, сонце и биомаса да продолжи да опаѓа.

БДП во Шпанија

По повеќегодишно опаѓање, се чини дека обновливите извори на енергија почнуваат да се зголемуваат малку по малку, нивната тежина во економијата на нашата земја. Според најновата студија за макроекономското влијание на обновливите извори на енергија во Шпанија, подготвена годишно од Здружението на компании за обновлива енергија (АППА), во 2016 година секторот придонесе со 8.511 милиони евра за БДП, што претставува 0,76% од вкупниот износ и претставува пораст од 3,3 % во споредба со претходната година.

Предизвик за обновлива енергија

Според технологиите, оној што придонесе најмногу е фотонапонската соларна енергија (32,37%), проследена со ветер (22,38%) и термоелектрична соларна енергија (16,45%). Покрај тоа, додаде 1.000 милиони во оданочување е забележано нето и нето извозно салдо од уште 2.793 милиони.

Причините за овој раст мора да се најдат во зголемувањето на активноста во оваа индустрија, што главно се должеше на аукции на ветер (500 MW) и биомаса (200 MW) и објавувањето на новите понуди кои беа веќе направени во 2017 година и чиј ефект, со сигурност, ќе се рефлектира во извештајот за следната година.

И покрај овие добри податоци (што е далеку од рекордниот придонес кон БДП во 2012 година -10.641 милиони, 1% од вкупниот број), здружението сакаше нагласи парализа дека обновливите извори на енергија живеат во Шпанија, бидејќи во целата 2016 година беа додадени само 43 MW нова инсталирана моќност, минимална бројка ако ја споредиме со другите земји во истиот период.

Зелена заштеда на пазарот на електрична енергија

Освен нивното влијание на макроекономско ниво, чистите извори исто така влијаеја на иднината на пазарот на електрична енергија во нашата земја во 2016 година. Благодарение на нив, цената на секој купен мегават час (MWh) се намали за 21,5 евра, што конечно застана на 39,67. Според оваа студија, без ветер, соларна или хидроелектрична енергија, секој MWh би чинел 61,17 евра, така што нивното присуство во мешавината претставува вкупна заштеда од 5.370 милиони во текот на годината. Повеќе од важна фигура

Од друга страна, обновливите извори спречија увоз на скоро 20.000 тони нафта, што спречи исплата на уште 5.989 милиони евра и спречи 52,2 милиони тони СО2 ја загадуваат нашата атмосфера, што исто така доведе до заштеда на 279 милиони во правата на емисија.

Очекуваме дека со последните 3 мега-аукции во државата, тежината на обновливите извори во БДП ќе се зголеми, и многу во текот на следните 2 или 3 години.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.