Важноста на дрвјата да апсорбираат

На áдрвја тие се од витално значење за апсорбираат CO2 и го деконтаминираме воздухот што го дишеме.

Денес капацитетот на шумските маси како производители на кислород а голем дел од планетата е уништена или оштетена џунгли, шуми и екосистеми со огромна количина дрвја и други растенија.

За нашето општество е многу лесно и брзо да се генерираат огромни количини на CO2 Но, дрвјата и екосистемите тешко можат да апсорбираат толку многу гасови.

Просечно дрво со добра големина може да прочисти помеѓу 20 и 45 кг воздух за 1 година во зависност од видот.

Секој хектар шума може да содржи приближно 1000 дрвја, но мора да се земе предвид дека дрвјата зафаќаат повеќе СО2 кога растат кога ќе достигнат возрасни, нивниот капацитет малку се намалува.

Секое лице испушта приближно 3,9 тони СО2 годишно, така што би биле потребни повеќе од 9000 милиони хектари шуми за да може да се фати таа количина на СО2.

Но, се случува спротивното, бидејќи милиони хектари од шумски штандови на планетата, така што еколошката рамнотежа е навистина нарушена. Билансот е негативен затоа што се емитува многу СО2 и се апсорбира малку СО2.

Многу е важно да се зачуваат шумите и џунглите затоа што сетот дрвја и грмушките работат подобро заедно отколку само секоја индивидуа.

La уништување на шумите Мора да застанете и да започнете со пошумување со автохтони видови на местата каде што беа исечени пошумите. Но, исто така е од витално значење да ги намалиме нашите лични отпечатоци од јаглерод.

Досега, дрвјата се најефикасен начин за апсорбирање на загадувањето, нема вештачки техники за замена на овој капацитет, затоа мора да се грижиме за нив.

Колку е полошо воздухот дека дишеме пониско ќе биде квалитетот на животот дека ќе имаме и врз здравјето на луѓето ќе влијае повеќе, не смееме да го заборавиме овој аспект.

ИЗВОР: Одржлив-туризам


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.