Енергијата на брановите доаѓа од движењето на брановите

Ентомоторна енергија

Брановите на морето не се корисни само за сурферите, туку сите можеме да ја искористиме енергијата што ја произведува нивното нишање за да произведе електрична енергија со вистинската технологија за тоа. Оваа незагадувачка обновлива енергија се нарекува бранова или бранова моќ и досега има малку проекти во светот бидејќи нејзината технологија е скапа и тешка.

Во Шпанија, енергијата на бранот сè уште не е искористена комерцијално, има само две пилот-станици во Заедницата Кантабриа и Баскија, а едната е во фаза на граница во Гранадила, Тенерифе.

Енергијата произведена од брановите се искористува со пловила кои одат надолу и нагоре на клипот, на кој е инсталирана хидраулична пумпа. Водата заминува и влегува во пумпата и со движењето вози генератор кој произведува електрична енергија што се испраќа до копно од подморница.

На компанијата Iberdrola ставете ја централата во функција, во CantabriaДосега има инсталирано 10 пловила на длабочина од 40 метри од 1,5 до 3 километри од брегот, фабриката зафаќа површина од 2 квадратни километри.

Валите имаат моќност од 1,5 MW, тие одат нагоре и надолу со намотување и одвиткување на кабел што го придвижува генератор.

Ибердрола уверува дека една од неговите предности е нејзината безбедност затоа што е потопена, друга би била нејзината поголема издржливост и, според компанијата, влијанието врз животната средина е минимално.

Од своја страна, во Моторико, Пас Васко, во моментов се гради пилотска фабрика каде се нарекува пловилка со технологија осцилирачки столб на вода. Како што водата влегува во колоната, го турка воздухот во колоната, така што поминува низ турбината и го зголемува притисокот во внатрешноста на колоната. Кога водата ќе излезе, воздухот се враќа низ турбината, бидејќи океанската страна на турбината има помал притисок. Турбината се врти во иста насока и предизвикува генераторот да произведува електрична енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.